• جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ -
  • 23/04/2021

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، خبر داد

تصویب ۱۶۴۰ پروژه اقتصاد مقاومتی/عملکرد ضعیف ۹ معین اقتصادی

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان از تصویب ۱۶۴۰ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان خبر داد.جعفر رودری در چهارمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان با اشاره به اینکه اهداف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در دو بخش تقسیم می‌شوند، گفت: اجرای پروژه‌های پیشران که محرک اقتصادی در بخش‌های مختلف استان هستند و همچنین اجرای برنامه‌هایی که بسترساز فضای تولید بوده و در قالب ۹ برنامه تعریف شده‌اند از مهمترین اهداف اقتصادی مقاومتی هستند.

وی با بیان این مطلب که از ابتدای فعالیت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان ۱۶۴۰ پروژه مصوب شده است، اظهار کرد: ۲۱۹ پروژه برای سال جاری تاکنون تصویب شده است و احتمالا پروژه‌های سال جاری استان افزایش پیدا می‌کند ضمن انکه ۲۸ پروژه نیز تاکنون در سامانه نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی( نیپا) ثبت شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه ۲۴ پروژه مرتبط به جهش تولید بوده و در حال رایزنی برای افزایش آنها تا حدود ۳۴ پروژه هستیم خاطرنشان کرد: بخش اعظم این پروژه‌ها در حوزه زیرساخت‌ها و همچنین بخش غیردولتی تعریف شده‌اند و طی تفاهم‌نامه‌ای که بین رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و استاندار کرمان امضا خواهد شد بخشی از منابع مالی آنها در حوزه دولت و همچنین تسهیلات بخش غیردولتی تامین خواهد شد.

وی با انتقاد از عملکرد ضعیف ۹ معین اقتصادی در استان گفت: پروژه‌های ۱۷ معین اقتصادی بر اساس برنامه زمان بندی بسته شده و ۹ معین اقتصادی که عملکرد آنها مورد انتظار ستاد فرماندهی استان نیست به زودی تعیین تکلیف خواهند شد.

رودری منابع در نظر گرفته شده برای ۱۶۴۰ پروژه مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان را قریب به ۸۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تاکنون بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان پیش‌بینی اشتغال پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان را ۵۰ هزار فرصت شغلی اعلام کرد و ادامه داد: تاکنون ۳۳ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به مصوبات جلسه قبل ستاد از دستگاه‌های اجرایی که پروژه‌های عقب تر از برنامه و یا پروژه‌های غیر فعال دارند بیان کرد: این دستگاه‌های اجرایی در ارسال دلایل عدم تحقق و یا غیرفعال بودن پروژه‌ها به دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان تسریع کنند.

رودری برنامه اجرایی بهبود فضای کسب و کار، برنامه اجرایی پیاده سازی و اجرای پنجره واحد الکترونیکی، برنامه اجرای توسعه صادرات و بازاریابی، برنامه اجرای ارتقای بهره‌وری، برنامه اجرای توسعه اقتصاد دانش بنیان، برنامه اجرای تامین مالی برای افزایش سرمایه‌گذاری کلان استان، برنامه اجرایی احصاء قوانین و دستورالعمل های زائد و مانع سرمایه‌گذاری و تولید در استان برای ارائه در سطح ملی، برنامه اجرای ایجاد زنجیره تولید، برنامه اجرای نهادسازی اقتصادی برای حمایت از بازاریابی و فروش محصولات را برنامه‌های اجرایی ۹ گانه ستاد فرماندهی استان، برشمرد و اظهار کرد: 100 درصد ساز و کار اجرایی این برنامه‌ها تدوین شده است.

وی با اشاره به اینکه علیرغم پیگیری‌های متعدد هنوز برش استانی پروژه‌ها توسط بعضی از وزارتخانه‌ها به استان ابلاغ نشده است بر لزوم پیگیری دستگاه های اجرایی جهت اخذ برش استانی پروژه‌ها از وزارتخانه‌های متبوع و ارسال آنها به دبیرخانه ستاد در اسرع وقت تاکید کرد.

اخبار مرتبط
نظرات شما