• چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ -
  • 23/09/2020

مشروح جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت در مجلس؛

مجلس به «مدرس خیابانی» رأی اعتماد نداد

نمایندگان مجلس با ۱۴۰ رای مخالف، ۱۰۴ رای موافق و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۵۴ آرا ماخوذه با حضور حسین مدرس خیابانی در وزارت صنعت معدن و تجارت مخالفت کردند.

پس از عزل رضا رحمانی در اردیبهشت ماه امسال، رییس جمهور  هفته گذشته، حسین مدرس خیابانی سرپرست کنونی وزارت صمت را به عنوان گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. 

امروز به جای حسن روحانی، اسحاق جهانگیری در جلسه علنی مجلس حضور داشت اما با تفسیر هیات رئیسه مجلس اجازه دفاع از وزیر پیشنهادی را پیدا نکرد. بعد از گزارش کمیسیون صنایع درباره بررسی صلاحیت مدرس خیابانی در این کمیسیون، مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی پشت تریبون رفتند. وزیر پیشنهادی نیز در نطق 30 دقیقه ای از خود دفاع کرد.در نهایت اما مجلس شورای اسلامی با حضور مدرس خیابانی در وزارت صمت موافقت نکرد.

محسن زنگنه، نماینده تربت حیدریه، مخالف وزیر پیشنهادی صمت: 

*جناب آقای خیابانی مخالفت ما با شما نیست، مخالفت ما با بیش از یک سال ضعیف و غیرمدبرانه بزرگترین وزارتخانه دولت است که معیشت و اشتغال با آن گره خورده است و شما نیز به عنوان قائم مقام آن وزارت سهم زیادی در این ناکارآمدی دارید. نمی توان عملکرد یک ساله وزارت شما را نادیده گرفت.

*امروز روز بررسی رزومه ها نیست، روز بررسی صلاحیت هاست. مباحث و ابهامات زیادی درباره انتصابات شما و پرداخت ارز 4200 به شرکت های خاص مطرح است. 

صحن مجلس شورای اسلامی

*آقای خیابانی، چند دهه است که تولید ایران، توسط بخش بازرگانی و وارد کنندگان به گروگان گرفته شده است. 

*وجود ایشان در وزارت صمت باعث شد که اختیارات حوزه بازرگانی از دست وزیر وقت خارج شود، چه اتفاقی افتاد؟ در طول  15 ماه صدارت شما در این وزارتخانه چه ارزهای 4200 برای واردات کالاهای غیرضروری استفاده شد. شما طرفدار اتاق بازرگانی و واردکنندگان هستید.

* گفتید 95 درصد وقت خود را در بازدید از بخش های تلویدی و صنعتی استفاده کردم اما نکته این است که چه آورده ای برای بخش تولید داشت. آیا انحصار ها در بخش فولاد شکسته شد؟ کنسانتره و گنداله در انحصار چه کسانی است؟

*تصور ما این است که حضور شما در این وزارتخانه با بحث جهش تولید منافات دارد.

*مدرس خیابانی در ۱۵ ماه به عنوان طرفدار اتاق بازرگانی و وارد کنندگان که تعارض منافع با بخش تولید دارند باعث شد تولید ذبح شود. در حوزه لبنیات چرا باید صادرات شیر خشک ممنوع باشد. این امر باعث شد صنایع لبنی ما دچار مشکل شود. 

* افزایش قیمت فولاد، خودرو و کالاهای اساسی به جهت جهش قیمت دلار عنوان می‌شود، اما علت تفاوت قیمت از کارخانه تا بازار چیست؟ اقتصاد ما در دست مافیاهای مختلف صنعت، معدن و کالاهای اساسی است ما به وزیر شجاع نیاز داریم که با مافیا برخورد کند اما در سه ماه فعالیت آقای مدرس خیابانی این قابلیت را برای مقابله با مافیا ندیدیم. اگر به ایشان رای بدهیم چه پاسخی برای ملت داریم که علت ناکارآمدی‌های یکسال گذشته چه بوده است؟

رای به مدرس خیابانی یعنی جایزه دادن به محتکران و گرانفروشان

حاجی دلیگانی، در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت:

*آقای خیابانی از نسل قدیم بازرگانی است، نسل ماموران تعزیرات در مغازه ها، نسل نمایشگاه عرضه مستقیم کالا. اینها از مفهوم رقابت و فناوری اطلاعات درکی ندارند. ما با خیابانی ها اختلاف کارشناسی نداریم مشکل قانون شکنی اینهاست، مشکل عدم عمل به قانون است.

*7 سال است که طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا وظیفه داشتند برای کالاها شناسه رهگیری ایجاد کنند تا قاچاق کالا به صفر برسد، اشتغال میلیونی ایجاد شود، گران فروشی و احتکار غیرممکن شود.25 میلیارد دلار تقاضا برای ارز کاهش یابد، مالیات بر ارزش افزوده به طور کامل اخذ شود اما متاسفانه شناسه رهیگیری را اجرایی نکردند.

*قانون شکنی کردند و به جای آنکه مسئولی قاچاق کالا را برعهده بگیرند در همین برنامه که به مجلس ارائه داده است،  قاچاق را برخلاف تحقیق و تفحص مجلس نصف کرده است.

*با بازی با اعداد قاچاق کم می شود؟ در این شرایط جنگ اقتصادی چنان مدیری را به خاطر اخلال در نظام اقتصادی محاکمه می کردند نه اینکه پیشنهاد وزارت بدهند. 

*هندوانه دربست نیست بلکه هندوانه درباز است و بهترین دلیل برای رای ندادن به او سوابق اوست. کارهای نکرده و قانون شکنی بسیار دارد. رای به او یعنی جایزه به محتکران و مسببان گرانفروشی است.

*جَنگ اقتصادی را با جُنگ اقتصادی اشتباه گرفته اند.

*مدیری که از ترس مردم جرأت نمی‌کند پایش را در بازارهای کشور بگذارد حال برای دریافت رأی اعتماد به مجلس آمده است؛ حال اگر قرار بود مردم به طور مستقیم به وی رأی بدهند آیا رأی اعتماد می‌گرفت؟ به خیابانی بگویید به خیابان امین حضور برود و به کارگرانی که برای خرید جهیزیه آمده‌اند، جواب بدهد. بنده تعهد می‌دهم به هر میزانی که به وی رأی اعتماد دادند من نیز اعتماد کنم.

*مشکل ما با تصدی وزارت صمت از سوی خیابانی عدم توجه ایشان به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و عدم اقدام به موقع و نبود کار جهادی است، می‌گویند تحریم هستیم اما ما تحریم خیابانی هستیم، ما را مدیران خیابانی تحریم کرده‌اند، همان‌ها که جنگ اقتصادی را با جُنگ اقتصادی اشتباه گرفته‌اند. از طرفی بر اساس آمارها همزمان به یک نفر دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده است.

 مافیای خودرو و صنعت نمی خواهند مدرس خیابانی وزیر شود

علی بابایی کارنامی نماینده ساری، در موافقت با وزارت مدرس خیابانی؛

*من سخن مخالفان را که از همکاران بنده هستند شنیدم، اما سؤال این است که چرا باید مدرس خیابانی پاسخ بدهد.

*آقای مدرس خیابانی دارای سوابق روشن در حوزه صنعت از ابتدا و تا الان بوده اما چرا او باید پاسخگوی مجلس دهم، نهم و هشتم باشد؟ سیاست‌های کلان اقتصادی را که نباید آقای مدرس خیابانی پاسخ بدهد. 

*تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و اتاق بازرگانی برای موافقت با مدرس خیابانی با ما تماس گرفتند و آقای مدرس خیابانی هم از روزی که مسئولیت را پذیرفته پای کار صنعت بوده و طرفدار واردات صرف نیست.

*وزیر صمت باید درباره تراز تجاری پاسخگو باشد. امروز آقای مدرس خیابانی از جایگاه حقیقی باید به ما پاسخ بدهد اما از فردا باید به عنوان وزیر صمت جوابگو باشد. ما زمان نداریم و نباید حتی یک روز و یک ساعت وزارتخانه صمت را بدون وزیر بگذاریم چرا که دغدغه‌مند هستیم.

*ما مخالف تورم و اشرافی‌گری هستیم. مافیای صنعت فولاد و خودرو به دنبال مدیریت نمایندگان هستند و می‌خواهند که به مدرس خیابانی رأی ندهیم. 

*ما هر وقت آقای مدرس خیابانی را در مقام سرپرستی احضار کردیم پاسخگو بوده است. او جزو نسل جوان است. چرا از هویت جوان دفاع نمی‌کنید. مدرس خیابانی بهترین گزینه است. 

مدرس خیابانی به مغزهای اقتصادی توجه دارد نه مغزهای سیاسی

سید سلمان ذاکر، نماینده ارومیه در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت:

*مدرس خیابانی فردی فراجناحی و تخصصی بوده و رویکرد وی توجه به مغزهای اقتصادی و نه مغزهای سیاسی است.

*مدرس خیابانی در مبارزه با فساد اراده جدی دارد، در این اوضاع و احوال کشور که سال‌های آخر دولت است و مطالبات و انتظارات مردم بر سر و سامان گرفتن است باید مشکلات مردم در امر اقتصاد و تولید را برآورده کنیم.

* یکی از مشکلات امروز ما ضعف در حوزه دیپلماسی اقتصادی است و رویکرد مدرس خیابانی توجه به مرزهای اقتصادی است.

*وزارت خارجه در این حوزه نمی‌تواند به تنهایی عمل کند و در کنار وزارت صنعت باید نواقص حوزه دیپلماسی اقتصادی مرتفع شود. وزیر پیشنهادی صمت در برنامه خود بر تمرکز بر بازارهای جهانی و صادرات برای تقویت دیپلماسی اقتصادی تاکید کرده است.

*مسائل و نواقص متعددی در حوزخ خودروسازی وجود دارد و ما به عنوان نمایندگان مجلس می‌توانیم بعد از اخذ رأی اعتماد با حمایت از وی، تحقق برنامه توجه به معیشت مردم را تسهیل کنیم، در این راستا با نظارت و استفاده از ابزارهای نظارتی چون تذکر، سوال و استیضاح مسائل را پیش ببریم.

*محصولات کشاورزی نیز آسیب دیده است و صادرات این محصولات باید هرچه سریع‌تر انجام شود، بنابراین طبق برنامه وزیر پیشنهادی این کار به زودی انجام می‌شود و دولت باید زیرساخت‌های بازگشت ارز را فراهم کند.

*رزومه مدرس خیابانی مبتنی بر توجه به معیشت و جیب مردم است، البته که ما هم خواسته‌هایی داریم از جمله این که موضوع ارز تعهدی برای صادرات را حل و فصل کنند؛ ما به فکر مصلحت نظام، معیشت مردم و خنثی کردن نقشه‌های دشمنان هستیم.

کارچاق کن‌ها در راهروهای مجلس برای رأی اعتماد تلاش می کنند

*عباس گودرزی در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت؛

*مجلس یازدهم هیچ گونه دعوای جناحی با هیچیک از مسئولان ندارد و شاخص ما بحث انقلاب و منافع مردم است و ما دلسوز دولت هستیم و دلمان برای مدرس خیابانی می سوزد چرا که وی نمی‌تواند این وزارتخانه را جمع کند.

*مدرس خیابانی ۱۵ ماه در حساس‌ترین شرایط کشور بالاترین اختیارات را داشت اما فعالیت در خوری از خود نشان نداد و رئیس جمهور به جای آنکه به فکر مقابله با گرانی‌ها باشد بارها بر تشکیل وزارت بازرگانی اصرار کرد.

*در مجلس دهم لایحه تفکیک وزارت صمت را ارائه کرد و پس از آنکه نمایندگان با آن مخالفت کردند طرح آن در مجلس ارائه شد که ما باز هم با آن مخالفت کردیم و حرف ما به آقای روحانی این است که ای کاش این همه تلاش و اصرار و کارهای غیرضروری که برای تشکل وزارت بازرگانی کردید صرف مقابله با گرانی می‌کردید.

*افزایش قیمت و تورم کالاهای اساسی بسیار بیشتر از تورم کالاهای غیراساسی است که ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز جهانگیری به آن داده شده است و سوال ما این است آقای مدرس خیابانی شما می‌توانید با مافیا برخورد کنید؟

* این روزها می‌بینیم کارچاق کن‌ها در راهروهای مجلس برای رأی اعتماد وزیر پیشنهادی صمت تلاش می‌کنند و سوال ما این است شما چه کاره مملکت هستید که به دنبال چنین اقداماتی هستید و از رئیس مجلس می‌خواهم با این افراد برخورد جدی کند. 

*بیشترین اختلاف قیمت از درب کارخانه تا بازار را در دوران تصدی مدرس خیابانی شاهد بودیم به گونه‌ای که قیمت پراید ۱۳۲ درصد افزایش پیدا کرد و آیا بدبختی‌های ما از تحریم است یا سوءمدیریت ها؟

*امروز مدرس خیابانی باید در جایگاه پاسخگو قرار گیرد نه کاندیدای اخذ رأی برای وزارت صمت و سوال ما این است آقای روحانی مگر قحط الرجال بود که مدرس خیابانی را برای وزارت صمت معرفی کردید؟ چرا مجلس را مسخره گرفته اید؟

نمی بینید کفِ پارکینگ ها پر از خودرو شده است؟

*علی‌اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت:

*مدرس خیابانی با فشارهای رئیس دفتر رئیس‌جمهور و جهانگیری قائم مقام وزارت بازرگانی شد و آنان در همه این مدت اصرار به تفکیک وزارت صمت داشتند.

*مدرس و همکارانش ادعا می‌کنند که ما قطعه برای ساخت خودرو نداریم؛ سوال ما این است که شما چه کاره بودید و چرا می‌گوئید که قطعه نداریم؟ آیا نمی‌بینید که کفِ پارکینگ‌ها پر از خودرو شده و عده‌ای در حال احتکار قطعات خودرو هستند؟

*جای تأسف دارد که قیمت میلگرد از ۳,۸۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته؛ سوال ما آن است که علت گرانی ورق، میلگرد و فولاد چیست و این گرانی‌ها چه ارتباطی به ارز دارد؟

* از یک سو، قیمت لوازم خانگی در این سه ماه حداقل ۴۰ درصد افزایش یافته و از سوی دیگر، قیمت کالاهای اساسی به ویژه لبنیات و حبوبات بسیار گران شده است؛ باید به فکر مردم باشید.

*آقای مدرس خیابانی! شما یکی از بازداشتی‌های فتنه را در رأس یکی از شرکت‌های بزرگ بازرگانی گذاشتید و بسیاری از مسائل و مصالح کشور را در نظر نگرفتید.

*رئیس‌جمهور سه ماه مجلس را معطل کرد و در دقایق آخر وزیر پیشنهادی صمت را به مجلس معرفی کرد تا نمایندگان را تحت فشار قرار دهد اما ما امروز به وی ثابت می‌کنیم که تحت فشار قرار نمی‌گیریم و رئیس‌جمهور موظف است که سرپرست بعدی وزارت صمت را معرفی کند. همچنین رئیس‌جمهور باید بداند که مجلس انقلابی در دفاع از مردم رأی می‌دهد و به تهدیدات و تطمیع‌ها هیچ‌گونه توجهی ندارد.

*گویا وزارت صمت برای رئیس‌جمهو ر مهم نیست. سوال ما این است که رئیس‌جمهور چه کاری مهمتر از تعیین تکلیف وزارت صمت داشت که امروز در مجلس حضور نیافته است؟

*حتماً برای آقای روحانی مهم نبوده که مدرس خیابانی رأی بیاورد یا رأی نیاورد. بر این اساس لازم است که نمایندگان به مدرس‌خیابانی رأی ندهند تا دفعه بعد رئیس‌جمهور در مجلس حضور یابد و از وزیر پیشنهادی خود دفاع کند.

*عملکرد مدرس خیابانی در این ۱۵ ماه واقعاً اسفناک بوده و ما نسبت به مردم مسئول هستیم. باید وزیری در وزارت صمت فعالیت که بتواند این شرایط سخت را مدیریت کند اما مدرس خیابانی در این دوران به تولید داخلی به شدت لطمه زده و صادرات هم کاهش بسیار زیادی یافته است.

مدرس خیابانی در مقابل تمامی فشارهای غرب، تحریم و بحران کرونا خم به ابرو نیاورد

محمد خدابخشی، نماینده الیگودرز در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت؛

توضیحاتم را در دو بخش ارائه می‌کنم، بخش اول را به معیارهای ارزیابی که برگرفته از ادبیات موضوع مربوط به انتخاب مدیران اجرایی سطح کلان است اختصاص می‌دهم و در بخش دوم بر اساس معیارهای پیشنهادی به ارزیابی وزیر پیشنهادی می‌پردازم.

* مسند مدیریت مسئولیتی الهی است که به وزیر سپرده می‌شود و باید از این امانت الهی مراقبت کند، خداوند در قرآن مجید به این موضوع اشاره می‌کند و دستور می‌دهد امانت را به اهلش بسپارید. با بررسی ادبیات در سطح ملی و بین‌المللی در خصوص معیارهای موجود انتخاب مدیران در طی سال‌های اخیر معیارها را می‌توان از حیث نوع نگاه به 8 معیار عمده تقسیم کرد.

* ویژگی‌های مهم اخلاقی، سوابق مرتبط، ویژگی‌های علمی و تخصصی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، رعایت شایسته‌سالاری، توانایی جسمی و ذهنی، مهارت ارتباطی و انسانی، آگاهی و توان انجام وظایف مدیریتی و همچنین ارزیابی برنامه‌های پیشنهادی از جمله ابعاد مهم انتخاب مدیر شایسته است.

* بر اساس معیارهای مذکور که همه آنها برگرفته از مبانی نظری روشن و متکی بر آموزه‌های دینی است و بدون حب و بغض و به صورت احساسی باید ارزیابی شود و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنیم، از اینکه هم اینک در جایگاه دفاع از جوان متعهد، دلسوز و متخصص و توانمند در محضر نمایندگان ایستاده‌ام به خود می‌بالم و با افتخار اعلام می‌کنم شخصی که برای تصدی وزارت به مجلس معرفی شده است، فردی است که امتحان خود را در دوران تصدی قائم مقامی وزارت صمت در حوزه بازرگانی و همچنین سرپرستی این وزارتخانه به خوبی پس داده است از این رو مشکلات موجود و انتقادات همراهان متوجه دولت است و نه فقط این وزارتخانه. همه مسئولیت‌ها و انتظارات را نباید از وزارتخانه خاص مطالبه کنیم.

* توانمندی، درایت و سختکوشی خود را با اقدام عملی و پرهیز از حاشیه به اثبات رسانده است، مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در خصوص توجه به جهش تولید عنوان فرمودند که میدان تولید را برای کار مردمی باز کنید، ایشان مردمی‌ترین جوانی است که برای اولین بار از متن وزارت صنعت، معدن و تجارت، بدنه کارشناسی و نخبگان متعهد و متخصص به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی شده است، وی 18 سال سابقه کارشناسی و مدیریتی در این مجموعه عظیم را به ثبت رسانده است.

* ایشان کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت و دانشجوی دکتری مدیریت استراتژیک بوده  و سال‌ها در همین وزارتخانه در مسئولیت‌های مختلفی ارائه خدمت نموده است. وی در دوران قائم مقامی و همچنین سرپرستی وزارت صمت سربازی صبور و توانمند بوده و در مقابل تمامی فشارهای غرب و تحریم و بحران کرونا خم به ابرو نیاورده و با کار جهادی، ایستادگی و پایداری تولید را تضمین کرده است. در اوج شیوع کرونا که رسانه‌های غربی به تمسخر مدیران ما را که در مواجهه با بیماری گرفتار شده‌اند اعلام کردند ایران توانایی مقابله با این بیماری را ندارد و به زودی دچار فروپاشی اقتصادی می‌شود اما عملکرد ایشان موجب شد از این مشکلات سربلند بیرون بیاییم در حالی که در کشورهای خارجی برای تهیه ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده مشاجرات سهمگینی رخ داد.

* در بازه زمانی تحریم فشارهای شدید بین‌المللی برای انزوای ایران و مسدود شدن کانال‌های بانکی که تأمین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید با دشواری مواجه بود و بسیاری از واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه کرده بود، وی توانست با تکیه بر توان و ظرفیت داخلی اقدام به احیای صنعت و پایداری تولید کند. بنده با غرور اعلام می‌کنم که ایشان در طول تصدی وزارت صنعت، تولید کشور در شرایط شیوع کرونا علیرغم سقوط در دیگر کشورها به شکل قابل توجهی در ایران رشد کرد.

* آقای مدرس خیابانی را می‌توان به جرأت مدیری مدبر، توانمند و متعهد و موفق در کشور نامید و رأی اعتماد به ایشان بی‌گمان رأی به خودکفایی، ثبات بازار، ثبات قیمت‌ها، قطع وابستگی، تولید ملی، دوری از حاشیه‌ها، نخبه‌پروری و استفاده از نیروی توانمند داخلی و شعار ما می‌توانیم، است. اگر بخواهیم خارج از سیاست‌زدگی و دور از حب و بغض رأی بدهیم وی گزینه مناسبی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

سلامت، دیانت و تقوای وزیر پیشنهادی مورد تائید است

 سید احمد رسولی نژاد، مردم دماوند و فیروزکوه در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت؛

* من پیش از این دو دوره در مجلس به عنوان نماینده حضور داشتم و در این دوران در کمتر مواقعی به عنوان موافق وزیر صحبت کرده ام، اغلب در دوران دولت های سازندگی و اصلاحات به عنوان مخالف صحبت می کردم، در دوره پنجم وزیر صنعت به مجلس معرفی شد و بنده به عنوان مخالف در صحن علنی سخنرانی کردم.

* سابقه شناخت بنده از آقای خیابانی به دوره هفتم مجلس برمی گردد، آن زمان ایشان در شهرستان فیروزکوه به عنوان مدیر کارخانه سیمان مشغول به کار بود و من از آن زمان ایشان را می شناسم و همان زمان نیز پیگیر فعالیت های وی بوده ام و دوستان همواره بر سلامت، دیانت و تقوای آقای خیابانی تاکید می کردند.

* در چند ماه اخیر نیز گزارش های زیادی از ایشان به کمیسیون صنایع و معادن درباره انتصابات می رسید از این رو دنباله این مسئله به جریان فتنه برمی گردد، بخشی از آن برمی گردد به مدیرانی که آقای خیابانی با آن ها برخورد کرده است و آن ها در آستانه رأی اعتماد به دنبال پرونده سازی برای وزیر پیشنهادی هستند.

* ما دوره هایی را پشت سر گذاشته ایم، من به شخصه سال آخر دولت های اصلاحات و سازندگی را در مجلس پشت سر گذاشته ام، دوستان خیلی مراقب باشید زیرا جریان هایی هستند که می خواهند مجلس را تحت تاثیر قرار دهند اما ما به عنوان کمیسیون تخصصی بررسی کردیم و به مسائلی که امروز مطرح شد نرسیدیم البته ما قطعا می خواهیم که آقای خیابانی در عزل و نصب ها در مقام وزارت افراد کارآمد و انقلابی را انتصاب کند، افرادی که وابسته به جریان فتنه هستند که خط قرمز مقام معظم رهبری بوده و متاسفانه در این دولت رعایت نشد، از آن ها استفاده نکنیم.

*در رابطه با سابقه کار آقای خیابانی باید بگویم که در برخی از دوره ها افرادی به عنوان وزیر به مجلس پیشنهاد شده اند که یک روز کار دولتی نداشته اند اما آقای خیابانی در 30 سال اخیر در تمام سطوح کار کردند و پله پله مشغول فعالیت بودند به طوری که در بخش های صنعت، بازرگانی مشغول به فعالیت بودند. آقای خیابانی تحصیلات متالوژی از دانشگاه علم و صنعت هستند و مهندسی صنایع را نیز در همان دانشگاه اخذ کردند و به نظر من توانایی لازم برای اداره وزارت صمت دارند.

* قطعا مشکلات در درون کشور زیاد است و ما برای همان طرح سوال از رئیس جمهور را مطرح کرده ایم، از این رو اگر این اتفاق صورت می گرفت بخشی از ابهامات و سوالات مرتفع می شد، از طرف دیگر دولت یک تیم اقتصادی دارد، حال اینکه تمام مشکلات را متوجه یک فرد کنیم که تنها 3 ماه سرپرست وزارتخانه بوده است درست نیست.

اطمینان می دهم از واردات بی رویه جلوگیری کنم

همچنین حسین مدرس خیابانی، وزیر پیشنهادی وزارتخانه صمت در جلسه علنی امروز مجلس گفت: امیدوارم به یاری خداوند و با کمک نمایندگان و همت مردم به ویژه صنعت گران، تولید کنندگان برای خدمتگذاری و برای پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی در این شرایط کوشا باشم.

* شرایط کنونی کشور سخت و البته اعتلابخش، سخت به دلیل جنگ اقتصادی و تحریم و همراه شدن شیوع کرونا ویروس با آن که بی سابقه ترین فشار اقتصادی را در پی آن شاهد هستیم و اعتلابخش از جهت فرصت هایی که این شرایط برای خودکفایی و بلوغ توانمندی های تولید و صادرات ایجاد می کند، در کنار هم قرار گرفتن حاکمیت، مردم و نهاد های انقلابی در مدیریت شیوع کرونا در کنار ابتکار هوشمندانه مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جهش تولید از مصادیق این تعالی بخشی است.

* از رویکرهای اصلی برنامه من که حاصل کار کارشناسی، حضور میدانی در بازدید از واحد ها صنعتی و تشکیل جلسات مکرر با بخش های صنعتی است بهبود معیشت مردم و اشتغال است، دقیقا همان دو موضوعی که دشمن آن را نشانه رفته است، در این برنامه تلاش شده ضمن پاسخگویی به دغدغه های نمایندگان مجلس حرکتی منطبق بر اسناد بالا دستی، سیاست های اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب، قانون رفع موانع تولید و استفاده حداکثری از توانمندی تولید داخلی مبتنی بر سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری در تحقق جهش تولید در وزارت صمت شکل بگیرد.

* همچنین نسبت به معیشت مردم دغدغه داشته و برنامه خود را در ۴ محور اصلی تحقق جهش تولید با اتکا بر توان ساخت داخل، توسعه سرمایه گزاری و تکمیل طرح های تولیدی، توسعه صادرات و کنترل واردات و مدیریت و تنظیم بازار تنظیم کرده و تلاش خواهم کرد علاوه بر حفظ آرامش بازار و تضمین فراوانی کالا با تکمیل طرح های نیمه تمام  و احیای واحد های تعطیل ضمن عمل به فرمان مقام معظم رهبری به اشتغال عنایت ویژه داشته باشم.

* این برنامه برگرفته از شرایط محیطی و تکانه های بیرونی و تحولات داخلی شاخص های کلان اقتصادی و تهدید ها و فرصت هایی است که تحت ۷ محور و ۴۰ برنامه و ۱۷۰ پروژه عملیاتی به منظور بهره برداری از ظرفیت تمامی استان ها و مناطق مرزی تدارک دیده شده است، اطمینان می دهم وزارت صنعت در دوره جدید فعالیت خود همچون ماه های گذشته با هرگونه واردات بی رویه به شدت ممانعت کند و از این آسیب مراقبت لازم را به عمل آورد.

* در آن سالی که من به عنوان قائم مقام فعالیت داشتم، در خصوص واردات بی رویه با ممنوعیت ثبت سفارش ۲۵۰۰ ردیف تعرفه کالاهای غیر ضرور و مشابه کالای داخلی موجب شدیم ۴ میلیارد دلار در واردات کالای غیرضروری صرفه جویی شود، همیشه اعلام کردم به غیر از سه قلم کالا، مواد اولیه، ماشین آلاتی که در داخل تولید نمی شود و کالاهای ضروری اجازه واردات به کشور نمی دهیم، در مقابل نمایندگان اعلام می کنم با هرگونه عدم شفافیت، فساد و رانت در وزارت صنعت به شدت برخورد کرده و با شفاف سازی وتکمیل سامانه های الکترونیکی در حوزه های مختلف وزارتخانه در کنار تمرکززدایی برای تفویض اختیار به استان ها تلاش خواهم کرد.

* بخش عمده‌ای از اختیارات شورای عالی معادن برای راه‌اندازی معادن کوچک و تعطیل به شورای عالی معادن واگذار شده است در عین حال مجوززدایی و تسهیل فضای کسب و کار که خواسته به حق فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان خدوم و علاقمند به اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی است به منظور ورود به سرمایه‌های جدید بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی که منجر به رونق اشتغالزایی و اصل استقلال صنعت کشور می‌شود، جزو الزامات عملکردی خود دانسته و با انتصاب مدیران شایسته جوان و پایبند به اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش خواهم کرد که در جهت استقلال صنعتی و قطع وابستگی بخش‌های صنعتی و معدنی  به خارج فعالیت کنم.

* مباحثی که در خصوص انتصاب افراد مطرح شده به من نمی‌چسبد، در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها گفتم فردی که نام بردید به طور رسمی به من اعلام نکردید ضمن اینکه لازم است بررسی کنید که انتصاب وی  بر اساس ابلاغ وزیر قبلی جهاد کشارزی بوده و قبل از من به وزارت صنعت آمده است، ما برای انتصابات از تمامی دستگاه های نظارتی و امنیتی استعلام می گیریم.

* امسال که با فرمایش مقام معظم رهبری سال جهش تولید عنوان گرفت وزارت صنعت برنامه ای مهم تر از برنامه ساخت داخل و جلوگیری از واردات بی رویه کالاهای مشابه داخل ندارد، جلوی واردات کالاهای مشابه داخل را گرفته و خواهم گرفت، معتقدم فرصت تحریم برای اتکا و خودکفایی و استقلال صنعتی مشابه استقلال صنایع نظامی و دفاعی فرصتی بی بدیل است، امروز اقتصاد بدون نفت را تجربه می کنیم و ماه هاست که اقتصاد نفتی کشور را اداره می کنیم، کسانی که می گویند مدرس خیابانی باعث کاهش صادرات شده بدانند در دورانی که من قائم مقام بودم صادرات غیرنفتی حدود ۴۱.۳ میلیارد دلار  با ارزش ۱۳۵ میلیون تن به ۱۰۰ کشور دنیا با شدیدترین تحریم ها انجام گرفته است.

* وقتی صادرات امسال  را با سال گذشته مقایسه می‌کنیم نباید یادمان برود که امسال به  علت شیوع کرونا دو ماه مرزهای ما تعطیل شد. صادرات ما از خرداد ماه شروع به کار کرده است. اما الان ما به روند قبل از کرونا بازگشته‌ایم. نمایندگانی که این مقایسه را در نظر نمی‌گیرند خبر ندارند که تاثیر کرونا به اقتصاد دنیا چقدر بوده است. ۴۵ درصد تجارت دنیا کم شده است. اسپانیا، ایتالیا و فرانسه کاهش ۴۵ درصدی صادرات داشته و آلمان بعد از تاریخ ۱۹۴۲ رشد اقتصادی منفی ۷ درصدی را تجربه کرده است. رشد اقتصادی چین نیز بعد از ۲۰ سال متوقف شده است.

*{ با اشاره به شرایط ایران در شیوع بیماری کرونا}: نظام جمهوری اسلامی بدون اتکا به نفت و با اتکا به صادرات غیر نفتی با شدیدترین تحریم‌ها و تمرکز روی فرصت تبادل تجاری با همسایه‌ها کار کرده است. در مرزهای زمینی کشوری که ۱۵ همسایه دارد غیر قابل تحریم است. من هر جا به استان‌های مرزی رفتم گفتم که اگر می‌خواهیم کشور موفق شود باید روی استان‌های مرزی تکیه کنیم. راه نجات کشور تولید، صادرات و توجه به استان‌های مرزی است. مقایسه ایران که شدیدترین تحریم‌ها را دارد با دنیا غلط است کرونا باعث شد که مقایسه برابر بین حکمرانی ما و دیگران به وجود بیاید.

*{ با اشاره به وضعیت تولید و بازار در شیوع کرونا در ایران}: شیوع کرونا باعث شد که مردم قفسه‌های خالی کالا در کشورهای دیگر را ببنند اما در ایران خبری از قفسه‌های خالی نباشد. در کشورهای دیگر صف‌های طولانی برای غذا، غارت مغازه‌ها و دعوا برای دستمال کاغذی و ماسک را دیدیم اما در ایران چیزی ندیدم. از مجلس انقلابی انتظار انصاف دارم ستاد تنظیم بازار و مجموعه بازرگانی وزارت صمت در سال ۹۸ در اوج شیوع کرونا کالاهای اساسی مردم را تامین کرد و بعد از فروکش کردن موج اول مجوز صادرات گرفتیم و ماسک، لباس پرستاری، ونتیلاتور و دستگاه اکسیژن ساز صادر کردیم.

*{ با معرفی ایران به عنوان دارای بزرگترین اقتصاد کرونایی و با اشاره به توان صادرات تولیدی}: امروز قابلیت تولید ۲۲ میلیون ماسک در روز داریم این جهش تولید را از ۴ طریق پیش برده‌ام اول استفاده از ظرفیت‌های خالی و تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی، امسال برنامه احیای ۱۵۰۰ واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی  را در دستور داشتیم که در چهارماهه اول سال ۴۳۰ واحد صنعتی روی پا شده است. از ۱۰۲۰ واحد معدنی که در برنامه بود ۱۴۶ واحد معدنی روی پا شده است.

مدرس خیابانی با اشاره به تحریم صنعت خودرو و رفتن شرکت‌های مثل کیاموتور و شرکت‌های فرانسوی از ایران گفت: قرار بر این بود خودروسازی ما تعطیل شود اما به کوری چشم دشمنان تعطیل نشد نزدیک به ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو سواری در ۴ ماه اول سال تولید شده است. ایران خودرو ۳۳ درصد تولید خود را بالا برده و ۴۵ درصد تحویل خود را افزایش داده است.  پارسال ۱۹۰ هزار خودروی ناقص کف پارکینگ داشتیم و امسال این عدد به زیر ۸۰ هزار تا کاهش یافته است.

* ما در تولید شمش آلومینیوم رشد ۵۰ درصدی داشتیم امسال ایران با راه اندازی طرح آلومینیوم جنوب به جرگه صادر کنندگان آلومینیوم می‌پیوندند. من قبلا هم گفتم بعضی از سیاست‌های ارز ۴۲۰۰ تومانی در سفره مردم می‌نشیند مثلا برنج هندی باید ۵ برابر می‌شد اما با آزادکردن ارز دو نیم برابر شده است به دوستان باید بگویم که ارز ۴۲۰۰ تومانی سال ۹۷ به من ارتباطی ندارد. بنده از مرداد سال ۹۸ فقط برای ۱۰ کالای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی صادر کردم.

*{ خطاب به نمایندگان مجلس}: امسال تولید شمش ما ۲۸ میلیون تن افزایش  پیدا می‌کند در همین چهار ماه که من سرپرست بودم ۱۶ میلیون تن به زنجیره فولاد، تولید کنسانتره، شمش فولاد و آهن اسفنجی افزایش یافته است. اگر این جهش تولید نیست پس چیست؟ امروز شرایط سخت کشور ایجاب می‌کند که دولت، مجلس و مردم کنار هم باشند.

* ۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر ما است. یک نفر به من گفت که شما همیشه می‌گویند ۴ میلیون تن. این رقم به خاطر این است که بی وفقه کالای اساسی وارد کشور می‌شود. خرید کالای اساسی به خاطر شیوع کرونا سخت است. بعد از شیوع کرونا همه به فکر ذخیره سازی افتادند. اما ایران سال‌هاست به خاطر تحریم ذخیره استراتژیک دارد با همان ذخایر تقاضای مضاعف در بازار ایجاد کردیم.

*{در مورد واردات مشابه کالاهای داخلی}: بدترین چیز برای تولید کننده همین مورد است. ما در زمان کرونا و پس از کاهش صادرات نفت متوجه ظرفیت‌های خود شده‌ایم. امروز تولید کننده ما در جلسه به من می‌گوید که ای کاش نتوانیم یک بشکه نفت بفروشیم چرا که تازه داریم نفس می‌کشیم. ما اگر نفت را کنار بگذاریم ظرفیت‌های ما دیده می‌شود. امسال واردات برنج نصف شده است و به برکت بارندگی‌ها کمتر هم می‌شود. بخشی از واردات کالاهای ضروری در مورد موبایل است که نمایندگان پشت تربیون می‌گویند که من بخشنامه داده‌ام. نمایندگان موظف هستند مستند سخن بگویند من هیچ بخشنامه‌ای راجع به موبایل صادر نکردم.

*{ در مورد وضعیت کارخانجات و واحدهای تولیدی}: وقتی سرپرست شدم خودروسازان، تولیدکنندگان لوازم خانگی و قطعه سازان به اتاقم آمدند و از وضعیت خود گفتند. نمایندگان می‌توانند از آقای دیانی بپرسند که چند میلیون دلار از ارز صادرات فولاد و مس به کارخانجات و تولیدکنندگان دادم. مواد اولیه همه این کارخانه‌ها را بدون پیک ترخیص بانک مرکزی ترخیص کردم. مثلا روز گذشته ۹ کانیتنر ترخیص وارد کشور شد. اگر شرکت‌های خودروساز فرانسوی و کره‌ای می‌دانستند که قرار است تولید دستگاه‌هایمان را افزایش دهند بازار ۸۵ میلیونی ایران را از دست نمی دادند.  امسال ۴۰۰ هزار دستگاه تولید و تا آخر سال یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه تولید خواهیم کرد. به صنعتگران و کارآفرینان نوید می‌دهم که بازار میلیونی داخل و بازارهای منطقه‌ای زیر چکمه‌های شماست اگر استفاده نکنید معلوم نیست در آینده چه اتفاقی می‌افتد.

*{در پایان سخنان خود  خطاب به حجت الاسلام و المسلیمن حسینی کیا در مورد حاشیه حضورش در کیمسیون اجتماعی}: من برای احترام به نمایندگان عذرخواهی کردم و تا کمیسیون اجتماعی آمدم چرا نباید به کمیسیون اجتماعی بیایم؟ شما در راهرو به من گفتید که اگر به موقع نیایم تعطیل می‌کنید در این سه روز به  بیشتر کمیسیون‌ها رفته‌ام مگر می‌شود کشور بدون حضور و شنیدن دغدغه نمایندگان مدیریت شود؟

اخبار مرتبط
نظرات شما