• جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ -
  • 30/07/2021

مدیر نظام فنی و اجرائی استان کرمان خبر داد:

تمدید اعتبار شرکت های پیمانکاری و گواهینامه های فنی و مهندسی

مدیر نظام فنی و اجرائی استان کرمان گفت: با هماهنگی مرکز طی نامه ای به استان ها ابلاغ شده که اعتبار شرکت های پایه های سه، چهار و پنج که از ابتدای تیرماه ۹۷ منقضی شده یا می شوند تا پایان خرداد ۹۹ تمدید شده و نیازی به مراجعه حضوری به سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیست.

عزت الله اسماعیلی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بیش از ۱۰۰۰ شرک پیمانکاری حقوقی در استان کرمان داریم که در پایه های سه، چهار و پنج در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان رتبه بندی شده و در سایت ساجار اعتبار آنها مشخص است.

وی با بیان اینکه اعتبار این شرکت ها بعد از گذشت چهار سال به پایان می رسد، افزود: بعضا شرکت هایی از تیرماه سال ۱۳۹۸ اعتبار آنها منقضی شده و در حال تمدید هستند که با هماهنگی مرکز طی نامه ای به استان ها ابلاغ شده که پایه های سه، چهار و پنج که از ابتدای تیرماه ۹۷ منقضی شده یا می شوند تا پایان خرداد ۹۹ تمدید شده و نیازی به مراجعه حضوری به سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیست.

اسماعیلی تصریح کرد: شرکت های پیمانکاری می توانند از طریق سایت sajar.mporg.ir پیگیری و مدارک را بارگذاری کنند که بررسی می شود و گواهینامه تا خرداد ۹۹ تمدید است.

وی با بیان اینکه اعتبار شرکت های پیمانکاری توسط رییس نظام فنی و اجرائی مشاوران پیماناران کشور تمدید شده است، گفت: به منظور حفظ سلامت، جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، مراجعه حداقلی مراجعان و رفع مشکلات، اعتبار گواهینامه سلامت مشاوران نیز تا پایان تیرماه ۹۹ تمدید شده است.

مدیر نظام فنی و اجرائی استان کرمان گفت: صلاحیت مشاورانی که در سال جاری منقضی شده یا کسانی که در سه ماهه نخست ۹۹ منقضی می شود، نیز شامل این امر(تمدید) است.

وی با اشاره به اینکه گواهی صلاحیت خدمات مدیر طرح نیز که در سال جاری و یا در سه ماهه ۹۹ منقضی می شود، تا تیرماه اعتبار دارد، اظهار کرد: گواهینامه صلاحیت خدمات شرکت های انفورماتیک که از ابتدای دی ماه امسال منقضی شده یا سه ماهه اول ۹۹ منقضی می شود نیز تا پایان تیرماه سال ۹۹ تمدید شده اند.

اسماعیلی تصریح کرد: تمدید گواهینامه پیمانکاران شخص حقیقی و مشاوران شخص حقیقی نیز تا پایان خرداد ۹۹ صورت گرفته و نیازی به مراجعه حضوری به سازمان مدیریت ندارند و بعد از پایان تیرماه می توانند برای تمدید گواهینامه مراجعه کنند.

مدیر نظام فنی و اجرائی استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه ۴۰۰ پیمانکار حقیقی و بیش از ۱۰۰۰ پیمانکار حقوقی در استان کرمان فعالیت می کنند گفت: رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی دبیر شورای فنی استان است و چهار کارگروه در این شورا فعال هستند که کارگروه ارجاع پیمان، اختلافات بین کارفرمایان و پیمانکاران را رسیدگی و حل می کند.

وی با اشاره به اینکه کارگروه نظارت فنی، مشکلات پروژه ها را بررسی و راهکار ارائه می دهد، افزود: کارگروه آموزش و ترویج، ضوابط نظام فنی و اجرائی را آموزش می دهد که با توجه به ضرورت و نیازی که احساس می شد، از فعال ترین کارگروه هاست و ۷۰ درصد کار آن توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی انجام می شود و در سال گذشته بیش از ۵۲ دوره برگزار کرده ایم.

اسماعیلی اظهار کرد: کارگروه استانداردسازی مصالح نیز با همکاری برخی دستگاه های اجرایی از جمله استاندارد فعالیت می کند و برای نخستین بار در کشور همه کارخانجات بتن آماده شهر کرمان رتبه بندی شده که توسط دبیرخانه شورای فنی استان انجام شده است.

وی با بیان اینکه عدم آموزش و عدم تسلط به قوانین و مقررات عمده مشکل پیمانکاران است، تصریح کرد: در کارگروه نظارت امسال ۲۷ بازدید از کارخانجات آسفالت در شهرستان های و ۲۱۳ پروژه متفرقه در سطح استان صورت گرفته است.

مدیر نظام فنی و اجرائی استان کرمان گفت: براساس ماده ۲۳ قانون بودجه نظارت فنی و مهندسی از اصلی ترین وظایف سازمان مدیریت و برنامه ریزی است که توسط شورای فنی انجام می شود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه شورای فنی، بالاترین مرجع تصمیم گیری و تصمیم سازی در حوزه امور فنی و مهندسی است تصریح کرد: نظارت بر امور پروژه های عمرانی، بهینه سازی ساخت و آموزش عوامل نظام فنی و اجرایی، نحوه رسیدگی به اجرای قراردادهای مختلف پیمانکاری و ... توسط شورای فنی انجام می شود.

وی بیان کرد: شناسایی مشکلات، بسترسازی لازم برای نهادینه کردن نظارت درون سازمانی، اصلاح و بهبود روش ها، ارتقاء سطح کمی و کیفی خدمات فنی و مهندسی، تقویت همکاری شرکت ها با ادارات، پیشبرد بهینه و جامع اهداف نظام فنی و اجرایی استان از اهداف بازرسی پروژهای عمرانی است.

مدیر نظام فنی و اجرائی استان کرمان در پایان با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: در حال حاضر همه وظایف و خدمات را به پیمانکاران و دستگاه های اجرایی به صورت الکترونیکی ارائه می دهیم.

اخبار مرتبط
نظرات شما