printlogo


سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران:
تعداد انبارهای پسته در بورس‌کالا افزایش می‌یابد
تعداد انبارهای پسته در بورس‌کالا افزایش می‌یابد
کد خبر: 1080
سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران از افزایش تعداد انبارها درحوزه معاملات گواهی سپرده کالایی پسته خبر داد. اکبر میرزاپور با اشاره به اینکه پسته یکی از کالاهای صادراتی حوزه محصولات کشاورزی است که ارزآوری خوبی نیز در بر دارد، اظهار کرد: سابقه تولید پسته در ایران و مزیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد سبب شده است که کشورمان تا مدت‌ها رتبه نخست تولید این محصول و در سال‌های اخیر رتبه دوم تولید را در اختیار داشته باشد. از آنجا که پسته پس از برداشت، فرآوری و خشک می‌شود، قابلیت ماندگاری در انبار را نیز خواهد داشت.

استاندارد ملی نیز برای این محصول در انواع مختلف آن تدوین شده است. همین ویژگی‌ها، این محصول را به یک گزینه مناسب برای راه‌اندازی انواع مختلف ابزارهای مالی روی آن، تبدیل کرده است. وی افزود: طی سال‌های اخیر بورس‌کالای ایران ابزارهای مالی را روی دارایی‌های پایه جدیدی راه‌اندازی کرده است. تجربه موفق محصول زعفران درحوزه معاملات گواهی سپرده کالایی، بورس‌کالا را ترغیب به راه‌اندازی قراردادهای مشتقه روی این محصول کرد و هر روزه شاهد حجم بالایی از معاملات در هر دو حوزه هستیم. همین مسیر برای محصول پسته نیز، در بورس‌کالا طی شده است. وی درخصوص عرضه پسته در بورس‌کالای ایران در قالب ابزارهای مالی نوین همچون گواهی سپرده کالایی و پذیرش انبارهای تحت کلید بورس گفت: مذاکرات متعددی پیش از فصل برداشت پسته در کشور، با فعالان این حوزه، صادرکنندگان، باغداران، انبارداران، معامله‌گران و... صورت گرفت و دوره‌های آموزشی و توجیهی متعددی در شهرستان‌های استان کرمان برگزار شد. ماحصل این مذاکرات، پذیرش دو انبار در بورس‌کالا برای انجام معاملات گواهی سپرده کالایی پسته بوده است. این دو انبار که در شهرستان‌های زرند و سیرجان آغاز به فعالیت کردند، درحال‌حاضر درحال ارتقا و افزایش ظرفیت انبار برای پذیرش محصول هستند.

 روند رو به رشد معاملات گواهی سپرده پسته

میرزاپور به روند رو به رشد معاملات گواهی سپرده پسته نیز اشاره کرد و افزود: آمار معاملات گواهی سپرده کالایی پسته در بورس‌کالا از روز آغاز انجام معاملات به تاریخ ۹ مهر ماه، تاکنون روند رو به رشدی داشته و به‌صورت تجمیعی طی این مدت بالغ بر ۱۹۲ تن محصول در این بازار مورد معامله قرار گرفته است؛ به نحوی که در روزهای ابتدایی آبان رکورد بیش از ۳۸ تن معامله در روز نیز ثبت شده است.وی تاکید کرد: باتوجه به شرایط اقلیمی در کشور، پیش‌بینی شده است برداشت پسته در سال‌جاری نسبت به سال گذشته افزایش خواهد داشت و این یعنی بازار نسبت به سال گذشته گسترده‌تر خواهد بود؛ برهمین اساس، این پتانسیل وجود دارد که بتوان ظرفیت انبارهای مورد پذیرش در بورس‌کالا و تعداد آنها را توسعه داد.

 انبارهای جدید در صف انتظار پذیرش در بورس

وی از اعلام آمادگی انبارهای جدید برای پذیرش در بورس‌کالا سخن گفت و اظهار کرد: در این حوزه انبارهای دیگری نیز متقاضی پذیرش در بورس‌کالا هستند و فرآیندهای اجرایی برای پذیرش را نیز تا حدی طی کرده‌اند. در این راستا انبارهایی در شهرستان‌های کرمان، رفسنجان، زنگی‌آباد و فیض‌آباد مورد بازدید قرار گرفته و درحال پذیرش هستند. سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران افزود: درحال‌حاضر معاملات گواهی سپرده کالایی روی پسته فندقی ۳۰-۳۲ راه‌اندازی شده است و با توجه به تنوع انواع پسته در کشور و وجود استانداردها و ویژگی‌های متفاوت، امکان راه‌اندازی این معاملات برای سایر انواع پسته نیز وجود دارد؛ اما با توجه به حجم بازار این محصولات و نیز شرایط صادراتی آنها، باید در این رابطه تصمیم‌گیری شود.

 تسهیل دسترسی باغداران به انبارها

میرزاپور با بیان اینکه راه‌اندازی معاملات برای سایر انواع و نیز توسعه ظرفیت انبارها و افزایش تعداد آنها، مزایایی را برای فعالان این بازار خواهد داشت، افزود: از جمله این مزایا این است که با توجه به پراکندگی جغرافیایی گسترده در سطح استان کرمان، دسترسی باغداران پسته به انبارها تسهیل شده و قادر خواهند بود با طی مسافت کمتری محصول خود را به انبار بورسی تحویل دهند. وی ادامه داد: از طرفی با توسعه بازار، مشارکت جدی‌تر صادرکنندگان و تجار این حوزه نیز تسهیل خواهد شد. چراکه اغلب صادرکنندگان برای فروش‌های صادراتی و تداوم روابط تجاری خود با سایر کشورها، نیاز به تجمیع محصول از میان باغداران و فروش آن دارند؛ انبارهای مورد پذیرش بورس این شرایط را فراهم کرده و محصول باغداران در آنها تجمیع شده است و صادرکنندگان قادر خواهند بود به میزان نیاز خود، اقدام به خرید از این بازار کنند. میرزاپور در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: توسعه معاملات در بورس‌کالا و رشد بازار و انجام معاملات در قالب حراج پیوسته، سبب افزایش نقدشوندگی معاملات شده و سبب می‌شود در هر لحظه خریدار و فروشنده یک قیمت واقعی از بازار را به‌صورت شفاف و آنلاین در اختیار داشته باشند که این موضوع بی‌اطلاعی باغداران از قیمت‌ها را کاهش داده و پوشش می‌دهد. راه‌اندازی قراردادهای مشتقه روی محصول پسته نیز، این امکان را برای فعالان بازار این محصول فراهم می‌کند تا با اتخاذ استراتژی‌های مناسب در بین بازارها، بتوانند از مزایای این بازار منتفع شوند.

لینک مطلب: http://www.eghtesadkerman.ir/News/item/1080