printlogo


پاسخ مدیرعامل بورس‌کالا در مورد هزینه‌های معاملات پسته؛
منتقدان «قیمت‌های مبادلاتی» را مقایسه کنند
منتقدان «قیمت‌های مبادلاتی» را مقایسه کنند
کد خبر: 1031
منتقدان به هزینه‌ مبادله پسته در "بورس‌کالا" ابتدا مقایسه‌ای با هزینه مبادلاتی موجود در خارج از بورس داشته باشند زیرا این هزینه‌های مبادلاتی به مراتب از تالار نقره‌ای بیشتر است.حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان این مطلب گفت: ایران از بزرگترین تولیدکننده‌های پسته در جهان بوده و حضور پسته در بورس‌کالا به کشاورز کمک می‌کند تا محصول خود را با قیمتی مناسب در بازار نقد به فروش رساند و البته چشم‌اندازی از نرخ‌های فروش در آینده نیز داشته باشد.
وی ادامه داد: در واقع چرخه "درآمد" و "سرمایه‌گذاری" باید در تولید هر محصول کشاورزی رعایت شود تا به صورت پایدار تولیدات کشاورزی در بازارهایی همچون بورس‌کالا عرضه شود. 
سلطانی نژاد در خصوص روند تجارت عنوان کرد: اگر روند تجاری به صورت متمرکز و شفاف عملیاتی شود، قطعا سرمایه‌گذاری‌ها در این محصول افزایش خواهد یافت ضمن آنکه بازار‌های جهانی نیز می‌توانند به‌صورت روزانه قیمت بازار نقد و بازار آتی ایران را رصد کرده و از طرفی تاثیرگذاری مستقیم بر بازار‌های جهانی نیز خواهد داشت.
 
کشاورزان آموزش می‌بینند
مدیرعامل بورس کالا درخصوص اقدامات صورت گرفته برای آشنایی کشاورزان گفت: آموزش‌ها به صورت مجازی و حضوری برای کشاورزان و فعالان در استان‌هایی که این محصول عرضه می‌شود، آغاز شده و روند آموزش نیز به صورت مستمر ادامه خواهد داشت. 
وی ادامه داد: اگر تعداد مشارکت‌کنندگان در کلاس‌های آموزشی به عددی قابل توجه برسد، آمادگی آموزش در محل استان تولید‌کننده نیز وجود خواهد داشت و این فرصت فراهم خواهد شد. 
 
فعالان هزینه‌های دو تا سه درصدی بورس را مانع می‌بینند
 برخی فعالان بازار هزینه دو تا سه درصدی بورس را مانع از حضور این محصول عنوان می‌کنند. یعنی اگر شخصی بخواهد در بورس فعالیت داشته باشد سود را زمانی تجربه می‌کند که حجم بالایی از محصول را ارائه کرده باشد اما؛ باحضور در بورس مجبور به پرداخت این هزینه است. سلطانی نژاد در همین رابطه گفت: منتقدان به این هزینه در ابتدا باید مقایسه‌ای با هزینه مبادلاتی که در بازار خارج از بورس وجود دارد، داشته باشند، زیرا به مراتب هزینه‌های مبادلاتی از بورس‌کالا بیشتر است.
مدیرعامل بورس‌کالا در پایان خاطرنشان کرد: در نهایت با مقایسه این نوع نرخ، به این نتیجه خواهیم رسید که هزینه‌های مبادلات صورت گرفته در بورس به شدت پایین‌تر از هزینه‌های دیگر روش‌های مبادله است؛ در واقع این رقم، مقدار قابل ملاحظه‌ای در تجارت پسته نخواهد بود.
لینک مطلب: http://www.eghtesadkerman.ir/News/item/1031