• یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ -
  • 20/09/2020

رییس سازمان امور مالیاتی کشور در سفر به کرمان،وعده داد

اضافه درآمد مالیاتی کرمان به استان بر می گردد

اقتصاد کرمان:سفر رییس سازمان امور مالیاتی کشور به استان کرمان، مجال مناسبی بود تا فعالان اقتصادی استان،مسائل متنوعی که در این حوزه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند را در حضور امیدعلی پارسا مطرح کنند؛ هرچند در یک مورد مشخص که همان اضافه وصولی مالیاتی استان است در پایان این نشست هم اجماعی حاصل نشد.پارسا در جمع فعالان اقتصادی کرمان گفت: مالیاتی دریافتی از استان کرمان عدد بالایی نیست و اخذ این مالیات هم بر اساس حساب و کتاب بوده است.رییس اتاق کرمان اما در حضور رییس سازمان مالیاتی کشور این پرسش را مطرح کرد که چه اتفاق و گشایش اقتصادی رخ داده که سهم مالیاتی کرمان هر سال در حال افزایش است؟.در پاسخ به انتقادها، رییس سازمان امور مالیاتی کشور وعده داد اضافه درآمد مالیاتی به استان برخواهد گشت...

متوسط رشد نرخ مالیاتی امسال ۲۸ درصد است
رییس‌ کل سازمان امور سازمان مالیاتی کشور متوسط افزایش نرخ مالیاتی امسال را ۲۸ درصد اعلام کرد و گفت: این نرخ در استان های محروم از جمله لرستان و ایلام ۱۵ درصد، کرمان ۲۲ و تهران ۳۲ درصد خواهد بود.
امیدعلی پارسا روز پنجشنبه در نشست فعالان اقتصادی استان کرمان افزود: وصول درآمد مالیاتی کشور به قیمت فشار بر اقشار پایین جامعه نبوده و مالیات بر اشخاص حقوقی و تولید کننده باید کاهش می‌یافت و برخی مالیات‌ها در کشور رها شده که باید پیگیری می‌شد.
وی با اشاره به اینکه اخذ مالیات بر اساس مجموعه درآمد تعریف می‌شود گفت: مالیات به سمتی می‌رود که دهک‌های بالای جامعه باید بیشترین مالیات را پرداخت کنند و برای دهک‌های پایین جامعه اندک باشد.
رییس‌کل سازمان امور سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه وصول بیش از ۹۵ درصد اعتبارات تعیین شده بودجه تامین اعتبارات عمرانی می‌شود گفت: امسال ۵۵ درصد درآمدهای کشور از تهران و کرمان ۳.۲ درصد درامدهای مالیاتی کشور را تامین می‌کند.
وی ادامه داد: منابع با توجه به ظرفیت استان‌ها تعیین می‌شود و سود بیشتر به همان استان بازمی‌گردد و کشور ۱۰۲ درصد و کرمان ۱۰۴ درصد متوسط وصولی ۴۲ و کرمان ۴۷ درصد بوده است.
پارسا افزود: بخش بزرگی از مالیات استان کرمان ابرازی شرکت های بزرگ است و در مجموع برای کشور تبعیض منطقه ای بی معنی است و ظرفیت‌های امروز کرمان موجب افزایش درآمد مالیاتی کشور از این استان شده است.
وی اظهار داشت: با اختصاص مالیات بر تمامی مجموع درآمدی افراد، عددی به عنوان مالیات عام به افراد داده می شود و مردم با درآمد حداقل معیشتی از مالیات معاف می شوند و نرخ مالیات پس از آن تصاعدی فزاینده می شود که این مسیر برای تمامی مشاغل اجرا می شود.
رییس‌کل سازمان امور سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه مرکز دادرسی مستقل با قانون جدید تا پایان امسال در سازمان امور مالیاتی ایجاد می شود گفت: ۱۵ درصد از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی درآمد میلیاردی دارند که این افراد باید مالیات پرداخت کنند.
وی بیان داشت: مالیات جزو مواردی است که طبق قانون در ریزترین موارد معافیت و قصور نمی شود، مگر به استناد قانون و تمامی بندها در قانون مشخص شده است.

بخشودگی مالیات بخش تولید و خدمات
پارسا تصریح کرد: میزان تقسیط پنج ساله بدهی های مالیاتی برای سال ۹۷ بود و امسال نیز دنبال می شود.
وی بیان داشت: بررسی کارشناسانه باید با رعایت همه جوانب در محل کارو توسط سلسله مراتب اداری صورت گیرد و با این وجود در اجلاس سران قوا پیشنهاد دادیم که سلسله مراتب اداری، سلیقه، تخلف و زمینه فساد از فرایند مالیات حذف شود.
رییس‌کل سازمان امور سازمان مالیاتی کشور گفت: ابتدا اعلام کردیم افرادی که تا ۳۰ مهرماه سال گذشته مالیات خود را پرداخت کردند در تولید و خدمات مشمول ۱۰۰ درصد بخشودگی شوند که این میزان انتهای سال گذشته به بخشودگی ۹۰ درصدی برای تولید و ۸۰ درصد برای بخش غیر تولید در نظر گرفتیم.
وی عنوان کرد: از خردادماه امسال در نشست سران قوا مصوب شد که تمامی بدهی های پیش از ورود کرونا به کشور که قطعی و ابلاغ شده اگر تا پایان خردادماه پرداخت می شد مشمول ۹۰ درصدی معافیت مالیاتی برای حوزه تولید و ۸۰ درصد برای بخش غیر تولید شد و پس از آن هرماه ۲ درصد از این بخشودگی کاهش می یافت.
پارسا افزود: سال ۱۴۰۰ همین روند ادامه می یابد و میزان بخشودگی ها روال منطقی رو به کاهشی دارد.
وی تاکید کرد: یکی از مشکلات نظام مالیاتی کشور، بخشودگی های بی حساب است که در این خصوص جرایم مالیاتی در دنیا بسیار زیاد است و علت بالا بودن آن تقویت جنبه سلبی آن محسوب می شود.
رییس‌کل سازمان امور سازمان مالیاتی کشور بیان داشت: تخلفات سنگین، صرفه فرار مالیاتی را در دنیا محدود می کند لذا جرایم مالیاتی در کشور ما نیز افزایش یابد.
هزینه‌های دولت از محل مالیات تامین می‌شود
وی با بیان اینکه باید صورت مساله را بشناسم اضافه کرد: اداره کشور هزینه های عمومی بسیاری دارد و مجموعه این هزینه ها باید از محلی تامین شود.
پارسا یادآور شد: ۳۵۰ هزار میلیارد تومان حداقل هزینه سالانه اداره کشور است و فقط پرداخت حقوق مزایای کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید  به ۲۸ هزار میلیارد تومان می رسد، در حالی که ماهانه بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات در کشور جمع‌آوری می شود.
وی با بیان اینکه چاپ پول به ظرفیت نهایی خود رسیده گفت: دولت با فروش اموال دولتی، فروش اوراق و دارایی و قرض و مالیات، کشور را اداره می کند و در این زمینه محلی برای تخصیص اعتبارات توسعه ای و عمرانی وجود ندارد.
مازاد درآمد مالیاتی به کرمان برگردد.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: باید به استان‌های با پرداخت مالیات بیشتر پاداش داده شود و مازاد درآمد مالیاتی به استان کرمان برگردد.
محمدرضا پورابراهیمی افزود: امیدواریم فضای کسب و کار در ماه‌های پیش رو بهتر شود که خروجی تحرک تولید و درآمدزایی داشته و موجب بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشد.
نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه‌طبق گفته رییس بانک مرکزی ۲۷ میلیارد دلار منابع ارزی به چرخ بانکی کشور برنگشته تصریح کرد: اکنون راهکار تسویه ارزی به چند روش انجام می‌شود.
وی تاکید کرد: سازمان امور مالیاتی با تعامل و همکارای با فعالان اقتصادی و ارکان حاکمیتی تا ۲ هفته آینده به یک جمع‌بندی و راهکاری در برای تسویه ارزی برسد ضمن آنکه در شرایط کنونی کشور باید مشوق‌های صادراتی گذاشته شود.
وی ادامه داد: نباید رفتاری انجام دهیم که صادرکننده زده شود ضمن آنکه اجازه نمی‌دهیم حتی یک نفر هم این تسویه ارزی را انجام ندهد.
پورابراهیمی افزود: رویکرد ممیز محوری می‌تواند فسادبرانگیز باشد و به علت وجود نداشتن اطلاعات مالیاتی، کشور ما ممیز محور است و بزرگترین کار در مجلس دهم این بود که موضوع مالیات را سامانه محور کردیم و از سال آینده ممیز محوری در کشور به صورت کامل از بین باید برود.
وی بیان داشت: تا پایان تابستان موضوع ایرادات شورای نگهبان در خصوص قانون مالیاتی برطرف می‌شود و همچنین اشکالات قانون ارزش افزوده برطرف شد و این قانون از ۱۴۰۰ اجرایی می‌شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در ایران ۷۰ درصد از مالیات را بنگاه‌های اقتصادی و ۳۰ درصد افراد پردرآمد پرداخت می‌کنند که در دنیا برعکس است.
وی ادامه داد: پایه مالیاتی سال‌ها است که در کشورهای دیگر اجرا می‌شود لذا به دنبال کاهش مالیات بنگاه‌ها هستیم و از اشحاصی که درآمد بالایی دارند باید مالیات بیشتری وصول شود.
درصد فعالان اقتصادی کرمان دغدغه مالیاتی و بانکی دارند75
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: در بررسی فضای کسب و کار استان و بر اساس ارزیابی شاخص ها، میزان ۷۵ درصد فعالان اقتصادی استان کرمان دغدغه بیمه، بانک و مالیات دارند.
سیدمهدی طبیب زاده در نشست فعالان اقتصادی استان کرمان با حضور رییس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: مالیات پس از بانک در راس دغدغه های فعالان اقتصادی قرار دارد و محدودیت های قوانین و مقررات و شدت پیگیری ها برای قصور مالیات برای فعالان اقتصادی استان کرمان مشکلاتی ایجاد کرده است.
وی اظهار داشت: درخواست داریم که سازمان امور مالیاتی با رفع محدودیت ها امکان تعامل با فعالان اقتصادی را افزایش دهد.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با طرح این سوال که چه اتفاقی در توسعه و افزایش درآمد فعالان اقتصادی رخ داده که هرسال میزان درآمدهای مالیاتی افزایش می یابد؟ گفت: استان کرمان در پرداخت مالیات رتیه نخست تا سوم کشور را دارد و قوانین سخت گیرانه برای فعالان اقتصادی چالش هایی ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه امسال با رشد فزاینده مالیات در استان کرمان روبرو هستیم تصریح کرد: مشکلات کشور را درک می کنیم و کشور باید با مالیات اداره شود اما افزایش این درآمدها باید به سمت افرادی دارای فرار مالیاتی برود.
طبیب‌زاده گفت: ستاد رفع موانع تولید تسهیلاتی برای شرکت های تولیدی تصویب کرده که تسهیلات باید شامل اشخاص حقوقی تولید کننده نیز شود و در این زمینه نیاز به اصلاح قوانین وجود دارد.
وی عنوان کرد: در شرایط دشوار کنونی مشکلات بسیاری ازجمله افزایش قیمت، پیمان سپاری و محدودیت ارزی برای فعالان اقتصادی وجود دارد و سازمان امور مالیاتی که در سود آنان شراکت دارد باید با تفویض اختیارات به مدیران استانی و استفاده از ظرفیت های قانون به تولید کنندگان کمک کند و اگر اتفاق نیفتد از تولید کننده خبری نخواهد بود که درآمدهای کشور را تامین کند.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان تاکید کرد: دولت مالیات به‌حق را دریافت کند و اشکالات در نظام مالیاتی را اصلاح کنید که رابطه متقابل دوستانه و منطقی با فعالان اقتصادی برقرار شود.

در پایان این نشست با اهدای لوح تقدیر از مودیان مالیاتی نمونه و خوش حساب ، روسای اتاق های بازرگانی و اصناف و همجنین مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان قدردانی شد.
گالری عکس
اخبار مرتبط
نظرات شما