• سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ -
  • 20/04/2021

حباب سکه طلا به ۹۰۰ هزار تومان رسید؛

سکه بخریم یا نه؟

آیا با توجه به حباب ۹۰۰ هزار تومانی در قیمت سکه، خرید سکه معقول است؟ چرا فعالان بازار توصیه می‌کنند از خرید سکه پرهیز کنید؟

در این مورد اقتصادنیوز آخرین وضعیت بازار سکه را این طور توصیف کرده است: سکه در بازار داخلی تنها ماند، با اینکه دلار و سایر ارزها در مسیر افزایشی حرکت می‌کنند، اما اونس طلا در دوئل با دلار داخلی، مانع افزایش قیمت سکه شده است.

بازار سکه که از آن به عنوان کارگردان بازارها نام برده می‌شود، ترجیح داده در شرایط فعلی سکوت کند. سکوتی که به دلیل دوئل شدید دلار داخلی و اونس طلای جهانی رقم خورده است. هرچه دلار در بازار داخل، به سمت رکوردهای دست نیافتنی حرکت می‌کند، اونس طلا از انتظار معامله‌گران سکه دورتر می‌شود. دلار امروز تا 28,400 تومان نیز پیش رفت، در مقابل اونس طلا در کانال 1850 دلاری پرسه می‌زند. سکه‌بازان خیال دلار 2 هزار دلاری را در سر می‌پروراندند که باعث افزایش تقاضا و حباب بالا در این بازار شدند.

سکه بین 13 میلیون و 200 تا 13 میلیون و 300 هزار تومان سرگردان باقی مانده است. سکه با دلار 28,400 تومانی و طلای 1850 دلاری، بیش از 12 میلیون و 400 هزار تومان نمی‌ارزد. اما اکنون 900 هزار تومان بالاتر از ارزش ذاتی، معامله می‌شود. همین حباب بالا، باعث شده تا برخی تحلیلگران بازار، توصیه کنند که از خرید سکه، پرهیز کنید.

آنچه که موجب بهت سکه‌بازان شده، روند بازار طلا است. آنها پیش‌بینی چنین عقب‌نشینی سنگینی در بازار طلای جهانی را نمی‌کردند و انتظار داشتند با توجه به نااطمینانی‌های موجود در اقتصاد جهانی، فعلا طلا بتازد. اما این عقب‌نشینی باعث شد تا سکه نتواند همپای دلار داخل حرکت کند. برخی اینطور تفسیر می‌کنند که سکه سیگنال کاهشی داده است، اما به نظر آنچه که موجب عدم افزایش بهای سکه شده را باید در بیرون مرزها جست‌و جو کرد.

نقطه تعادل سکه فعلا پیدا نیست، دلار اگر به مسیر افزایشی ادامه دهد و طلای جهانی تثبیت شود، فرصت خوبی برای تخلیه حباب سکه خواهد بود. این سناریو را پیشتر برخی سکه‌بازان پیش‌بینی می‌کردند. در واقع دسته‌ای از معامله‌گران سکه ادعا می‌کردند که زودتر از موعد، دست دلار را خوانده‌اند و در حال حاضر نیز، منتظر رسیدن دلار به سطح مورد انتظارشان نشسته‌اند.

اخبار مرتبط
نظرات شما