• جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ -
  • 22/01/2021

رییس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد

استان کرمان، قربانی قاچاق مواد مخدر

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب که ۷۰ درصد مواد مخدر ورودی به کشور از پهنای استان کرمان عبور می کند، گفت: استان کرمان قربانی ماجرای قاچاق مواد مخدر است و مبارزات گسترده ای را با قاچاق مواد مخدر داشته و بیشترین کشفیات نیز غالبا مربوط به این استان است.

یدالله موحد در دومین نشست هم اندیشی معاونین مالی، پشتیبانی و عمرانی دادگستری های استان های شرق کشور در کرمان افزود: در اتاق فکر معاونین مالی، پشتیبانی و عمرانی دادگستری های استان های شرق کشور باید راهکارهای تبیین مسائل خاص و متفاوت این استان ها با سایر استانها، تدوین شود.
وی تاکید کرد: هنر مدیران مالی و پشتیبانی این است که مسائل و مشکلات استان های شرق کشور را بررسی کرده و در سطوح بالاتر مطرح کنند تا از نظام چانه زنی، اصرار و مراجعه به سمت یک نظام منسجم و جامع مالی حرکت شود.

رئیس شورای قضایی استان کرمان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه استان کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور با مساحت ۱۸۳ هزار و ۲۸۵ کیلومترمربع، ۱۱ درصد از خاک کشور را به خود اختصاص داده است و مساحت این استان تقریبا معادل مساحت برخی کشورها از جمله سوریه و معادل مساحت پنج کشور اروپایی است ادامه داد: در مجموع سه میلیون و ۱۶۴ هزار و ۸۱۸ نفر جمعیت بر اساس سرشماری سال ۹۵ در این استان ساکن هستند که چهار درصد از جمعیت کل کشور را شامل می شود و این آمار، حکایت از پراکندگی قابل توجه جمعیت در این استان دارد.وی به وجود ۲۳ شهرستان و ۵۲ بخش در استان کرمان اشاره و عنوان کرد: در ۱۸ شهرستان این استان دادگستری وجود دارد و در پنج شهرستان نیز دادگاه های عمومی فعال هستند و در مجموع ۱۴ حوزه قضایی بخش در این استان فعالیت دارند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان به فعالیت ۳۱۵ شورای حل اختلاف با یک هزار و ۵۰۰ عضو در این استان نیز اشاره و بیان کرد: در مجموع بالغ بر سه هزار نفر در شوراهای حل اختلاف و مجموعه های اداری و قضائی دادگستری کل استان کرمان مشغول به فعالیت هستند.

موحد یادآور شد: در حال حاضر ۳۴۵ قاضی در استان کرمان فعال هستند که ۱۹ درصد غیر بومی و مابقی بومی هستند و ۹۸ درصد کارکنان اداری دادگستری کل استان کرمان نیز از بین افراد بومی مشغول به فعالیت می باشند.

وی از استان کرمان به عنوان یکی از قطب های صنعتی و معدنی کشور و نیز قطب علمی و دانشگاهی یاد کرد و ادامه داد: ۲۵ درصد باغات کشور در استان کرمان است و عمده محصولات کشاورزی و باغی استان نیز تولید پسته است و این استان بزرگترین تولید کننده پسته در کشور به شمار می رود.مقام عالی قضائی در استان کرمان با اشاره به اینکه ارزش ریالی سالانه محصولات باغی ۱۴ هزار میلیارد تومان است و عمده آن مربوط به پسته است، تاکید کرد: این استان با دارا بودن هفت هزار اثر باستانی و فرهنگی،   ۷۰۰ اثر باستانی و فرهنگی ثبت شده و هفت اثر ثبت شده جهانی از قطب های گردشگری کشور نیز به شمار می رود.

موحد ادامه داد: استان کرمان با وجود آنکه فرصت ها و ظرفیت های فوق العاده ای دارد، با محدودیت ها و تهدیداتی نیز روبرو است و به عنوان مثال این استان سربندر نیز هست و گذرگاه قاچاق کالا نیز محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه بافت اجتماعی استان کرمان متفاوت از تمامی استان ها و تفاوت ها در شمال و جنوب این استان نیز کاملا مشهود است، گفت: استان کرمان مرکز خرده فرهنگ ها است و پراکندگی و اختلافات فرهنگی گسترده ای دارد و از این رو مدیریت در این استان نیاز به نگاهی فراگیر دارد.

عالی ترین مقام ارشد قضایی در استان کرمان با بیان این مطلب که وضعیت استان کرمان از یک سو فرصت است و اگر فرصت ها خوب مدیریت نشود می تواند تبدیل به تهدید شود، اظهار کرد: بعد از سیستان و بلوچستان سرریز ناامنی در افغانستان و پاکستان به این استان می رسد. استان کرمان در گذرگاه و مسیر ترانزیت قاچاق عمده مواد مخدر قرار دارد و در گذشته غالب بارانداز قاچاقچیان عمده مواد مخدر در مرزهای بین استان کرمان با سیستان و بلوچستان بوده است.موحد با بیان این مطلب که ۷۰ درصد مواد مخدر ورودی به کشور از پهنای استان کرمان عبور می کند، ادامه داد: استان کرمان قربانی ماجرای قاچاق مواد مخدر است و مبارزات گسترده ای را با قاچاق مواد مخدر داشته است و بیشترین کشفیات نیز غالبا مربوط به این استان است.رییس کل دادگستری استان کرمان ورود اتباع بیگانه غیرمجاز را از دیگر مشکلات استان کرمان برشمرد و گفت: روزانه ۱۵۰۰ اتباع بیگانه از استان کرمان عبور می کردند که تهدیدات و ناامنی های زیادی را ایجاد می کرد.وی با اشاره به این مطلب که خشکسالی و زلزله از تهدیدات این استان به شمار می رود، گفت: بعد از انقلاب ۴ زلزله شدید را در این استان را داشته ایم که این موارد نیز تبعات و تهدیدات جدی ایجاد می کند.موحد تصریح کرد: وقتی در مدیریت کلان کشور در بخش قضائی و اجرایی، استان کرمان معادل سایر استان ها در نظر گرفته می شود، جای تعجب دارد زیرا خدمت رسانی در این استان نیاز به وقت، هزینه و ... بیشتری دارد و با دشواری های زیادی نیز روبرو است.

اخبار مرتبط
نظرات شما