• جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ -
  • 23/04/2021

در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی،بررسی شد

آسیب‌های عدم ارتباط صنایع بزرگ و کوچک کرمان

در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان، به بررسی ظرفیت‌های اجرای نظام مبادلات پیمانکاری فرعی در استان، پرداخته شد.در این نشست، پورابراهیمی نماینده کرمان از مقاومت شرکت های بزرگ برای ارتباط با واحدهای کوچک در استان کرمان انتقاد کرد و رییس اتاق کرمان هم از تامین فقط 10 درصد نیاز صنایع بزرگ استان، توسط کرمانی‌ها خبر داد.

مقاومت شرکت های بزرگ برای ارتباط با واحدهای کوچک
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به نظر می رسد مقاومت هایی در شرکت های بزرگ در بحث ارتباط واحدهای کوچک و بزرگ در استان کرمان وجود دارد و یکی از راهکارها این است شرکت های بزرگ و پیمانکاران اصلی یک گزارش از عملکرد خود در این زمینه ارائه کنند.
محمدرضا پورابراهیمی در پنجاه و نهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار کرد: یکی از محورهای پیشنهادی درخصوص اس پی ایکس، قانون است و بخشی از احکام برنامه ششم در این زمینه وجود دارد.
وی افزود: بخش عمده ای از موضوعات در این زمینه در دنیا وجود دارد اما در استان کرمان این فعالیت به صورت ساختارمند و تعریف شده وجود ندارد.
پورابراهیمی تصریح کرد: پیشنهاد ما تشکیل کارگروهی برای تدوین پیش نویس گزارش اولیه برای ایجاد قانون مشخص درخصوص اس پی ایکس است تا به حل مشکلات در این حوزه کمک کند.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: به نظر می رسد مقاومت هایی در شرکت های بزرگ در بحث ارتباط واحدهای کوچک و بزرگ در استان کرمان وجود دارد و یکی از راهکارها این است شرکت های بزرگ و پیمانکاران اصلی یک گزارش از عملکرد خود در این زمینه ارائه کنند.
وی اظهار کرد: لازم است مجموعه خدمات و کالاهایی که شرکت های بزرگ در سه سال اخیر دریافت کرده اند ارائه شود که با چه روشی، از چه مجموعه و با چه شرایط و قیمتی تامین شده و وجود بانک اطلاعاتی براساس فعالیت ها لازم است تا در خصوص موضوعات تصمیم گیری کنیم.
پورابراهیمی تصریح کرد: درخواست داریم استقلال پارک علم و فناوری در استان کرمان به جد پیگیری شود. نباید سیاست های پارک را یک دانشگاه بنویسد و باید پارک علم و فناوری به کل مجموعه استان تعلق داشته و به حوزه تصمیم گیری ها نیز کمک کند.
وی با اشاره به اینکه گزارشی درباره ارتباط شرکت های بزرگ با شرکت های دانش بنیان در استان کرمان نداریم، افزود: ظرفیت توان تخصصی دانش بنیان ما در استان از متوسط کشور بالاتر است و ظرفیت بسیار قدرتمندی برای پاسخگویی به شرکت های بزرگ را دارند و نیاز به حمایت دارند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: شرکت شهرک های صنعتی استان کرمان نیز گزارشی ارائه دهد که چه تعداد از واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل به دلیل عدم ارتباط با مجموعه های بزرگ به این روز افتاده اند
تامین 10 درصد نیاز صنایع بزرگ استان از کرمان
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: برآوردها نشان می دهد 10 تا 30 درصد بازار قطعات و تجهیزات صنایع بزرگ استان را کرمانی ها تامین می کنند که به نظر بنده عدد 10 درصد صحیح تر است و همین میزان از نیاز واحدهای بزرگ استان در خود استان کرمان تامین می شود.
سیدمهدی طبیب زاده در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار کرد: دستور کار امروز ما بررسی موضوع اجرای نظام مبادلات پیمانکاری فرعی در استان است.
وی افزود: صنایع خرد و کوچک علی رغم سهم خوبی که در اشتغال دارند، به دلیل محدودیت بازار نمی توانند سهم موثری در اقتصاد ایفا کرده و در مقابل شوک های اقتصادی تاب و تحمل نداشته باشند.
طبیب زاده تصریح کرد: نظام اس پی ایکس آمده ارتباط بین واحدهای بزرگ و کوچک را برقرار کند و اگر این به طور کامل اجرایی و بومی شود، می تواند کمک بزرگی به صنایع کوچک و متوسط و توسعه بازار با رویکرد دانش بنیان بنماید.
رییس اتاق بازرگانی استان کرمان بیان کرد: فرصت خوبی است و ظرفیت بزرگی که از قِبل منابع طبیعی خدادادی در استان کرمان ایجاد شده، باید نقش خود را در توسعه صنایع کوچک در استان ایفا کنند.
وی افزود: حلقه مفقوده بین صنایع بزرگ و صنایع کوچک و متوسط داریم و بنیه صنعتی استان کرمان قوی و متکی بر صنایع کوچک و متوسط که می تواند همیشه پایدار باشد، نیست و باید این گپ را پر کنیم.
طبیب زاده تصریح کرد: اتاق بازرگانی با پایش محیط کسب و کار، عارضه یابی و ... سعی می کند طرح موضوع نموده و با پرداختن به آنها، به توسعه استان کرمان کمک کند.
وی بیان کرد: باید پویش بومی سازی قطعات، تجهیزات و خدمات را در استان کرمان راه اندازی کنیم و همه دلسوزان استان باید به این پویش کمک کنند.
رییس اتاق بازرگانی استان کرمان گفت: برآوردها نشان می دهد 10 تا 30 درصد بازار قطعات و تجهیزات صنایع بزرگ استان را کرمانی ها تامین می کنند که به نظر بنده عدد 10 درصد صحیح تر است و همین میزان از نیاز واحدهای بزرگ استان در خود استان کرمان تامین می شود.
وی افزود: ما قصد حمایت غیراصولی نداریم و باید صنایع کوچک در بازار رقابتی نقش خود را ایفا کنند و در این صورت می توانیم شاهد رشد و توسعه بازار، وسعت کار و در تعدد شرکت ها تحولی ایجاد کنیم و توسعه صنایع کوچک و متوسط یکی از راه های توسعه پایدار و متوازن استان کرمان است
کرمان به پارک علم و فناوری قدرتمند نیاز دارد
استاندار کرمان به استقلال پارک علم و فناوری تاکید کرد و گفت: استان کرمان به پارک علم و فناوری قدرتمند نیاز دارد.
علی زینی‌وند در پنجاه و نهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی (بررسی اجرای نظام مبادلات پیمانکاری فرعی در استان کرمان)، صنایع کوچک و متوسط را در ایجاد توسعه متوازن در استان موثر دانست و عنوان کرد: ارتباط صنایع کوچک و متوسط با صنایع بزرگ در تامین قطعات و نیازمندی‌ آنها باید برقرار شود.
وی بیان داشت: شرکت شهرک‌های صنعتی و شرکت‌های بزرگ اعلام کنند که چه میزان از نیازمندی‌های خود را از استان تامین می‌کنند تا صنایع کوچک به این حوزه وارد شوند، ضمن اینکه بخشی از نیازمندی این شرکت‌ها با تکنولوژی بالا را نیز در استان در حال پیگیری داریم
استاندار کرمان گفت: تولید در استان را به دید صرفه‌جویی در زمان و هزینه باید دنبال کنیم که این مسئله بدون ارتباط موثر با پارک علم و فناوری و شرکت‌‌های دانش بنیان میسر نمی‌شود
وی ابراز داشت: شرکت های بزرگ، پارک‌های علم و فناوری و شهرک‌های صنعتی ملزم هستند اطلاعات خود در این حوزه در اختیار اتاق بازرگانی قرار دهند تا با کمک معاونت اقتصادی استانداری، فعالیت صنایع کوچک را برای رفع بخشی از توسعه نامتوزان استان فراهم کنیم.
استاندار کرمان گفت: خیلی از کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته به این نتیجه رسیده اند که شرکت های بزرگ، اقتصاد آنها را متعادل نمی‌کند و برای همین به سمت مشاغل خرد و کوچک رفتند و اکنون کشورهایی چون چین، هند، ژاپن و آمریکا بخش قابل توجهی از اقتصادشان را از مشاغل خرد به دست می‌آورند.
زینی‌وند با بیان اینکه اتاق بازرگانی اتاق فکر توسعه استان است، گفت: تاکید کرده ایم که شرکت‌های بزرگ مانند مس، زغالسنگ و ... طرح های توسعه خودشان را برای توازن و تعادل بخشی به توسعه استان ارائه دهند.
وی خاطرنشان کرد: در شورای برنامه ریزی استان هم تاکید کردیم که در حوزه های گردشگری، خدمات و کشاورزی مدرن برنامه‌های خود را ارائه دهند که قرار نباشد تنها حول محور معادن بزرگ بچرخیم و بعد نامتوازنی و بیکاری و نارضایتی را در استان داشته باشیم.
استاندار کرمان همچنین به استقلال پارک علم و فناوری تاکید کرد و گفت: استان کرمان به پارک علم و فناوری قدرتمند نیاز دارد.
اخبار مرتبط
نظرات شما