• یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ -
  • 26 سپتامبر 2021

  • یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ -
  • 26 سپتامبر 2021
با حکم حسن روحانی

کمیجانی رئیس کل بانک مرکزی شد

اکبر کمیجانی به عنوان بیستمین رئیس کل بانک مرکزی منصوب شد. پس از اختلافات حسن روحانی با عبدالناصر همتی در خصوص نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری و عزل وی در ابتدای خردادماه، دکتر اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی به عنوان سرپرست بانک مرکزی در جلسات هیئت دولت حاضر می شد.

 شنیده می شود امروز حکم اکبر کمیجانی به صورت رسمی از سوی حسن روحانی برای این سمت امضا شده است.ابتدا قرار بود حمید پورمحمدی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شود اما شرط او برای استقلال در تعیین نرخ دلار و سیاست های ریالی ظاهرا مانع از این سمت شد. البته برخی دیگر می گویند با توجه به شناخت کمیجانی از بانک مرکزی دولت خواسته فردی از درون بانک برای این مسئولیت انتخاب شود.
اکبر کمیجانی
اکبر کمیجانی متولد 1330 در شهر کمیجان است. وی با کسب دیپلم و قبولی در دانشکاه تهران، راهی تهران شد و موفق شد تا در سال 1355 مدرک کارشناسی تعاون شهری خود را از دانشگاه تهران اخذ کند. پس از گذراندن مقطع لیسانس توانست از آمریکا بورسیه بگیرد و برای ادامه تحصیل راهی این کشور شد. کمیجانی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه ویسکانسین میلواکی در رشته اقتصاد پولی و مالی فارغ التحصیل شد و پس از آن در سال 62 به کشور بازگشت. دکتر اکبر کمیجانی علاوه بر تخصص در حوزه اقتصاد پولی، در حوزه اقتصاد کلان و اقتصاد بین الملل نیز تخصص دارد. همچنین کمیجانی از شاگردان اقتصاد دان مشهور و برنده جایزه نوبل، تئودر شولتز بوده است.
سوابق علمی
کمیجانی بالافاصله از پس از بازگشت به ایران در سال 1363 به تدریس در دانشگاه تهران پرداخت، وی اکنون با مرتبه علمی استاد تمامی عضو گروه اقتصاد اسلامی، پولی و مالی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است. اقتصاد خرد و کلان کارشناسی، اقتصاد کلان و اقتصاد پول و بانک کارشناسی ارشد و اقتصاد کلان پیشرفته در مقطع دکترا، از جمله دروسی است که ایشان سابقه تدریس شان را در دانشگاه دارند. بسیاری از اقتصاد دانان کشور مانند عبد الناصر همتی، علی طیب نیا، الیاس نادران، محسن رنانی، تیمور رحمانی، عباس شاکری و... از جمله کسانی بوده اند که در دانشکده اقتصاد شاگرد دکتر اکبر کمیجانی بوده اند.
سوابق اجرایی
دکتر کمیجانی از سال 69 تا سال 76 در سمت مشاور امور اقتصادی وزارت اقتصاد بوده است. ایشان در ادامه به مدت بالغ بر 9 سال از سال 1377 معاونت اقتصادی بانک مرکزی را بر عهده داشته اند. از سال 92 نیز تا خرداد 1400 در زمان ریاست ولی الله سیف و عبد الناصر همتی، وی در جایگاه قائم مقامی بانک مرکزی بوده است. دکتر اکبر کمیجانی در حال حاضر در مقام رئیس کل بانک مرکزی قرار دارد. به طور کلی می توان بیان کرد وی در تمامی دولت های پس از جنگ به غیر از برهه ای در دولت نهم و دهم مسئولیت های مهم و بالایی در اقتصاد ایران داشته است.
مقالات علمی
حدود 150 مقاله به نام دکتر اکبر کمیجانی در مجلات علمی پژوهشی به چاپ رسیده است. برخی از این مقالات عبارت است از؛ شبیه سازی نرخ سود بین بانکی ریالی ریالی ایران در چاچوب تعادل نش، بررسی اثر سیاست های همزمان پولی و مالی بر متغیر های کلان اقتصاد ایران، ماهیت بانک و ماهیت خلق پول بانکی، تغییرات نرخ ارز و اثر آن متغیر های کلان اقتصاد ایران، پایداری مالی دولت در اقتصاد ایران، شناسایی و پیش بینی بحران های بانکی در ایران، اثرات غیر خطی تورم بر رشد اقتصادی در ایران و... .
لینک کوتاه خبر: https://www.eghtesadkerman.ir/3565
اخبار مرتبط
نظرات شما