• جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ -
  • 22/01/2021

رحمانی در مراسم افتتاح 26 طرح منطقه گل گهر اعلام کرد:

برنامه وزارت صنعت برای تجهیز معادن و تکمیل زنجیره ارزش

وزیر صنعت معدن و‌ تجارت گفت: ارزش سرمایه گذاری طرح های معدنی و صنایع معدنی که امروز و فردا در استان کرمان بهره برداری می شود به 11 هزار و 600 میلیارد تومان می رسد.رضا رحمانی که در آیین بهره برداری از 26 پروژه منطقه گل گهر و در حضور دکتر روحانی رییس جمهور سخن می گفت، تصریح کرد: 8200 میلیارد تومان از این رقم مربوط به طرح های منطقه گل گهر است.

وی تاکید کرد: گل گهر اکنون زنجیره کامل فولاد را از معدن تا محصول فولاد در اختیار دارد.وزیر صنعت معدن و ‌تجارت ادامه داد: حدود 1500 میلیارد تومان از کل سرمایه گذاری استان نیز مربوط صنعت مس است.
رحمانی تاکید کرد: از دیروز تاکنون 4.3 میلیون تن ظرفیت جدید تولید آهن اسفنجی وارد مدار تولید شده است.وی خاطر نشان کرد: واحد نیروگاهی که امروز توسط رییس جمهور افتتاح شد توسط شرکت های مجتمع گل گهر سرمایه گذاری شده است.
وزیر صنعت معدن و تجارت به برنامه ای اشاره کرد که در ابتدای امسال به رییس جمهوری برای حوزه صنعت معدن و تجارت ارایه شده است و گفت: آن برنامه 7 محور کلی را در می گرفت که معدن و صنایع معدنی یکی از بخش های آن است.
به گفته رحمانی، ایجاد انقلاب معدنی و نهضت ساخت داخل، توسعه صادرات، توسعه فناوری از بخش های اصلی این برنامه است که امروز با افتتاح های انجام شده، بخشی از اقدامات حوزه معدن و صنایع معدنی و پیشرفت های آن قابل مشاهده است.
وی تاکید کرد: حوزه معدن تنها بخشی است که از نقشه راه برخوردار است.
رحمانی ادامه داد: اکتشافاتی که تا سال های پیش انجام شده بود حتی با احتساب ژئوفیزیک هوایی، 20 درصد از مساحت کشور را هم دربرنمی گرفت اما امروزه شاهد انقلابی در اکتشاف معدنی کشور هستیم.
وی افزود: فقط در استان کرمان 20 هزار کیلومتر مربع اکتشاف در حال اجرا است.
رحمانی فعال سازی معادن کوچک را از دیگر برنامه های سال 98 دانست و گفت: این برنامه علاوه بر اینکه سبب محرومیت زدایی در مناطق معدنی می شود سبب رونق معادن کوچک نیز می شود.
وی تاکید کرد: خرید بلند مواد معدنی از معادن کوچک با قراردادهای بلند مدت تضمین شده است.
به گفته رحمانی، تجهیز معادن و تکمیل زنجیره ارزش از دیگر برنامه های وزارت صنعت معدن و تجارت است.
وی همچنین به رشد ظرفیت های تولید اشاره کرد و گفت: ظرفیت تولید زنجیره فولاد در سال 92 به میزان 123 میلیون تن بود که اکنون به 212 میلیون تن افزایش یافته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: هم اینک بیش از 80 میلیون تن ظرفیت جدید در این زنجیره نیز در حال ایجاد شدن است.
وی ادامه داد: در این برنامه 23 میلیون تن به ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن، 26 میلیون ظرفیت جدید تولید گندله سنگ آهن، 13 میلیون تن آهن برای اسفنجی و 19 میلیون تن برای فولاد خام ظرفیت ایجاد خواهد شد.
رحمانی این اقدامات را در راستای تحقق اهداف چشم انداز و دستیابی به ظرفیت‌ تولید 55 میلیون تن فولاد دانست.
وی تاکید کرد: تلاش می کنیم با برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان دولت دوازدهم طرح هایی که بیش از 80 و 90 درصد پیشرفت داشته اند راه اندازی شوند.
اخبار مرتبط
نظرات شما