• جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ -
  • 23/04/2021

مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت کار گفت:

254هزار نفر در کشور مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند

مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت کار با اشاره به اینکه بعد از 12 سال تعادل بین منابع و مصارف بیمه بیکاری تامین اجتماعی محقق شد گفت : 254هزار نفر در کشور از مقرری بیمه بیکاری استفاده می کنند.

مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت کار با اشاره به اینکه بعد از 12 سال تعادل بین منابع و مصارف بیمه بیکاری تامین اجتماعی محقق شد گفت : 254هزار نفر در کشور از مقرری بیمه بیکاری استفاده می کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان ، کریم یاوری روز چهارشنبه در حاشیه گردهمایی آموزشی قوانین و مقررات بیمه بیکاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مردم در 22 بهمن حماسه باشکوه ای را خلق کردند افزود: کارگران نیز در به ثمر رساندن این انقلاب نقش اساسی را ایفا کرده اند.
وی با اشاره به اینکه قانون بیمه بیکاری در سال 1366 محقق شده و طی سال های 81 تا 92 میزان مصارف از منابع پیشی گرفت اظهار داشت :سه درصد منابع بیمه بیکاری از سوی کارفرمایان تامین می شود.
یاوری با بیان اینکه از سال 81 تا 92 با 760 میلیارد تومان کسری بودجه در بیمه بیکاری مواجه بوده ایم گفت: در سال 94 و 96 مجموع کسری منابع جبران شد.
به گفته یاوری در گزارشات سال 97، از مجموع 760 میلیارد تومان کسری به 60 میلیارد رسیده ایم که این مهم حاصل تلاش و اقدامات مدیریت مدبرانه سازمان تامین اجتماعی مرحوم نوربخش بود.
**شرایط احراز بیمه بیکاری
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شرایط احراز بیمه بیکاری افزود: بیمه شده قبل از بیکار شدن باید حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشد و ظرف 30 روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای کار آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد.
یاوری با بیان اینکه جمع مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیکاری برای مجردین حداکثر 36 ماه و برای متاهلین یا متکلفین حداکثر 50 ماه براساس سابقه کلی پرداخت حق بیمه است یادآور شد : میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار معال 55 درصد متوسط مزد با حضور و یا کارمزد روزانه بیمه شده است.
**تثبیت 304 هزار شغل با حمایت از 1400 بنگاه اقتصادی
وی با بیان اینکه بیمه بیکاری از جمله حمایت های تامین اجتماعی است تصریح کرد: یکی از وظایف وزارت تعاون صیانت از نیروی کار است و این صیانت فقط منحصر به دعاوی حقوق کار نیست و رسیدگی به دعاوی یک بخش است.
یاوری با بیان اینکه حمایت از کارفرما، کارآفرین و سرمایه گذار حمایت از نیروی کار است گفت: گره گشایی از کار و کارفرما صیانت از نیروی کار است.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سه ضلع مثلث کارگر، کارفرما و کارگاه ، محیط این سه ضلع کار می شود بیان داشت: زمانی که از تولید حمایت شود از کارگر حمایت شده است.
وی با اشاره به حمایت تسهیلاتی به بنگاه‌ های اقتصادی گفت: طی ۹ ماهه امسال با حمایت‌های موثر از یک هزار و 400 بنگاه مشکل‌دار، شرایط تثبیت 304 هزار شغل فراهم شد.
یاوری خاطرنشان کرد: برای تثبیت اشتغال در ۹ ماهه اول امسال یکهزار و 820 میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌ های اقتصادی پرداخت شد.
وی با اشاره به اینکه این وزارتخانه پیگیری و حل و فصل مشکلات بنگاه‌ های اقتصادی بمنظور صیانت از نیروی کار، تثبیت اشتغال، پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه‌ ها را رصد و پیگیری کرده، تاکید کرد: این موضوع، از اولویت‌ های کارگروه‌ های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌های کشور و کارگروه ملی به شمار می‌ رود.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره الزام بازدید هر روزه استانداران به عنوان رئیس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، به همراه تمام اعضای کارگروه از یک بنگاه مشکل‌ دار و یا بحرانی گفت: مقامات مسئول باید با حضور در محل بنگاه مربوطه با همفکری مدیران، کارفرمایان و سهامداران مشکلات آنها را بررسی و حل و فصل کنند.
وی تصریح کرد: شناسایی، رصد، بررسی و رفع مشکلات بنگاه‌ های اقتصادی مشکل ‌دار، در ابتدا بر عهده سهامداران، مالکان، کارفرمایان و مدیران بنگاه‌ های اقتصادی است و چنانچه موفق به حل مشکل نشوند، از طریق وزارتخانه صادرکننده مجوز تأسیس و بهره برداری و پس از آن، از طریق کارگروه‌ های استانی و ملی تسهیل و رفع موانع تولید، باید موضوع مورد پیگیری واقع شده و اقدام لازم انجام شود.
یاوری افزود: هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید در راستای سیاست‌ های اقتصادی و اجتماعی دولت، با تأیید و تصویب طرح اصلاح ساختار توسط شورای عالی کار حمایت موثر به عمل خواهد آمد.
**تشریح جنس مشکلات بنگاه های اقتصادی
وی ادامه داد: مشکلات بنگاه ‌های اقتصادی مشکل‌ دار، فقط نقدینگی نیست، بخشی از این مسائل، مربوط به 'مشکلات درون کارگاهی' مانند بالابودن هزینه‌ های تولید، انباشت محصولات تولیدی، نیاز به اصلاح ساختار، اختلاف بین سهامداران و گاها سوء مدیریت است و بخش دیگر آن، 'مشکلات برون کارگاهی' است که رکود صنعت، تحریم ها، واردات بی رویه، قاچاق کالا و مطالبات از نهادها و سازمان های مختلف را شامل می‌ شود.
یاوری با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 14 میلیون بیمه شده اجباری و توافقی در سطح کشور وجود دارد گفت: کسانی مشمول دریافت بیمه بیکاری می شوند که مشمول قانون کار، تامین اجتماعی، بیکاری وی غیرارادی باشد و سه درصد را حق بیمه بیکاری را پرداخت کرده باشد.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در شرایطی که بنگاه‌ های اقتصادی با مشکل مواجه می ‌شوند، نیروی کار و کارگران باید نهایت همراهی و همکاری را در جهت حل مشکل، پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه با کارفرمایان داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه نسبت مقرربگیری بیمه بیکاری به بیمه پرداز اجباری بیان داشت: در سالجاری این نسبت به 2و نیم درصد رسیده است.
** معرفی22هزار و500نفر از مقرربگیران بیمه بیکاری به مراکز فنی و حرفه ای
یاوری تصریح کرد: پیگیری برای اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی دست‌ اندرکاران اجرای قانون بیمه بیکاری قرار دارد و در سال گذشته حدود ۱۶ هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری، بازگشت به اشتغال داشته ‌اند.
وی بیان داشت: سازمان آموزش و فنی و حرفه ‌ای کشور مکلف است آموزش مهارت ‌های مورد نیاز بازار کار و نیز بازآموزی و تجدید مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری را در مرکز آموزش فنی و حرفه ‌ای و یا مراکز آموزش جوار کارخانه، فراهم کند و همچنین هزینه ‌های آموزش‌ های فنی و حرفه‌ ای مقرری ‌بگیران فنی و حرفه‌ ای از حساب بیمه بیکاری تأمین و پرداخت می ‌شود.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال گذشته حدود 30 هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری به مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی، بازآموزی و تجدید مهارت معرفی شدند و در ۹ ماهه سال جاری، حدود22هزار و 500 نفر به مراکز فنی و حرفه ‌ای معرفی شدند.

 

2 هزار و 863 نفر در کرمان بیمه بیکاری دریافت می کنند

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان اینکه بیمه بیکاری یکی از حمایت های سازمان تامین اجتماعی است گفت: تعداد برقراری بیمه بیکاری طی 10 ماهه امسال 2 هزار و 863 نفر و در سال گذشته 2 هزار و 531 نفر بوده است.

رضا اسماعیلی روز چهارشنیه در حاشیه گردهمایی آموزشی قوانین و مقررات بیمه بیکاری با قدردانی از حضور افتخارآفرین ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن افزود: خدمت رسانی درست و مطلوب شایسته این مردم است.
وی با اشاره به اینکه در سال 95 حدود 221 هزار و 300 نفر مقرری بیمه بیکاری در سطح کشور وجود داشته است که سهم استان کرمان سه هزار و 503 نفر بود گفت: این رقم از سال 95 تاکنون به چهار هزار و 653 نفر رسیده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان یادآورشد: تحریم ها، مسائل اقتصادی، تامین مواد اولیه کارخانه ها، خشکسالی ها و تغییرات دمایی موجب کاهش محصولات پسته و مرکبات شد که از جمله دلایل افزایش بیمه بیکاری طی سال های اخیر بوده است.
اسماعیلی، از کاهش قطع مقرری بگیران بیمه بیکاری امسال نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: تعداد قطع مقرری بگیران بیمه بیکاری طی سال گذشته 2 هزار و 84 نفر بوده و در سال 97 به یکهزار و 604 نفر رسیده که کاهش 20 درصدی را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه طی سال گذشته 2 هزار و 383 نفر و در سال جاری 2 هزار و 956 نفر به سازمان تامین اجتماعی برای بیمه بیکاری معرفی شدند افزود: طی سال 96 نیز 2 هزار و 700 پرونده و در سال جاری 2 هزار و 875 پرونده از طریق کمیته های 2 نفره بررسی شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان اینکه آمار بیمه بیکاری در کرمان نشان دهنده این است که رونق در این استان وجود دارد تصریح کرد: در استان از 296 هزار بیمه شده اجباری به 310 هزار بیمه شده اجباری رسیده ایم که این مهم نشان دهنده سطح فعالیت های اقتصادی در سطح استان است.
اسماعیلی با بیان اینکه ضریب پوشش بیمه تامین اجتماعی در جنوب کرمان پایین است گفت: پیشنهاداتی برای ضریب پوشش بیمه ای ارائه شد اما عملیاتی نشد و اگر این مهم تحقق یابد؛ عقب ماندگی ضریب پوشش بیمه ای نسبت به سایر استان ها جبران می شود.

اخبار مرتبط
نظرات شما