• شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ -
  • 19/09/2020

وزیر صمت در گردهمایی روسای سازمان های استانی تاکید کرد

رصد مستمر شرایط تولید و صادرات در واحدهای صنعتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در گردهمایی روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت کشور بیان کرد: ضرورت دارد که مصوبات و برنامه های ابلاغی وزارتخانه از سوی مدیران استانی جهت رونق امور و تسریع در کارها با جدیت هر چه تمامتر پیگیری شود.رضا رحمانی گفت: برخی موضوعات و مشکلات مشترک است و اگر جایی تفویض اختیار لازم است باید بدون محدودیت و در چارچوب قانون انجام شود.

اختیارات بخش معدنی اگر قانونا منعی ندارد، حتما تفویض شود
وزیر صمت با اعلام اینکه هر موردی مربوط به بخش معدن است، اگر قانونا منعی ندارد حتما تفویض باید شود، اضافه کرد: تاکنون در 3 مرحله موارد متعددی در این حوزه به استان ها تفویض شده است.
رحمانی گفت: روسای سازمان‌های صمت استان در خط مقدم هستند و با پشتیبانی ما باید کارها به آنها سپرده شود.
وی ادامه داد: اگر موردی هست که ما تفویض نکردیم، حتماً اعلام شود تا در صورت عدم منع قانونی تفویض کنیم.
رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: افزایش رایزنان بازرگانی مستقر در کشورهای هدف صادراتی باید مدنظر واقع شود و ضرورت دارد بخش بازرگانی و سازمان توسعه تجارت پیگیری کنند.
اولویت ما در صادرات، ۱۵ کشور همسایه است
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه در اصل، صادرات را بخش خصوصی انجام می دهند، بیان کرد: ما فقط باید بستر را فراهم کنیم، اولویت و اساس کار ما در صادرات ۱۵ کشور همسایه است.
رحمانی در ادامه خطاب به روسای سازمان های استانی تصریح کرد: از ظرفیت اتاق های اصناف، بازرگانی، تعاون و اتاق های مشترک در حوزه صادرات استفاده کنید، به اتاق ها میدان عمل بیشتری دهید و با تغییر نوع نگاه و باورها خیلی از مسایل حل می شود.
توسعه صادرات راه نجات تولید کشور است
وی گفت: توسعه صادرات در شرایط کنونی راه نجات کشور است و در شرایط جنگ اقتصادی که امروز در آن قرار داریم باید از تمامی ظرفیت های موجود برای ارتقای شرایط استفاده کنیم.
ضرورت اعتماد به توان بخش خصوصی و تقویت آنها
وزیر صمت همچنین یادآوری کرد: باید به توان و تجربه بخش خصوصی و تشکل ها اعتماد کنیم و این بخش ها را بیش از پیش تقویت کنیم.
صادرات هر کالا معادل یک شغل برای جوانان کشور است
رحمانی با بیان اینکه باید تمام توان حوزه صادرات را تقویت کنید، گفت: صادرات هر کالای ایرانی معادل اشتغال زایی برای جوانان این کشور است.
از شرایط سخت تر از این هم عبور می کنیم
وی با تاکید بر اینکه از شرایط سخت تر از این هم با توجه به ظرفیتهایی که داریم می توانیم عبور کنیم، افزود: هدف گم نشود، همه را پای کار بیاوریم، هر مدیری اینگونه فکر نکند مدیری جهادی نیست و باید کنار رود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سیاستهای ترویجی، توسعه ای و تامین زیرساختهای صادرات نیز باید همزمان تقویت شود و متناسب با بازارهای هدف و کالاهای هدف صادراتی طراحی و مورد بازبینی قرار گیرند.
رحمانی در ادامه این گردهمایی گفت: رییس سازمانهای صمت استانی، مسئول و نماینده وزارتخانه در سطح استانها هستند، ادارات و شرکتهای هم خانواده مکلف به تبعیت از رییس سازمان صمت در استان خود هستند.
وی با یادآوری اینکه در دوران تحریم، ما در وزارتخانه و هر یک از سازمان های استانی خانه، مامن و محل خدمتگزاری به اصناف، صنعتگران و معدن داران هستیم، اولین کار و اولویت ما احترام به این عزیزان است، گفت: باید این عزیزان را به عنوان رزمندگان جنگ اقتصادی را مورد حمایت صادقانه قرار دهیم.
تقویت تشکل ها می تواند به رونق کار بیانجامد
وزیر صمت با تاکید دوباره بر اینکه در تفویض اختیار هیچ محدودیتی نداریم، اضافه کرد: اولویت ما توسعه امور است و تقویت هر یک از تشکل ها می تواند در عمل به رونق کار بینجامد.
رحمانی ادامه داد: وزارت صمت می تواند سهم بسزایی در تولید و اشتغال و توسعه کشور داشته باشد و این‌نگاه باید تقویت شود.
الگوی امروز ما در پیشبرد برنامه ها روحیه امثال حاج قاسم سلیمانی است
وی تاکید کرد: الگوی امروز ما در پیشبرد برنامه ها روحیه امثال حاج قاسم سلیمانی است که حتما باید در روح و جان مدیران ما رخنه کند.
ضرورت رصد مستمر شرایط تولیدی و صادراتی واحدهای صنعتی
وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود توصیه کرد: به طور مستمر سراغ واحدهای تولیدی بروید، با مسایل و مشکلات آنها از نزدیک آشنا شوید و برای آنها راه حل ارایه دهید و پیگیری کنید.
رحمانی گفت: سیاست وزارتخانه این است که هر کالایی امکان ساخت داخل دارد، جلوی واردات آن گرفته شود یا با اعمال تعرفه واردات آن محدود شود.
وی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری پرچم تولید را به ما داده اند، ادامه داد: باید وظیفه خود را به نحو احسنت انجام دهیم.
وزیر صمت همچنین با تاکید بر اینکه صادرات مهم است اما اگر صادرات با تامین مایحتاج مردم تداخل داشته باشد، گفت: تامین مایحتاج و معیشت مردم در اولویت است و مهم این است که صادرات باید از مازاد تولید صنعتی، کشاورزی و صنایع دستی انجام شود.
رحمانی بیان کرد: از تولید کننده حمایت می کنیم و هیچ حد توقفی در این امر نداریم، اما این مشروط به عدم سو استفاده عده ای معدود است.
وی گفت: در صورت هر گونه تخلف خارج از قاعده تولید از سوی هر تولید کننده ای مشمول برخورد قانونی سخت است.
وزیر صمت با یادآوری اینکه مسئولیت تجارت کشور با وزارت صمت است، گفت: سیاست گذار اصلی این حوزه ما هستیم و این موضوع باید بصورت یکپارچه از سوی وزارت صمت دنبال شود.
مرزنشینی در توسعه صادرات و تجارت کشور یک موهبت و فرصت است
رحمانی اضافه کرد: مرزنشینی در توسعه صادرات و تجارت کشور باید به عنوان موهبت و فرصت مورد توجه قرار بگیرد.
وی قاچاق را قانونا و شرعا ممنوع دانست و گفت: قاچاق به تولید کشور آسیب جدی وارد می کند؛ علیرغم کاهش امار قاچاق ضرورت دارد در این خصوص بیش از پیش توجه شود.
تفویض اختیار رافع مسئولیت نیست‌
وزیر صمت با تاکید بر اینکه تفویض اختیارات رافع مسئولیت نیست‌، بیان کرد: یکی از اقدامات خوب در خصوص سازمانهای توسعه ای، اقدام در خصوص ۱۲ استان محروم و کمتر برخوردار بوده است که باید نتایج مدنظر به طور جدی پیگیری شود.
رحمانی در بخش دیگری اضافه کرد: امسال ۷ محور برنامه فعالیت در کنار ۳۴ محور داریم که باید سرلوحه کار در همه استانها و تک تک کارمندان شود.
وی گفت: ان شالله این ۷ محور در سال آینده و حتی سالیان اتی تداوم یابند، به عنوان نمونه ساخت داخل محدود به زمان نیست.
وزیر صمت با تاکید بر اینکه این 7 محور باید برای دستگاه های مرتبط با حوزه تولید مخصوصا استانداران به خوبی معرفی شوند، اضافه کرد: البته لازم می دانم از همراهی استان ها و وزارت کشور در پیشبرد اهداف وزارت صمت در سال جاری تشکر کنم.
مشکلی در تامین گندم نداریم
رحمانی در خصوص گندم نیز گفت: از امروز تا فصل برداشت بعدی گندم داریم، مشکلی در تامین گندم نداریم و ذخیره سازی در انبارها بر اساس یک تکلیف قانونی انجام می شود.
وی در خصوص جذب نیرو در این وزارتخانه هم بیان کرد: فقط با مجوز باید جذب نیرو انجام شود، جذب نیرو ضوابطی دارد که اگر کسی از این قانون تخطی کند خود باید پاسخگو باشد.
در مبارزه با رانت و فساد تکلیف شرعی و قانونی داریم
وزیر صمت در بخش دیگری از این گردهمایی افزود: امسال یکی از اولویتهای ما مبارزه با رانت و فساد است، کارهای اساسی را شروع کردیم و در برخورد با این مسایل جدی باشید و برخورد کنید.
رحمانی همچنین تصریح کرد: در مبارزه با رانت و فساد تکلیف شرعی و قانونی داریم.
وزیر صمت با بیان اینکه شورای معادن در برخی استانهایی که فعال نیست، هر چه سریعتر فعال شود، گفت: ضرورت دارد پرونده های شورای عالی معادن و در خواست وارده به ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید به روز شود.
رحمانی در خصوص پیگیری اهداف برنامه ساخت داخل هم گفت: رویه فعلی بر این مبناست که در سامانه طراحی شده موارد داخلی سازی شده ثبت شوند و نیازی به استعلام از وزارتخانه نیست.
وی ادامه داد: کتاب تعرفه در حال اصلاح است و بهترین فرصت برای ارایه نظرات بخش خصوصی و سازمان های استانی است.
ضرورت اهتمام جدی در پیگیری مشکلات واحدهای صنعتی 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان جلسه گردهمایی روسای سازمانهای صمت استان ها گفت: مهمترین ماموریت وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال اخیر و سال‌های پیش روی توجه به تعمیق ساخت داخل است.
رضا رحمانی افزود: شرایط حاضر کشور فرصت خوبی است برای توسعه ساخت داخل و خوشبختانه این رویکرد مورد استقبال مردم و بخش خصوصی نیز واقع شده و گام‌های خوبی نیز در این راستا برداشته شده است.
وی ادامه داد: هر یک از مسئولان وزارتخانه و مدیران استانی در این خصوص و بر اساس قانون حداکثری ساخت داخل مسئول هستند و مکلف اند هر جایی مشاهده نمودند محصول با کیفیتی در داخل تولید می‌شود، آن را به وزارتخانه منعکس نمایند تا با سیاست‌های حمایتی مانع واردات کالاهای مشابه خارجی شویم.
رحمانی اضافه کرد: ساخت داخل از جمله اقدامات ماندگار این وزارتخانه طی چند سال اخیر است که حتماً ثمرات آن در آینده خود را نشان خواهد داد.
وی تصریح کرد: روند داخلی‌سازی کالاها و تجهیزات وارداتی بیش از آمار موجود که بالغ بر 1.2 میلیارد یورویی اعلام می شود؛ است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این مهم حتما به نفع کشور و مورد توجه و تاکید مقام معظم رهبری است؛ لذا شناسایی دقیق ظرفیت‌ها و معرفی نیازمندیها از سوی استان‌ها می‌تواند در این خصوص راهگشا باشد.
رحمانی خاطرنشان کرد: قانون ساخت داخل حاکم بر همه سیاست‌های کشور در بخش تولید است و حتی اگر در مواردی تصمیمی مغایر با این رویکرد باشد حتماً آن تصمیم باید اصلاح شود و نباید فراموش کنیم که حمایت از تولید محور و راهبرد توسعه اقتصادی کشور است.
وی با اشاره به توسعه فناوری به عنوان یکی از ارکان محورهای هفتگانه فعالیت وزارت صمت در سال جاری گفت: اگر امروز به حوزه توسعه فناوری توجه جدی نشود، صنایع ما عقب خواهند ماند و لذا با لحاظ زمینه هایی که در کشور داریم باید حتماً الزامات توسعه ای توجه به فناوری را در دستور کار قرار دهیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: مصداق ظهور و بروز فناوری، بخش صنعت است.
رحمانی در خصوص عملکرد سازمان توسعه ای ایمیدرو نیز گفت: این سازمان در دوره جدید هم در سرمایه‌گذاری و هم در پیگیری برخی سیاست‌های وزارتخانه عملکردی کاملاً ماندگار و استثنایی داشته است که در عمل نقش پررنگی در ایجاد شرایط فعالیت برای بسیاری از واحدهای صنعتی پایین دستی را فراهم آورده است. وی اعلام کرد: وزارت صمت جذب ۵۰۰ نفر نخبه و نفرات برتر دانشگاهی را در شرکت بزرگ صنعتی زیرمجموعه این وزارتخانه در دستور کار خود قرار داده که این امر شامل نفرات برتر دانشگاه‌های محل استقرار واحدها و نفرات برتر المپیاد ها و کنکور می شود.
رحمانی ادامه داد: این شیوه جذب نیرو شامل شرکت های خودروسازی نیز بوده و می‌تواند زمینه‌ای برای ایجاد انگیزه برای دانشجویان برتر ما نیز باشد چرا که جذب نیروهای نخبه یک سرمایه گذاری برای آینده کشور است و این امر مشمول جذب نیروهای امریه سربازی نیز می‌شود و صرفاً سربازان نخبه و برتر دانشگاهی مورد تایید جهت جذب خواهند بود.
وی اضافه کرد: پیگیری نتایج مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید جزو اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است و خوشبختانه در این ستادها همکاری‌های و همراهی های بسیار خوبی را از طرف وزارت کشور و استانداران شاهد بودیم که کاملا قابل تقدیر است و البته انتظار می رود همچنین از ظرفیت فرمانداران نیز در این خصوص بیش از این استفاده شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: شخصاً به رهبری معظم انقلاب قول دادم که اگر مشکلی در واحدی در هر نقطه از کشور مشاهده شود، وزارتخانه ما پیشگام بوده و موضوع را بررسی و برای حل معضلات آن پیگیری لازم را انجام دهد و لذا انتظار دارم هر یک از مدیران استانی خود برای شناسایی مسائل و مشکلات هر یک از واحدها در سطح استان ها پیشگام باشند.
وی تاکید کرد خوشبختانه بسیاری از دستگاه‌ها از جمله دادستانی، وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه، نیروی انتظامی و...، فرمایش مقام معظم رهبری را در رفع مشکلات حوزه تولید کاملاً جدی گرفته اند و پای کار هستند. رحمانی گفت: در حوزه تامین مالی برخی ایرادات ساختاری داریم که در همین راستا برنامه جدیدی در وزارتخانه آغاز شده است که با به کارگیری شیوه های نوین بتوانیم گام‌های موثری در این حوزه برداریم و از مدیران استانی انتظار می‌رود از تمامی ظرفیت‌های منطقه خود برای تامین مالی واحدهای بهره برداری کنند.
وی با اشاره به روند موجود در تأمین نقدینگی مورد نیاز واحدها خاطر نشان کرد: رد مجموع تامین مالی واحدهای صنعتی در بخش بانکی، در سطح کلان آن، متناسب با شرایط حال حاضر کشور نیست.
وزیر صمت خطاب به روسای سازمان های استانی گفت: ملاک و شاخص های ارزیابی عملکرد مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت با سایر دستگاه ها متفاوت است و حتماً باید در ارتباط صحیح با رسانه‌ها ضمن تشریح عملکرد آنها را در جریان روند امور قرار دهید.
رحمانی تاکید کرد: با وجود شرایط خاص امروز کشور روندهای تولید پابرجاست و بازار آرامش لازم را دارد و کالاهای اساسی به وفور در کشور ذخیره شده است.
وی اعلام کرد: آمار 9 ماهه تولیدات کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل در اکثر اقلام کالایی افزایشی بوده است و این برای وزارتخانه‌ای که در نوک تحریم‌ها قرار دارد بسیار ارزشمند است.
اخبار مرتبط
نظرات شما