• چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ -
  • 16/10/2019

یادداشت/ سرمقاله
محمد حسنی‌سعدی، دانش‌آموخته جامعه‌شناسی در یادداشتی نوشت: «تحریم‌ها در کنار همه مشکلاتی که برای اقتصاد ایران ایجاد کرده فرصتی طلایی برای رهایی اقتصاد از نفت فراهم کرده‌است.»
اخیراً یک دانشجویِ کنجکاوِ دکتری از این نویسنده پرسید:" کم نداریم مدیرانی که تحصیلاتِ عالیه دارند، از دانشگاه های خوب دنیا فارغ التحصیل شده اند و بسیار هم جهان دیده هستند. چرا آنها در مدیریت، تا این حد اشتباه کرده و هم چنان اشتباه می کنند؟"
دکتر محمود سریع القلم در نوشتاری به ۳۰ ویژگی جامعه‌ای که در آن رقابت کمیاب است،پرداخته است:
تلگرام نوشت
محسن جلال‌پور تحلیلگر اقتصادی و رییس سابق اتاق بازرگانی ایران در یادداشت خود تلاش کرده است به این پرسش پاسخ دهد که چرا بنگاه‌داری مبتنی بر رانت در حال رواج است و دلیل به‌کارگیری رسمی و غیررسمی سیاستمداران و دلالان سیاسی و افراد ذی‌نفوذ توسط برخی بنگاه‌های اقتصادی کشور چیست؟
در آستانۀ سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به تهران، وزارت خزانه‌داری آمریکا بخش بزرگی از صنعت پتروشیمی ایران را تحریم کرد.
گفتگو
احمد زیدآبادی می‌گوید: امروز با انقلاب ارتباطی، مرزها و انحصارها شکسته شده و راه برای بسیاری از رسانه‌هایی باز شده که نه مسوولیتی دارند و نه باید به جایی پاسخگو باشند؛ رسانه‌هایی که اطلاعاتی را تولید می‌کنند و با سرعت و گستردگی فراوان آن اطلاعات را توزیع می‌کنند و بخش اعظمی از این اطلاعات می‌تواند فاقد پایه و اساس درست باشد.
اگر دستگاه قضائی فقط در دو زمینه عدم دخالت در زندگی و کسب‌وکار مردم و اهتمام جدی برای مبارزه با فساد عملکرد قابل قبولی داشته باشد، بخش مهمی از نارضایتی در جامعه فروکش می‌کند. رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران همچنین می‌گوید: فرآیند اصلاح و ترمیم را باید از همان جایی شروع کرد که خرابی‌ها آغاز شده است. بخش مهمی از مشکلات امروز در کشور مربوط به ساختار قضایی است.
1398/03/23
آقای صنعت
بسیاری او را به تنهایی روایت تاریخ صنعتی شدن ایران می‌دانند. کسی که در راه‌اندازی و ایجاد سازمان مدیریت صنعتی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، شرکت ملی مس و ده‌ها و نهاد و بنیاد دیگر صنعتی با واسطه یا بی‌واسطه نقش داشت. او فعالان اقتصاد و تجار بسیاری را که واردکننده بودند به راه‌اندازی کارخانجات در کشور تشویق کرد و از فعالان بخش خصوصی بسیار حمایت کرد تا صنایع جدید را وارد کشور کنند. حاصل حمایت‌ها و مدیریت این مرد راه‌اندازی کارخانه‌هایی همچون خودروسازی، اتوبوس‌سازی، لوازم خانگی، لوازم الکتریکی و... شد. و موجب شد تحولات عمده‌ای به خصوص در حوزه صنعت در کشور روی دهد. و بی‌شک مرد اول این تحول کسی نیست جز رضا نیازمند. مردی که 18 آذرماه امسال پس از 96 سال زندگی، رخ در نقاب خاک کشید.
کوثر نمک‌شناس: مردادماه امسال بود که با حضور محمدحسین طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور در استانداری کرمان، تخریب قریب‌الوقوع خانه شهر کرمان به طور کل منتفی شد. این اتفاق پس از آن می‌افتاد که چندین سال بود خانه شهر در دوراهی تخریب و نگهداری دست و پا می‌زد. از سویی مدیران شهرداری و استانداری درصدد تخریب خانه شهر بودند تا راه برای اجرای پروژه‌ای تحت عنوان میدان گفت‌وگو باز شود و در سوی دیگر افکار عمومی و رسانه‌ها تخریب قدیمی‌ترین آمفی تئاتر مدرن کرمان را به نفع شهر نمی‌دانستند.
پرونده
بیش از 2300 سال پیش، آن زمان که شاگردِ خرافاتیِ ارسطو، ایرانِ هخامنشی را به زانو درآورد و سلطه یونانیان بر سرزمین پارس را رقم زد، این «اسپاسِت»، حاکم دلیر کرمان بود که تا می‌توانست موی دماغ اسکندر شد و اگرچه همچون آریوبرزن، نامش در الواحِ تاریخ، برجسته نگردید، اما او نیز جانش را بر سر این رشادت گذاشت ,...
اقتصاد کشورهای مختلف جهان به سه دسته «اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی»، «اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری» و «اقتصاد مبتنی بر نوآوری» تقسیم‌بندی می‌شود.  در حال حاضر ایران در مرحله گذار از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری است و سهم اقتصاد دانش‌بنیان (مبتنی بر نوآوری) در کشور بسیار محدود است. در چنین فضایی، دولت باید راهبردهای صحیح و مناسب برای گذار سریع به اقتصاد دانش‌بنیان اتخاذ کند.
نخستین نشست مشترک کارگروه های تخصصی «منطقه گل گهر» برگزار شد
نخستین نشست مشترک کارگروه های تخصصی منطقه گل گهر،با حضور اعضا هیئت مدیره، مدیران عامل و معاونان، مدیران و اعضای کارگروه های تخصصی شرکت های منطقه گل گهر به منظور تدوین استراتژی 2030 «هلدینگ گل گهر»با محوریت شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در محل سالن اجتماعات پردیس امید این شرکت،برگزار شد.
1398/07/24 02:22
در حاشیه کنفرانس زنجیره فولاد مطرح شد؛
در شرایطی که همایش ها و نمایشگاه های معدنی و فولادی در کشور تعدد یافته اند و هر سال بر شمار آنها افزوده می شود،معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت معتقد است همایش‌های «موضوع محور» بهتر است تجمیع شوند هرچند این امر نشان‌دهنده بالندگی و رشد بخش صنعت به حساب می‌آید.
1398/07/24 00:54
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:
مدیرعامل شرکت مس مجموعه فاوا را یک ضرورت و قلب تپنده برای شرکت بزرگ صنایع مس ایران برشمرد و عنوان کرد: سرفصل مجموعه فاوا در مجتمع مس سرچشمه قرار دارد و بینش کارکنان این مجموعه است که آینده مس را خواهد ساخت و باید این سرفصل را نیز سرعت بدهید.
1398/07/24 00:37
مهندس خطیبی در معارفه مدیرعامل فولاد بافت،خبر داد
مدیرعامل شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان در جلسه معارفه مدیرعامل شرکت احیا استیل بافت،گفت: ظرفیت اسمی تولید سالانه کارخانه فولاد بافت ۸۰۰ هزار تن است که به رکورد فوق العاده تولید ماهانه ۶۹ هزار تن در مهرماه خواهد رسید.
1398/07/22 14:49
با وجود پرداخت مابه‌التفاوت ارزی؛
به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، مابه‌التفاوت ارزی ۱۰۴۸ دستگاه از خودروهای متوقف در گمرک پرداخت و تمام امور ترخیص آنها انجام شده است، اما به دلیل اتمام مهلت مصوبه دولت این خودروها امکان خروج از گمرک را پیدا نکرده‌اند.
1398/07/22 13:31
تحلیلی بر صنعت تولید سنگ آهن در ایران؛
در این تحلیل به بررسی صنعت تولید سنگ آهن در ایران پرداخته ایم و توضیحی در مورد اهمیت این صنعت و جایگاه ایران در جهان و وضعیت شرکت های ایرانی داده ایم.نتیجه جالب حاصل از این مشاهده این است که افزایش قیمت سنگ آهن و ورود شرکت های جدید به این صنعت به صورت همزمان اتفاق افتاده است. هرچند برای تعیین رابطه علیت این موضوع نیاز به کار پژوهشی و سنجی است، اما به عنوان مشاهده ای که حداقل ظاهرا طبق تئوری های اقتصادی است، بد نیست.
1398/07/18 23:44
مدیرعامل شرکت فولاد سیرجان ایرانیان، مطرح کرد
شرکت «فولاد سیرجان ایرانیان» که در روزهای گذشته موفق به دریافت تندیس سیمین دومین کنفرانس بین‌المللی مدیریت ‌دانشی با رویکرد مدیریت منابع شد از شرکت های موفق هلدینگ تحول آفرین در اقتصاد و توسعه ایران و کرمان،«میدکو» می باشد.این شرکت فولادی با وجود اینکه مانند دیگر تولیدکنندگان کنسانتره سنگ‌آهن با کمبود کلوخه سنگ‌آهن مواجه بوده است، توانسته تولید سالانه کنسانتره سنگ‌آهن خود را به 3.2 میلیون تن برساند.در همین حال و در راستای افزایش ظرفیت تولید در سال جاری، استخراج و تولید 1.5 میلیون تن سنگ‌آهن از معدن شماره 2، استخراج و تولید 2 میلیون تن سنگ‌آهن از معدن شماره 4، تولید 1.6 میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن، تولید 1.1 میلیون تن گندله و تولید حدود 200 هزار تن شمش فولادی در دستور کار نیمه دوم سال 98 شرکت فولاد سیرجان ایرانیان قرار دارد.بر اساس این گزارش، تولید 400 هزار تن آهن اسفنجی نیز جزو برنامه‌های شرکت تا پایان سال است که با توجه به راه‌اندازی سیستم تزریق اکسیژن در واحد احیا،احتمال افزایش این عدد تا 25 درصد وجود دارد...
1398/07/18 23:24
در راستای حمایت از معادن کوچک؛
شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، سنگ‌آهن استخراجی از معادن کوچک را متناسب با نیاز گل‌گهر خریداری خواهد کرد؛این تصمیمی است که مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در راستای حمایت از معادن کوچک و خصوصی اتخاذ کرده است.
1398/07/18 00:13
با حضور مدیرعامل هلدینگ گسترش صنایع ومعادن ماهان،انجام شد؛
سورنا زمانیان به عنوان نخستین مدیرعامل شرکت احیا استیل بافت پس از به بهره برداری رسیدن این طرح،معرفی شد.صادق جاهدخطیبی ،مدیرعامل هلدینگ گسترش صنایع ومعادن ماهان،در مراسمی که درمحل کارخانه تولید آهن اسفنجی بافت برگزارشد، حکم زمانیان را به وی اعطا کرد.
1398/07/18 00:08
تجلیل از مدیرعامل پگاه کرمان با حضور معاون اول رییس جمهور؛
شرکت شیر پگاه کرمان در مراسم روز جهانی استاندارد به‌عنوان واحد نمونه استاندارد کشوری انتخاب شد و دکتر مجتبی ابراهیمی مدیرعامل شرکت از سوی دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور و پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد،با اهدای لوح و تندیس،مورد تقدیر قرار گرفت.
1398/07/17 23:53
از سوی سازمان استاندارد وتحقیقات صنعتی کشور
از سوی سازمان استاندارد وتحقیقات صنعتی کشور و به پاس اقدامات پژوهشی واجرایی حوزه کیفیت و استاندارد، به ویژه تحقیق، پژوهش واقدامات میدانی در زمینه پروژه های سیمان های ویژه؛ سیمان سفید، سیمان های چاه نفت خشکی و فراساحل، آنالیز میکروسکپی و تحقیقات بتن از زمینه های فعالیت واحد کنترل کیفی سیمان کرمان، مهندس رضا فرازمند مدیر کنترل کیفی وآزمایشگاه شرکت سیمان کرمان به عنوان مدیر نمونه کشوری انتخاب شد .
1398/07/17 22:43
پیشخوان " اقتصاد کرمان "
سازمان آگهی‌ها: 2-32474271