• پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ -
  • 20/02/2020

استاندار کرمان از تالار مرکزی کرمان بازدید کرد؛

پروژه ای ۱۰ ساله با ۸۸ درصد پیشرفت فیزیکی

کلنگ احداث این تالار در سال 88 به زمین زده شد که مشکلات منابع مالی و پیمانکار علت‌های تاخیر ساخت این مجتمع فرهنگی هنری اعلام شده و اکنون با گذشت 10 سال دارای 88 درصد پیشرفت فیزیکی است.

"محمدجواد فدایی" استاندار کرمان  از روند احداث تالار مرکزی شهر کرمان بازدید کرد.
براساس این گزارش؛ کلنگ احداث این تالار در سال 88 به زمین زده شد که مشکلات منابع مالی و پیمانکار علت‌های تاخیر ساخت این مجتمع فرهنگی هنری اعلام شده و اکنون با گذشت 10 سال دارای 88 درصد پیشرفت فیزیکی است.
برپایه این گزارش؛ تالار بزرگ کرمان با زیربنای 14 هزار و 335 متر مربع و در زمینی به مساحت حدود 27 هزار متر مربع که ساخت آن منطبق با فضای سنتی شهر کرمان است، ساخته شده و پیش از این قرار بود تا پایان کار دولت دهم به بهره برداری برسد! که همچنان روند ساخت این پروژه ادامه دارد و استاندار کرمان تاکید دارد که در هفته دولت سال جاری به بهره برداری رسد اما پیمانکار تحقق این مهم را منوط به تامین اعتبار می داند.
 برای احداث تالار مرکزی شهر کرمان تاکنون حدود 37 میلیارد تومان هزینه شده و به حدود 45 میلیارد تومان دیگر اعتبار برای اتمام آن نیاز است.
شایان ذکر است این تالار در سه طبقه زیرزمین، همکف و طبقه اول احداث می شود که در طبقه زیرزمین دکور، گریم و ... در طبقه همکف سه سالن همایش، نمایش و موسیقی و در طبقه اول کتابخانه و فضای اداری تعبیه خواهد شد.

جزییات ساخت تالار مرکزی شهر کرمان از زبان رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: تالار مرکزی شهر کرمان در سه طبقه اجرا شده که شامل سالن همایش با گنجایش 150 نفر، سالن موسیقی با گنجایش 680 نفر و سالن تئاتر با ظرفیت 320 نفر و فضاهای اداری و پشتیبانی است.
"جعفر رودری" در حاشیه بازدید استاندار کرمان از روند ساخت تالار مرکزی شهر کرمان در تشریح جزییات این پروژه گفت: به دلیل نیازهای اساسی و توجه به امور فرهنگی شهر و نبود سالن های تئاتر و موسیقی که از کمبودهای اولیه فرهنگی شهر کرمان به شمار می رفت بحث ساخت تالار مرکزی شهر کرمان مطرح شد که به تبع آن خروج شهر کرمان از رکود در فعالیت هنری و فرهنگی را از این پروژه دنبال می کردیم.
وی با تاکید بر اینکه باتوجه به شرایط موجود فضاهای فرهنگی و کمبودهای فضاهای فرهنگی؛ احداث تالار مرکزی برای شهر کرمان امری ضروری بود به مشخصات ساختمان این تالار اشاره کرد و افزود: عملیات اجرایی پروژه ساخت تالار مرکزی شهر کرمان از سال 1388 در زمینی به مساحت حدود 28 هزار متر مربع و زیربنایی حدود 14 هزار مترمربع آغاز شد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان عنوان کرد: تالار مرکزی در سه طبقه اجرا شده که شامل سالن همایش با گنجایش 150 نفر، سالن موسیقی با گنجایش 680 نفر و سالن تئاتر با ظرفیت 320 نفر و فضاهای اداری و پشتیبانی است.
رودری از اعتبارات اختصاص یافته به این پروژه طی 10 سال گذشته سخن به میان آورد و گفت: تاپایان سال 97 مبلغ 366 میلیارد ریال به این پروژه اختصاص یافت و در حال حاضر ساختمان این تالار در حدود 91 درصد و سالن های نمایش این مجموعه حدود 69 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی اضافه کرد: برای تکمیل این پروژه 450 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که در طرح ملی متمرکز مطالعه و احداث 15 مجتمع فرهنگی هنری در مرکز استان ها برای کل کشور که در سال 98 مبلغ 1130 میلیارد ریال لحاظ شده، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای استان کرمان 260 میلیارد ریال در نظر گرفته است.
اخبار مرتبط
نظرات شما