• دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ -
  • 08/03/2021

رئیس اتاق تعاون استان کرمان خبر داد

اتاق تعاون استان کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

رئیس اتاق تعاون استان کرمان از کسب رتبه اول اتاق برای نخستین بار در سطح ملی خبرداد و گفت: همچنین تعاونی دهیاری بخش مرکزی رفسنجان رتبه نخست را در بین تعاونی‌های کشور از آن خود کرد.

علی اکبر مشرفی در نشست خبری  با تبریک هفته تعاون افزود: کسب رتبه‌های برتر در سطح کشور نشان‌دهنده پویایی و فعال بودن تعاونی‌های استان کرمان است.  وی ادامه داد: در جهان سه میلیون تعاونی ثبت شده وجود دارد که این مهم نشان‌دهنده این است که یک هشتم دنیا تحت سیستم تعاونی هستند. 

رئیس اتاق تعاون استان کرمان از وجود ۹۴ هزار تعاونی فعال در کشور خبر داد و گفت: حدود یک دهم جمعیت ایران تحت پوشش تعاونی‌ها هستند و این رقم در استان کرمان با وجود ۶هزار تعاونی فعال چهار تا پنج درصد است. مشرفی به نقش تعاونی‌ها در اقتصاد اشاره و تصریح کرد: درسطح استان کرمان تعاونی‌های بزرگی از جمله تعاونی پسته  وجود دارد که قابل مطرح شدن در سطح کشور حتی دنیا هستند. 

وی با بیان اینکه با بیان اینکه در استان کرمان ظرفیت‌های مطلوبی در حوزه تعاونی وجود دارد گفت: برای دسترسی آسان تعاونی‌ها به خدمات ۲۱ اتحادیه تعاونی و هشت نمایندگی در سطح استان وجود دارد.  رئیس اتاق تعاون استان کرمان با قدردانی از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بخش تعاون گفت: از جمله دلایلی که توانستیم به رتبه برتر برسیم در تصدی گری با بخش حاکمیتی رابطه مطلوبی داشتیم و همچنین طی سال‌های گذشته با  برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف در حوزه تعاون سبب  ارتقای این بخش شده‌ایم. 

وی ادامه داد: طی سال گذشته اتاق تعاون چهار نمایشگاه عرضه مستقیم محصولات تعاونی در سطح استان کرمان برگزار کرده  و در کمیسیون‌های مختلف از بخش تعاون دفاع کرده است. 

مشرفی با اشاره به اینکه حمایت‌های لازم در قوانین مملکت در بخش تعاونی انجام شده اما اجرایی شدن این قوانین با مشکل روبرو بوده و به درستی محقق نشده است بیان داشت: در بسیاری از مناقصه‌ها، واگذاری‌ها و مزایده ها بخش تعاون در اولویت است اما در واگذاری‌های بخش دولتی به بخش خصوصی تنها ۱.۵ درصد سهم بخش تعاون شده است که از جمله دغدغه‌های بخش تعاون در حوزه اقتصاد کشور است زیرا قرار بود در قانون ۸۰ درصد سهم دولت  کوچک و به سهم بخش تعاون اضافه شود اما ۸۰درصد را به دستگاه‌های عمومی غیردولتی واگذار کردند حتی به بخش خصوصی هم نرسیده است. 

رئیس اتاق تعاون استان کرمان با اشاره به فعالیت تعاونی‌های استان در بخش‌های مختلف تصریح کرد:  ۳۰ درصد تعاونی‌ها در حوزه کشاورزی و دامپروری در سطح استان فعال هستند. 

وی با تاکید بر تعاونی‌های توزیعی و مصرف در شرایط کنونی که با توزیع کالا با مشکل مواجه هستیم و تعاونی ها می‌توانند کالا را از تولیدکننده به مصرف کننده برساند تا کالای اساسی و مورد نیاز مردم به بهترین شکل ممکن انجام شود خاطرنشان کرد: چهار هزار نفر از اعضای تعاونی‌های حمل و نقل در سطح استان کرمان بیمه تامین هستند که این تعاونی‌ها نقش بسیار سازنده ای را در حمل و نقل دارند. 

وی با اشاره به کارکرد تعاونی‌های استان در حوزه صادرات باین داشت: صادرات بخش تعاون جای کار بسیار دارد و  انسجام خاصی را می‌طلبد که در بخش تعاون این امر به خوبی صورت نگرفته است و در سالجاری  دوره‌های آموزشی در حوزه صادرات برای تعاونی‌ها در اتاق تعاون برگزار خواهد شد که این مهم سهم تعاونی‌های را در صادرات استان افزایش می دهد.

مشرفی بیان داشت: در آینده به سمت جوان گرایی در مدیریت تعاونی‌ها پیش می‌رویم و همچنین از تجربیات گذشتگان در این حوزه استفاده خواهیم کرد. 

رئیس اتاق تعاون استان کرمان با بیان اینکه ۸۰ واحد تعاونی صنعتی در سطح استان وجود دارد گفت: اشتغالزایی در حوزه صنعتی به مراتب بیشتر از بخش کشاورزی و دامپروری است و باید تدبیر اندیشیده شود تا افکار نیروهای جوان و متخصص در سطح استان در کنار یکدیگر قرار گیرند تا تعاونی‌های صنعتی در استان افزایش یابد. 

وی با بیان اینکه بسیاری از تعاونی‌های کوچک در حوزه  مشاغل خرد در عرضه محصولات خود با مشکل روبرو هستند  که باید در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شود خاطرنشان کرد: برخی از تعاونی‌های کوچک تولید کننده هستند اما پتانسیل عرضه را ندارد و باید بازار برای عرضه تولیدات آن‌ها فراهم شود. 

گالری عکس
اخبار مرتبط
نظرات شما