• سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ -
  • 15/06/2021

غول مسی بورس به روایت قیمت‌ها؛

یک نکته مهم درباره جذابیت « فملی »

شرکت ملی صنایع مس ایران یا آن‌طور که در بورس شناخته می‌شود «فملی» از جمله شرکت‌های فعال در بازار سرمایه است که نقش موثری در تغییرات شاخص کل بورس تهران دارد. این شرکت ۱۰۱ میلیارد سهمی که در بازار اول بورس یا همان تابلوی اصلی معامله می‌شود، در حالی از ابتدای سال جاری تاکنون، افزایش ۳۵۸ درصدی را شاهد بود که قیمت آن روی تابلوی معاملات تا سطح ۳۲۴۷ تومان نیز افزایش یافته است.

نگاهی به سابقه قیمت‌های این نماد به وضوح نشان می‌دهد که در طول ۵ ماه گذشته فملی شاهد افزایش سنگین تقاضا در خلال معاملات خود بوده است. در طول ۳۰ روز معاملاتی اخیر به‌طور میانگین بیش از ۱۴۲ میلیون سهم در این نماد معامله شده است.

مقایسه این رقم با میانگین ۲۰۰ روزه معاملات سهام ملی صنایع مس ایران که در حدود ۸۲/ ۸۵ میلیون سهم در روز است به خوبی نشان می‌دهد که همزمان با افزایش تقاضا روی نمادهای شاخص ساز بورس تهران، صحنه داد و ستدها در نماد فملی نیز به کلی دگرگون شده است. میانگین ارزش ۳۰ روزه داد و ستد‌ها در این نماد در حدود ۴۵۹ میلیارد تومان بوده که افزایشی ۲۴۵ درصدی را نسبت به میانگین ۲۰۰ روزه ۱۳۳ میلیارد تومانی در این نماد را نشان می‌دهد.

رکورد ارزش معاملات در یک ماه اخیر نیز در نماد فملی طی روز ۲۴ تیر ماه به ثبت رسیده که از تبادل سهامی به ارزش ۱۶۱۰ میلیارد تومان در میان خریداران و فروشندگان حکایت دارد. این نماد ۱۰۱ میلیارد سهمی که در حدود ۳۳ درصد از کل سهام آن در بورس تهران شناور است در یک سال گذشته توانسته بازدهی ۸۳۶ درصدی را برای سهامداران خود حاصل کند که در مقایسه با میانگین بازده بسیاری از نمادهای سنگین وزن بازار رقمی قابل قبول را نشان می‌دهد.

با این حال اگر قیمت این شرکت را نسبت به متغیرهایی نظیر فروش یا ارزش دفتری بسنجیم خواهیم دید که غول مسی بورس تهران نسبت به میانگین بازار از مزیت خاصی برخوردار نیست.  بر اساس آنچه که نسبت‌های قیمت به فروش و قیمت به ارزش دفتری در این نماد نشان می‌دهد، بهای هر سهم این نماد نسبت به فروش آن به حدود ۸۰/ ۱۳ مرتبه رسیده است که از میانگین بازار در حدود ۴ واحد بیشتر است.

همچنین نسبت قیمت و ارزش دفتری دارایی‌های ثبت شده برای شرکت نیز در حدود ۵۱/ ۱۱ واحد است در مقایسه با میانگین ۳۵/ ۱۳ واحدی بازار حکایت از جذابیت کمتر نماد یاد شده در صورت لزوم تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارد

اخبار مرتبط
نظرات شما