• شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ -
  • 04/07/2020

آنالیز بازارها در بهمن ماه؛

طلا و سکه در آستانه رکوردزنی تاریخی / بورس همچنان می‌تازد

بالاترین قیمت تاریخی طلا و سکه مربوط به مهر ماه سال گذشته بود که اکنون قیمت این دو فلز طلایی تا رسیدن به قیمت تاریخی خود فاصله چندانی ندارند و آستانه رکوردزنی تاریخی خود قرار گرفته‌اند.

در بهمن ماه امسال بازارهای مالی با افزایش قیمت همراه شدند. بازارهای مالی که در دی ماه امسال سودده بودند در بهمن ماه نیز بازدهی مثبتی را به ثبت رساندند. بورس که پربازده‌ترین بازار ماه قبل بود در بهمن ماه امسال نیز بیشترین بازدهی را به خود اختصاص داد.

بازار سهام بازهم در بهمن ماه امسال بازدهی مشابه آذر و دی ماه را به ثبت رساند. بالاترین قیمت تاریخی طلا ۱۸ عیار مربوط به مهر ماه سال گذشته بود که معادل ۵۴۹ هزار تومان بود و اکنون قیمت طلا تنها هزار تومان تا رسیدن به این قیمت تاریخی فاصله دارد.

رشد دلار

دلار که در ماه قبل کم نوسان ظاهر شده بود در بهمن ماه امسال بازدهی قابل توجهی را به ثبت رساند.

رفتار قیمتی دلار در بهمن ماه امسال روندی صعودی بود و با عبور از کانال ۱۳ هزار تومان، در اواخر این ماه به سطح ۱۴ هزار تومان رسید. سرعت افزایش قیمت دلار در هفته پایانی بهمن ماه بیشتر شد.

در هفته چهارم بهمن ماه، دلار افزایش قیمت بیش از ۲٫۵ درصدی را به ثبت رساند و در سطح ۱۴۲۰۰ تومان قرار گرفت.

در مجموع قیمت دلار در بازار آزاد با بازدهی ۹٫۲ درصدی که بیش از بازدهی سکه بود از ۱۳ هزار تومان در ابتدای بهمن ماه به ۱۴۲۰۰ تومان در پایان این ماه امسال رسید.

بالاترین قیمت تاریخی سکه بهار آزادی مربوط به مهر ماه سال گذشته بود که معادل پنج میلیون و ۳۵۱ هزار تومان بود و اکنون قیمت سکه تنها ۱۰۶ هزار تومان تا رسیدن به این قیمت تاریخی فاصله دارد.

طلا و رکوردزنی تاریخی آن

بازار طلا نیز در دوره مذکور شاهد رشد قیمت‌ها بود و توانست بعد از بورس جزو پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی باشد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار طلا که در دی ماه بازدهی ۷٫۲ درصدی را به خود اختصاص داده بود در بهمن ماه با بیش از دو برابر شدن این مقدار توانست بیش از ۱۰ درصد افزایش قیمت را به ثبت برساند و در آستانه رکوردزنی تاریخی خود قرار بگیرد.

بالاترین قیمت تاریخی طلا ۱۸ عیار مربوط به مهر ماه سال گذشته بود که معادل ۵۴۹ هزار تومان بود و اکنون قیمت طلا تنها هزار تومان تا رسیدن به این قیمت تاریخی فاصله دارد.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بهمن ماه امسال با رشد بیش از ۱۰ درصدی از ۴۹۷ هزار تومان در ابتدای بهمن ماه به ۵۴۸ هزار تومان در پایان بهمن ماه رسید.

سکه و رکوردزنی تاریخی آن

در بهمن ماه امسال روند قیمتی سکه نیز همانند طلا بود. در بهمن ماه امسال قیمت سکه روند صعودی را طی کرد، به طوری که در مجموع هر سکه بهار آزادی با رشد ۷٫۹ درصدی معادل ۳۸۵ هزار تومان به قیمت آن افزوده شد و همانند طلا در آستانه رکوردزنی تاریخی خود قرار دارد.

بالاترین قیمت تاریخی سکه بهار آزادی مربوط به مهر ماه سال گذشته بود که معادل پنج میلیون و ۳۵۱ هزار تومان بود و اکنون قیمت سکه تنها ۱۰۶ هزار تومان تا رسیدن به این قیمت تاریخی فاصله دارد.

قیمت هر سکه بهار آزادی با رشد ۷٫۹ درصدی از چهار میلیون و ۸۶۰ هزار تومان در ابتدای بهمن ماه به پنج میلیون ۲۴۵ هزار تومان در پایان بهمن ماه رسید.

بورس

بازار سهام که در دی ماه بالاترین بازدهی را به خود اختصاص داده بود در بهمن ماه امسال نیز همان میزان بازدهی را به ثبت رساند.

شاخص کل بورس در بهمن ماه امسال به طور عمده صعودی ظاهر شد و توانست رکورد جدیدی را به ثبت برساند. شاخص بورس توانست با روند صعودی خود و در کانال ۴۷۰ هزار واحدی قرار بگیرد.

شاخص کل بورس در بهمن ماه امسال در مجموع با رشد ۱۶٫۸ درصدی حدود ۶۹ هزار واحد افزایش یافت و از کانال ۴۰۹ هزار واحدی در ابتدای بهمن ماه به کانال ۴۷۸ هزار واحد در پایان بهمن ماه رسید.

اخبار مرتبط
نظرات شما