printlogo


در بازار آتی به ثبت رسید؛
حرکت خلاف جهت «پسته» با زعفران و زیره سبز
حرکت خلاف جهت «پسته» با زعفران و زیره سبز
کد خبر: 1030
معاملات روز چهارشنبه بازار آتی بورس کالای ایران در حالی به پایان رسید که قیمت آخرین معاملات در تمامی قراردادهای آتی زعفران نگین و پوشال و زیره سبز با کاهش نسبت به آخرین قیمت تسویه روزانه به رنگ سرخ در آمد و سررسید آذر ماه پسته فندقی تنها نمادی بود که با رنگ سبز معاملات خود را پایان داد.

در جریان معاملات روز چهارشنبه 24مهر98  در نماد زیره سبز تحویل آبان ۹۸ تعداد ۱۰۰۹ قرارداد به ارزش نزدیک به ۳۳ میلیارد ریال منعقد شد. در سررسید آذر ماه قرارداد آتی زیره سبز نیز معامله گران با انعقاد ۳۴۶۵ قرارداد ارزش ۱۱۵ میلیارد ریالی را در دامنه نوسان منفی قیمت ها به ثبت رساندند.

در این روز همچنین، تعداد ۱۴۳ قرارداد آتی زعفران رشته ای برای سررسید آبان ۹۸ منعقد گردید که ارزش حدود یک میلیارد ریالی را رقم زد. حجم قراردادهای آتی زعفران نگین برای تحویل در آبان ماه ۹۸ نیز به رقم ۶۴۷۶ قرارداد رسید و ارزش ۵۳ میلیارد ریالی را در پی داشت.

در نماد پسته اما با اقبال سرمایه گذاران و بازیگران بازار آتی شاهد انعقاد ۷۶۸۵ قرارداد به ارزش ۸۴۴ میلیارد و ۶۸۲ میلیون ریال بودیم و قیمت هر کیلوگرم از محصول پایه در آخرین معامله به رقم ۱۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان رشد کرد؛ به این ترتیب، این نماد تنها نماد فعال در بازار آتی بود که با نوسان مثبت معاملات روزانه خود را پایان داد. این تعداد قرارداد در حالی منعقد شد که حجم معاملات در نماد مذکور معادل بیش از ۷۶۸ تن محصول پسته بوده است.

در پایان این گزارش می افزاید، بازار گواهی سپرده کالایی نیز هم در این روز شاهد معامله ۱۴ هزار و ۱۵۷ گواهی معادل بیش از ۱۴ تن پسته فندقی ۳۲-۳۰ بود که این معاملات نیز با رشد قیمت ها پایان یافت. نمادهای معاملاتی زیره سبز نیز روندی مشابه قراردادهای آتی خود را دنبال کردند. هر چند معامله گران در نماد گواهی سپرده زعفران نگین دو انبار زرین زعفران مشرق زمین و تعاونی روستایی روندی برخلاف معاملات قراردادهای آتی زعفران نگین را پیگیر بودند و با رشد نسبی قیمت ها به استقبال تعطیلات آخر هفته رفتند.

لینک مطلب: http://www.eghtesadkerman.ir/News/item/1030