• سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ -
 • 15/06/2021

توییت ادعایی پمپئو درباره تحریم ها؛

آمریکا کدام بانک های ایران را تحریم کرد؟

آمریکا بانک‌های ایرانی را تحریم کرد.وزارت خزانه‌داری امریکا تحریم‌هایی را علیه ۱۸ بانک ایرانی اعمال کرد. بانک مرکزی ایران به این موضوع واکنش نشان داد.

بانک‌ها و نهادهای مالی که بر اساس به‌روزرسانی جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا مشمول تحریم‌های ثانویه شده‌اند به شرح ذیل هستند:

 1. تامین سرمایه امین (امین) (امریکا از آن به‌عنوان بانک سرمایه‌گذاری امین یاد کرده)
 2. بانک کشاورزی ایران
 3. بانک مسکن
 4. بانک رفاه کارگران
 5. بانک شهر (وشهر)
 6. بانک اقتصاد نوین (ونوین)
 7. بانک قرض‌الحسنه رسالت (رسالت)
 8. بانک حکمت ایرانیان (حکمت)
 9. بانک ایران‌زمین (وزمین)
 10. بانک همکاری‌های منطقه‌ای اسلامی
 11. بانک کارآفرین (وکار)
 12. بانک خاورمیانه (وخاور)
 13. بانک مهر ایران
 14. بانک پاسارگاد (وپاسار)
 15. بانک سامان (سامان)
 16. بانک سرمایه (سمایه)
 17. بانک توسعه تعاون
 18. بانک گردشگری (وگردش) (امریکا از آن به‌عنوان بانک توریسم یاد کرده).

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا امشب در توییتی بی پایه و اساس مدعی شد: امروز ایالات متحده ۱۸ بانک بزرگ ایرانی را تحریم میکندو بخشهای نظام مالی ایران را شناسایی میکند تا دسترسی ایران به منابع مالی که حمایتش از فعالیتهای تروریستی را پیش میبرد و زیاده خواهی اتمی که جهان را تهدید می کند، قطع شود!

*واکنش رئیس کل بانک مرکزی به تحریم ثانویه بانک‌های ایرانی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به تسری تحریم های ثانویه به باقیمانده بانک‌های ایرانی گفت:

 • تعدادی از این بانک‌ها وظیفه انتقال منابع برای خرید دارو و مواد غذایی را به عهده دارند و بانک‌های خارجی که با این بانک‌ها مبادلاتی داشتند، عملا معافیت‌ها و مجوزهای لازم را برای تأمین مالی مبادلات دارو و محصولات غذایی دریافت کرده‌اند.
 • هر چند درماه‌های گذشته برای تامین دارو و غذای مردم به خاطر فشار حداکثری به شدت در مضیقه بودیم، ولی تاکنون از مسیرها و روش‌هایی اجازه ندادیم هیچ‌گونه کمبودی در کشور ایجاد شود.
 • از این پس نیز بانک مرکزی در کنار بخش خصوصی، تمام تلاش خود برای تأمین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از روش‌های مختلف به کار خواهد بست و اجازه نخواهد داد از این ناحیه فشار بیشتری بر مردم وارد شود.
 • این اقدام آمریکا بیش از آنکه اثر اقتصادی داشته باشد، برای اهداف تبلیغاتی و سیاسی داخلی آمریکا انجام شده است و نشانگر دروغ و فریب بودن ادعای حقوق بشر و انسان‌دوستی سران این کشور است و قطعا چنین اقداماتی در حافظه ملت ایران ثبت خواهد شد.
اخبار مرتبط
نظرات شما