• یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ -
  • 17/01/2021

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار،خبر داد

نمایشگاه‌های بهاره کرمان ۱۶ اسفندماه دایر می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان از برگزاری نمایشگاه فروش بهاره از ۱۶ اسفندماه خبر داد و گفت: تنظیم بازار در آخر سال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است لذا همه دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه باید همکاری لازم در تنظیم بازار اقلام پروتئینی، ا پوشاک، خشکبار و آجیل، مواد شوینده و بهداشتی، سوخت، حمل و نقل درون شهری و برون شهری را داشته باشند.

محمدعلی دهقان در سی و یکمین جلسه ستاد تنظیم بازار استان کرمان افزود: برپایی نمایشگاه‌های بهاره و فروش های فوق‌العاده(حراج) توسط فروشگاه‌های زنجیره‌ای از جمله برنامه های پیش رو در آستانه نوروز است.

وی با اشاره به اینکه سیب و پرتقال برای شب عید در حال تامین است، خاطرنشان کرد: ذخیره‌سازی اقلام اساسی در روزهای منتهی به عید نوروز را نیز مسئولین مربوطه باید مدنظر قرار دهند، ضمن آنکه تشدید و نظارت ویژه بر بازار و قیمت اجناس نیز توسط دستگاه‌های مربوط انجام خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان در خصوص قیمت شن و ماسه نیز گفت: در حال حاضر تغییر قیمت شن و ماسه امکان پذیر نیست زیرا براساس مصوبه تنظیم بازار کشور حق افزایش هیچ کالایی درحال حاضر وجود ندارد و ما در تیرماه سال‌جاری افزایش قیمت شن و ماسه را در سطح استان داشتیم و نمی‌توانیم در سال دو بار قیمت کالایی را افزایش دهیم.

دهقان یادآور شد: در ۱۲ روز آینده سه مناسبت بسیار مهم در سطح استان کرمان داریم که نخستین آن حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن‌ماه، برگزاری چهلمین روز درگذشت شهید حاج قاسم سلیمانی در ۲۷ بهمن‌ماه و همچنین برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز دوم اسفندماه است.

وی در واکنش به اظهارات مباشر شمال استان کرمان برای خرید سیب درختی مبنی بر نداشتن نقدینگی جهت خرید سیب درختی عنوان کرد: مباشرین تعیین شده باید ریسک بالا و پایین بودن قیمت میوه را بپذیرند زیرا اکنون برای خرید میوه شب عید خیلی دیر شده است.

وی ادامه داد: با مباشرین مذاکره شود تا مشخص شود که می‌توانند میوه شب عید شمال استان کرمان تامین کنند یا خیر؟ و این خیلی ناپسند است که همه استان‌ها و حتی جنوب استان کرمان میوه‌های شب عید مورد نیازشان را تامین کرده‌اند اما هنوز شمال استان کرمان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان در خصوص قیمت شن و ماسه اظهار کرد: در حال حاضر تغییر قیمت شن و ماسه امکان پذیر نیست زیرا براساس مصوبه تنظیم بازار کشور حق افزایش هیچ کالایی درحال حاضر وجود ندارد و ما در تیرماه سال‌جاری افزایش قیمت شن و ماسه را در سطح استان داشتیم و نمی‌توانیم در سال دو بار قیمت کالایی را افزایش دهیم.

دهقان ادامه داد: از اصناف می‌خواهیم با همان قیمت قبلی شن و ماسه را عرضه کنند و ما طی مراحل قانونی و نامه‌ای که به وزارت صمت ارسال کرده ایم، قیمت را تعیین و تکلیف خواهیم کرد و اگر کارخانه‌های شن و ماسه اختلالی در توزیع شن و ماسه ایجاد کنند از طریق سازمان‌های امنیتی با آنها برخورد خواهیم کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان نیز در این جلسه گفت: نمایشگاه های فروش بهاره شهر کرمان از ۱۶ اسفندماه آغاز و تا ۲۳ اسفندماه ادامه خواهد داشت ضمن آنکه زمان برپایی این نمایشگاه ها در سایر شهرستان‌های استان برعهده ستاد تنظیم بازار شهرستان قرار گرفته است.

مهدی حسینی نژاد با بیان این مطلب که برای خرید میوه‌های شب عید مباشر انتخاب شده است، ادامه داد: مباشری برای خرید سیب درختی انتخاب شد تا سیب مورد نیاز شمال استان را از شمال کشور خریداری کند که در این راستا مقرر شده حداکثر تا ۲ اسفندماه، سیب‌های درختی خریداری شده به استان منتقل شوند.

وی عنوان کرد: طبق سیاست کلان کشور فقط می توانیم یک مباشر برای خرید میوه شب عید انتخاب کنیم تا در پرداخت یارانه به مشکل برخورد نکنیم لذا پیشنهاد می‌کنم که مابه‌التفاوت قیمت میوه از منابع داخلی استان تامین شود که یکی از این منابع می تواند از محل یک درصد فروش محصولات معدنی استان تامین شود تا بتوانیم چند مباشر برای خرید میوه شب انتخاب کنیم.

حسینی نژاد در واکنش به عدم خرید میوه مورد نیاز شب عید شمال استان کرمان اظهار کرد: تا فردا به مباشرین خرید میوه شب عید شمال استان کرمان فرصت می‌دهیم تا تکلیف را روشن کنند و اگر نمی‌توانند میوه شب عید شمال استان را تامین کنند به مباشرین جنوب استان کرمان خرید میوه شب عید را واگذار خواهیم کرد و بعدا اتحادیه میوه و تره‌بار شمال استان را تعیین تکلیف خواهیم کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان نیز در این جلسه با بیان این مطلب که مباشر خرید میوه شب عید برای جنوب استان کرمان تعیین شده است عنوان کرد: برای میوه شب عید جنوب استان کرمان ۲۱۰ تن پرتقال والنسیایی و ۱۷۰ تن سیب درختی خریداری و ذخیره‌سازی شده است.

مسلم مروجی اظهار داشت: پرتقال والنسیایی جزو محصولات تنظیم بازار نبود اما با پیگیری‌های استانداری و سازمان صمت جنوب استان، پرتقال والنسیایی جزو محصولات تنظیم بازار قرار گرفت و جنوب استان کرمان به عنوان معین تامین پرتقال والنسیایی در کشور انتخاب شد.

اخبار مرتبط
نظرات شما