• سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ -
  • 15/06/2021

گزارش عملکرد هفتگی بورس؛

رشد ۵ درصدی ارزش معاملات در هفته ثبات شاخص کل

در پایان هفته منتهی به ۹ مرداد ماه ۹۹، شاخص کل بورس تنها ۰٫۱۶ درصد رشد کرد ولی ارزش هفتگی معاملات بیش از ۵٫۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافت.

در پایان این هفته، شاخص کل بورس، بدون تغییر خاصی نسبت به هفته گذشته و قرار گرفتن در سطح یک میلیون و ۹۰۴ هزار و ۳۲۴ واحدی به کار خود پایان داد. در این هفته شاخص کل‌ هم‌وزن نیز تنها ۰٫۸ درصد رشد داشت تا بورس هفته‌ای با تغییرات کم اما پرمعامله را پشت سر بگذارد.
بورس اولین روز هفته را بسیار پرقدرت شروع کرد به طوری که در پایان نخستین روز شاخص بیش از ۵۱ هزار واحد (۲٫۷ درصد) رشد داشت و شاخص کل هم‌وزن نیز ۱٫۳ درصد افزایش یافت. در این روز پس از شروع قدرتمند بازار به یکباره بازار روندی متعادل به خود گرفت و پس از ۲ میلیون و ۱۱۹ هزار بار معامله ارزش کل معاملات به ۱۸ هزار و ۸۸۴ میلیارد تومان رسید. سه نماد شپنا، فولاد و شستا بیشترین ارزش معاملات این روز را به خود اختصاص دادند.
روز یکشنبه روند معاملات برعکس شد و بازار پس از شروعی سبز به یکباره با فشار عرضه شدیدی مواجه شد. هر چند در اواخر بازار و شیفت بعدازظهر بخشی از افت خود را جبران کرد ولی در نهایت با ۶۸۰۰ واحد افت به پله یک میلیون و ۹۴۶ هزار واحدی رسید. در این روز ارزش معاملات نسبت به روز گذشته کاهش داشت و به ۱۵ میلیون و ۵۵۳ هزار میلیارد تومان رسید. حجم معاملات این روز نیز کمتر ۸٫۵ میلیارد سهم بود. سه نماد شستا، شپنا و فخوز بیشترین ارزش معاملات بازار در روز یکشنبه را به خود اختصاص دادند.
در روز دوشنبه مجددا شاخص در ادامه روند نزولی روز گذشته با افتی شدیدی کار خود را آغاز کرد اما در ادامه روز روند معاملات بهتر شد و در نهایت به لطف بازگشایی نماد خودرو شاخص تنها با ۱۲ هزار واحد به کار خود پایان داد. شاخص کل هم وزن نیز در این روز افتی ۰٫۷۷ درصدی را تجربه کرد. تعداد معاملات روز دوشنبه ۲ میلیون و ۴۶۵ هزارو ۱۹۸ معامله و حجم معاملات ۱۳ میلیارد و ۷۳۵ میلیون سهم بود تا در نهایت ارزش معاملات به ۲۲ هزار و ۹۲۰ میلیارد تومان برسد.
روز سه‌شنبه مجددا شاخص کل بورس از همان ابتدا روندی صعودی به خود گرفت ولی پس از حدود ۹۰ دقیقه فشار عرضه در کل بازار و به خصوص نمادهای شاخص‌ساز بیشتر شد تا در نهایت شاخص کل تنها ۷ هزار و ۵۰۰ واحد رشد را به ثبت برساند. این در حالی بود که شاخص کل هم‌وزن رشدی ۲ برابر نسبت به شاخص کل را به ثبت رساند. در این روز ارزش کل معاملات از مرز ۲۳ هزار میلیارد تومان نیز عبور کرد و حجم معاملات ۱۳ میلیارد و ۶۳۵ میلیون سهم به ثبت رسید. در این روز ارزش معاملات سه نماد شستا، شپنا و شتران نیز بیش از سایر نمادهای بورس بود. در روز سه‌شنبه همچین عرضه اولیه «بگیلان» با مشارکت بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر انجام شد که در آن به هر کد بورسی ۵۱ سهم در سقف قیمتی ۲۴۰۰ تومان تخصیص داده شد.
در آخرین روز هفته نیز عرضه اولیه پر حاشیه «غزر» پس از دو مرتبه لغو سرانجام صورت گرفت. در روزی که شاخص کل سقوطی سنگین را تجربه کرد و با افتی ۱٫۹ درصدی در محدوده یک میلیون و ۹۰۴ هزار آرام گرفت شاخص کل هم‌وزن اندکی مثبت شد تا نشان دهد سرمایه‌گذاران از نمادهای کوچک‌تر بورس استقبال بیشتری کرده‌اند. در این روز کم معامله ارزش کل معاملات کمتر از ۱۷ هزار میلیارد ریال به ثبت رسید و سه نماد فولاد، خساپا و شستا بیش از سایر نمادها معامله شدند.
در پایان هفته‌ای که با رشد ۰٫۱۶ درصدی شاخص کل همراه بود، ارزش کل معاملات به ۹۶ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان رسید که در مقایسه با هفته گذشته رشدی ۵٫۵ درصدی داشت اما نتوانست رکورد دو هفته قبل را بشکند. بدین ترتیب میانگین ارزش معاملات روزانه در این هفته باز هم نتوانست از مرز ۲۰ هزار میلیارد تومان عبور کند و ۱۹ هزار و ۳۱۸ میلیارد تومان به ثبت رسید.
 

اخبار مرتبط
نظرات شما