• سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ -
  • 14/07/2020

آنالیز بازدهی بازارهای مالی از ابتدای سال؛

بورس راه چند ساله را ۲ ماهه رفت

با گذشت دو ماه از سال ۱۳۹۹، تنها جایی که برای سرمایه‌گذاران می‌توانست بیشترین سود را کسب کند بازار سهام بوده است. بازار سهام طی دو ماهه نخست امسال حدود شش برابر دلار و چهار برابر طلا و سکه سوددهی داشته است.

بورس از ابتدای سال جاری بیش از ۹۰ درصد بازدهی را به ثبت رساند که حدود شش برابر بازدهی دلار بود.  با گذشت دو ماه از سال ۱۳۹۹، تنها جایی که برای سرمایه‌گذاران می‌توانست بیشترین سود را کسب کند بازار سهام بوده است. بازار سهام طی دو ماهه نخست امسال حدود شش برابر دلار و چهار برابر طلا و سکه سوددهی داشته است.

بورس

بازار سهام در دو ماهه نخست امسال مثبت ظاهر ظاهر شد و در اردیبهشت ماه امسال بازدهی بیشتری نسبت به فروردین ماه را به ثبت رسانده است.

از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت ماه، بازار سهام با رشد بیش از ۹۲ درصدی همراه بوده است. شاخص کل بورس در ابتدای فروردین ماه در سطح ۵۱۲ هزار واحد قرار داشت که با رشد ۹۲٫۳ درصدی بیش از ۴۷۳ هزار واحد افزایش یافت و در سطح ۹۸۶ هزار واحد قرار گرفت.

شاخص بورس که از ابتدای فعالت تا پایان سال ۹۸ حدود ۵۰۰ هزار واحد رشد کرده بود، همین مسیر چند ساله را طی دو ماهه نخست امسال طی کرد و حدود ۵۰۰ هزار واحد دیگر رشد کرد.

بازار سهام، اردیبهشت ماه امسال را با یک اتفاق مهم پشت سر گذاشت و  آن عبور شاخص کل از مرز یک میلیون واحد بود که در اواخر این ماه رخ داد، اما با تغییر روند بازار، شاخص نتوانست جایگاه خود را در این کانال جدید تثبیت کند.

دلار

دلار پرونده خود را در سال ۹۸ با قیمت ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان بست اما در طی دو ماهه نخست امسال قیمتی فراتر از آن را به ثبت رساند.

دلار در اردیبهشت ماه امسال افزایش قیمت خود را نسبت به فروردین ماه حدود پنج برابر افزایش داد و در مجموع طی فروردین و اردیبهشت ماه رشد بیش از ۲۴۰۰ تومانی قیمت را به ثبت رساند.

قیمت دلار (در صرافی ملی) که در ابتدای فروردین ماه سال جاری ۱۴ هزار ۹۰۰ تومان بود با رشد ۱۶٫۱ درصدی در پایان اردیبهشت ماه در سطح ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان قرار گرفته است.

طلا

بعد از بازار سهام، فلزات طلایی بیشترین بازدهی را طی دو ماهه نخست امسال به ثبت رساندند.

قیمت طلا در دو ماهه نخست امسال روند صعودی در پیش گرفت و در نهایت بازدهی ۲۳٫۲ درصدی را طی این دوره به ثبت رساند.

طلا در فروردین ماه امسال ۱٫۲ درصد و در اردیبهشت ماه ۲۱ درصد افزایش قیمت داشته است.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار آزاد، با رشد ۲۳٫۲ درصدی از ۶۰۲ هزار تومان در ابتدای فروردین ماه امسال به ۷۴۲ هزار تومان در پایان اردیبهشت ماه رسیده است.

بیشترین میزان قیمت طلا در اردیبهشت ماه مربوط به آخرین روز این ماه و معادل ۷۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

سکه

قیمت سکه بهار آزادی نیز همانند طلا روند صعودی را در دو ماهه نخست امسال در پیش گرفته و در نهایت افزایش قیمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را طی دو ماه به ثبت رسانده است.

قیمت هر سکه بهار آزادی که در ابتدای فروردین ماه امسال پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده و با رشد ۲۵٫۴ درصدی در پایان اردیبهشت ماه به هفت میلیون و ۴۰۷ هزار تومان رسیده است.

بیشترین میزان قیمت سکه بهار آزادی در اردیبهشت ماه مربوط به آخرین روز این ماه و معادل هفت میلیون و ۴۰۷ هزار تومان بوده است.

اخبار مرتبط
نظرات شما