• جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ -
  • 22/01/2021

گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت؛

کاهش ۲۸درصدی تورم نقطه به نقطه در بخش صنعت

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل تابستان ١٣٩٨ به ٦٠,٥ درصد رسید که در مقایسه با همین شاخص در فصل قبل، ٢٨.٢ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم فصلی 
تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل تابستان ١٣٩٨ به ٠,٢ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل، ١٣.٥ واحد درصد کاهش دارد. در میان بخشهای مختلف صنعتی، کمترین تورم فصلی مربوط به تولید زغال سنگ و پالایشگاه¬های نفت (٤.٢- درصد ) و بیشترین آن مربوط به تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم-تریلر (١٤.٥درصد ) میباشد.

تورم نقطه به نقطه 
تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل تابستان ١٣٩٨ به ٦٠,٥ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در در فصل قبل، ٢٨.٢ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل تابستان ١٣٩٨ نسبت به فصل تابستان ١٣٩٧، ٦٠.٥ درصد افزایش دارد. در بخشهای مختلف صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به تولید فلزات اساسی (٢١.٢ درصد) و بیشترین آن مربوط تولید ماشینآلات اداری و محاسباتی (١١٩.٨ درصد) می‌باشد.

تورم سالانه 
تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ١٣٩٨ نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ٧٧,٠ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ٠.٢ واحد درصد کاهش نشان میدهد. در فصل مورد بررسی، در میان بخشهای مختلف صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به تولید پوشاک، عمل آوردن و رنگ کردن پوست خزدار (٤٤.٥ درصد ) و بیشترین آن مربوط به تولید کاغذ و محصولات کاغذی (١٠٨.٧ درصد) میباشد. برای مشاهده متن کامل خبر به فایل پیوست مراجعه کنید.

گالری سند
اخبار مرتبط
نظرات شما