• سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ -
  • 20/04/2021

یادداشت/ سرمقاله
در این سال‌ها آنچه تولید را رنج داده، موانع بسیار زیادی بوده که به واسطه صدور بخشنامه‌های آنی و تصویب قوانین مزاحم، عدم اجرای صحیح قوانین، قیمت‌گذاری دستوری، بروکراسی اداری و غیره ایجاد شده‌اند و در نهایت عدم ثبات اقتصاد را به دنبال داشته است...
نمی‌دانم این چه حکمتی است که در دنیا اگر اتفاق بدی رخ دهد، کشور ما جزو اولین کشورهایی است که تحت‌تا‌ثیر عواقب منفی آن قرار می‌گیرد؛ اما اگر در مسیر بهبود قرار گیرد، کشور ما جزو آخرین کشورهایی است که در مسیر بهتر شدن گام برمی‌دارد...
در اتفاقات اخیری که برای بازار فولاد کشور مطرح شد و وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال اجرایی کردن قیمت‌گذاری دستوری این محصول در بورس کالا بود، با توجه به وجود دلایل قوی کارشناسی در نادرست بودن این پیشنهاد، اتحاد بی‌سابقه‌ای در بازار سرمایه کشور شکل گرفت تا جلوی اجرایی شدن این تصمیم نادرست که به زیان بخش واقعی تولید و مصرف‌کننده بود و تنها توزیع رانت گسترده برای عده‌ای خاص را به دنبال داشت، گرفته شود.
تلگرام نوشت
تابستان‌ها معمولا در حجره مرحوم پدرم در کاروانسرای حاج مهدی اوقات می‌گذراندم.یک روز پدرم صدایم کردند و خواستند مقداری پول را به بانک ببرم و به حسابشان در بانک ملی واریز کنم...
گرایش کلی جامعۀ جهانی را می‌توان در یازده رأی ممتنع اعضای شورای امنیت به قطعنامۀ پیشنهادی آمریکا برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران مشاهده کرد.
در روزهای اخیر که مجلس باز هم برای تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت دست رد به سینه دولت زد، کار تا برکناری یکباره وزیر صنعت هم پیش رفت که گفته میشد از مخالفان تفکیک است و برای رای نیاوردن آن در مجلس لابی کرده و به مذاق رییس جمهور خوش نیامده است.صف آرایی موافقان و مخالفان این تفکیک از سال های گذشته ادامه دارد...
گفتگو
احمد زیدآبادی می‌گوید: امروز با انقلاب ارتباطی، مرزها و انحصارها شکسته شده و راه برای بسیاری از رسانه‌هایی باز شده که نه مسوولیتی دارند و نه باید به جایی پاسخگو باشند؛ رسانه‌هایی که اطلاعاتی را تولید می‌کنند و با سرعت و گستردگی فراوان آن اطلاعات را توزیع می‌کنند و بخش اعظمی از این اطلاعات می‌تواند فاقد پایه و اساس درست باشد.
اگر دستگاه قضائی فقط در دو زمینه عدم دخالت در زندگی و کسب‌وکار مردم و اهتمام جدی برای مبارزه با فساد عملکرد قابل قبولی داشته باشد، بخش مهمی از نارضایتی در جامعه فروکش می‌کند. رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران همچنین می‌گوید: فرآیند اصلاح و ترمیم را باید از همان جایی شروع کرد که خرابی‌ها آغاز شده است. بخش مهمی از مشکلات امروز در کشور مربوط به ساختار قضایی است.
از دید مردم کشف واکسن مثل تیر خلاص بر کرونا خواهد بود، اما واقعیت - به‌خصوص در مورد واکسن‌های اولیه - کاملاً غیرقطعی‌تر از این حرف‌هاست.در تصور عمومی، ورود واکسن کرونا لحظه‌ای بزرگ را رقم خواهد زد: یک پایان خوش هالیوودی بر زندگی بی‌ثبات، خاکستری و ترسناک ما در دوران کرونا...
جذب سرمایه خارجی در ایران منبع محور بوده و به‌ندرت وارد تولیدشده است. به لحاظ توزیع بخشی، عمده سرمایه خارجی در منابع اولیه و در حقیقت بخش نفت خام واردشده و به لحاظ روش سرمایه‌گذاری غالباً به شکل ترتیبات قراردادی (شامل بیع متقابل، BOT و...) است.
مرکز پژوهش‌های مجلس در جدیدترین گزارش خود به بررسی ابعاد اقتصاد کلان شیوع ویروس کرونا پرداخته است. در این گزارش آمده است: اقتصاد ایران به‌ویژه در فصل بهرا با رکود همراه خواهد بود، اما نااطمینانی از شرایط در آینده، بسیار مهم‌تر و تأثیرگذارتر از آثار رکودی اولیه است.
پرونده
بیش از 2300 سال پیش، آن زمان که شاگردِ خرافاتیِ ارسطو، ایرانِ هخامنشی را به زانو درآورد و سلطه یونانیان بر سرزمین پارس را رقم زد، این «اسپاسِت»، حاکم دلیر کرمان بود که تا می‌توانست موی دماغ اسکندر شد و اگرچه همچون آریوبرزن، نامش در الواحِ تاریخ، برجسته نگردید، اما او نیز جانش را بر سر این رشادت گذاشت ,...
اقتصاد کشورهای مختلف جهان به سه دسته «اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی»، «اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری» و «اقتصاد مبتنی بر نوآوری» تقسیم‌بندی می‌شود.  در حال حاضر ایران در مرحله گذار از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری است و سهم اقتصاد دانش‌بنیان (مبتنی بر نوآوری) در کشور بسیار محدود است. در چنین فضایی، دولت باید راهبردهای صحیح و مناسب برای گذار سریع به اقتصاد دانش‌بنیان اتخاذ کند.
معاون بهره‌برداری شرکت جهان فولاد سیرجان خبر داد
شرکت جهان فولاد سیرجان طی سال قبل توانست ظرفیت تولید شمش خود را به مرز ظرفیت اسمی‌برساند. محمد عباسلو، معاون بهره‌برداری شرکت جهان فولاد سیرجان با اشاره به این مطلب که ظرفیت اسمی‌کارخانه ذوب و ریخته‌گری معادل یک‌میلیون و ۵۰ هزار تن است، گفت: در سال ۹۹ معادل ۸۷۲ هزار تن شمش تولید شده که نسبت به سال ماقبل رقم تولید شمش افزایش ۵/ ۲ برابری را نشان می‌دهد.
1400/01/25 02:25
پیشگامی «مدیران خودرو» و «کرمان موتور» در سال ۹۹؛
در میان خودروسازان بخش خصوصی شرکت مدیران خودرو که تولید محصولات برند چینی چری را در دستور کار دارد با تولید ۳۰ هزار و ۹۸۲ دستگاه از انواع محصولات حاضر در سبد محصولاتی خود توانسته در صدر‌جدول تولید خودروسازان خصوصی قرار گیرد. این خودروساز طی سال ۹۹ رشد تولیدی بیش از ۱۲۳ درصدی را محقق کرده است...
1400/01/25 02:14
تسهیل ورود نوآوران به صنایع معدنی؛
با توجه به فعالیت تعداد زیادی از استارت‌آپ‌های ایرانی در بخش‌هایی مثل خدمات و توزیع، بخش معدن عرصه‌ای خالی از چالش‌های حضور رقبای متعدد به نظر می رسد.
1400/01/22 02:56
متولیان صنعتی وعده مشوق‌های جدید برای توسعه متوازن صنعتی و حمایت از سرمایه‌گذاران در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور می‌دهند.
1400/01/22 01:02
مدیرعامل «ملی مس» در نشست خبری اعلام کرد
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در نشست خبری گفت:شرکت ملی مس با افتتاح طرح‌های توسعه‌ای در سال پیش‌رو قصد دارد میزان تولید خود را از ۳۰۰ هزار تن عبور دهد و در این راستا برنامه‌ریزی‌ منسجمی انجام داده است.
1400/01/17 02:25
شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر بیشترین میزان تولید کنسانتره را در میان سایر تولیدکنندگان داخلی در سال گذشته داشت.
1400/01/17 02:19
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان از پیگیری مشکلات معدن آسیمون برای رفع مشکل تعطیلی این معدن خبر داد.مسلم مروجی به تعطیلی معدن آسمینون منوجان اشاره کرد و این تعطیلی را غیرقانونی برشمرد.
1400/01/16 18:30
نماینده پنج شهرستان جنوبی استان کرمان خبر داد
نماینده پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی از جانمایی زمین پتروشیمی جازموریان در کهنوج خبر داد.منصور شکرالهی، وسعت این زمین را ۵۰ هکتار اعلام کرد و گفت: این زمین جهت تاسیس پتروشیمی جازموریان در اختیار شرکت پتروشیمی نگین جازموریان قرار گرفت تا پس از اخذ مجوزات لازم پروژه احداث پتروشیمی آغاز شود.
1400/01/16 17:52
بزرگترین واحد پیش‌فرآوری و خردایش سنگ‌آهن در خاورمیانه به ظرفیت ۱۵ میلیون تن در سال با سرمایه‌گذاری حدود یازده هزار میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۲۱۰ نفر توسط دکتر روحانی رئیس‌جمهور به‌صورت ویدئوکنفرانس و با حضور استاندار کرمان، مدیرعامل شرکت گل‌گهر و مدیران شهرستان سیرجان افتتاح شد..
1400/01/16 17:51
مدیر مجتمع مس سرچشمه در آیین افتتاح مرکز جوار کارگاهی مطرح کرد: :
مدیر مجتمع مس سرچشمه رفسنجان با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان فنی و حرفه‌ای با هدف گسترش فعالیت‌های آموزشی، گفت: باید از رویکرد آموزشِ دانش به سمت آموزش مهارت برویم.
1400/01/15 18:47
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تاکید کرد
مرکز جوارکارگاهی مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، با حضور جمعی از مسئولان افتتاح شد.معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم گفت: در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، چند عنصر ارزشمند وجود دارد که نخستین آن تدوین استاندارد شغلی است، لذا مجتمع مس سرچشمه وقتی جزء 20 شرکت بزرگ جهانی است، از این شرکت انتظار داریم که امروز در تمام مشاغلش استاندارد شغلی را تدوین کند.
1400/01/15 18:47
پیشخوان " اقتصاد کرمان "
سازمان آگهی‌ها: 2-32474271