• پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ -
  • 23 سپتامبر 2021

  • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ -
  • 23 سپتامبر 2021
همزمان با آیین افتتاح طرح‌های میدکو در استان کرمان صورت گرفت؛

افتتاح ابرپروژه ۲۴ هزار میلیارد تومانی «فولاد زرند ایرانیان»

در روزی که پنج طرح ملی شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به بار نشست، کرمان و ایران، شاهد افتتاح ابرپروژه فولادسازی شرکت فولاد زرند ایرانیان نیز بود که با دستور رییس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان، در آیین افتتاح دو پروژۀ مجتمع فولادسازی و خنک‌سازی کک به روش خشک گفت: عملیات اجرایی مجتمع فولادسازی با هدف تولید فولاد به روش کوره بلند، توسط شرکت فولاد زرند ایرانیان از شرکت‌های زیرمجموعۀ هلدینگ عظیم میدکو، از سال 1392 آغاز شده و هم‌اکنون، به مرحلۀ بهره‌برداری رسیده است.
دکتر ماشاءالله سهراب‌نژاد، در آیین بهره‌برداری از این دو پروژه که به‌صورت ویدیوکنفرانس با حضور رییس‌جمهور برگزار شد، افزود: با توجه به مزیت‌های معدنی ازجمله وجود معادن ذغال‌سنگ در استان کرمان و در راستای تکمیل و توسعۀ زنجیرۀ فولادِ کشور، این کارخانه با ظرفیت تولید 1.7 میلیون تن شمش فولادی در سال، با سرمایه‌گذاری 240 هزار میلیارد ریال و اشتغال مستقیم 2300 نفر، در شهرستان زرندِ استان کرمان احداث شده است.
وی با بیان اینکه این مجتمع، از شش واحد اصلیِ تولیدی شامل انباشت و برداشت، کلوخه‌سازی، کوره بلند، فولادسازی، ریخته‌گری و کارگاه اکسیژن و کارگاه‌های جنبی دیگر تشکیل شده است، گفت: سایر حلقه‌های این زنجیره، معادن سنگ آهن، ذغال‌سنگ و کارخانجات فراوری کنستانترۀ سنگ آهن با ظرفیت چهار میلیون تن و گندله‌سازی با ظرفیت 2.5 میلیون تن، ذغال‌شویی با ظرفیت 500 هزار تن و کک‌سازی‌ها با ظرفیت یک میلیون و 200 هزار تن را شامل می‌شود که در سنوات اخیر سرمایه‌گذاری و اجرا شده و اکنون، دو پروژۀ مجتمع فولادسازی به‌عنوان آخرین حلقۀ فولادسازی توسط این شرکت در حال بهره‌برداری است.
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان افزود: به‌دلیل محدودیت منابع آب در استان کرمان و ضرورت صیانت از ذخایر ارزشمند زیرزمینیِ آب، این شرکت برای تأمین آب مصرفیِ کارخانجات، به سرمایه‌گذاری و اجرای شبکۀ فاضلاب شهری در شهرهای کرمان و زرند مبادرت کرده است.
دکتر سهراب‌نژاد ادامه داد: همچنین علاوه بر مجتمع عظیم فولادسازی، پروژۀ خنک‌سازی کک متالوژی به روش خشک، دیگر پروژه‌ای است که امروز به بهره‌برداری خواهد رسید که یکی از مهمترین پروژه‌های زیست‌محیطی با ظرفیت خروجی 800 هزار تن، سرمایه‌گذاری 10 هزار میلیارد ریال و اشتغال‌زایی 50 نفر محسوب می‌شود.
وی از تولید روزانه حدود 5000 تن فولاد توسط این شرکت در آینده‌ای نزدیک خبر داد و در خصوص میزان ذغال‌سنگ موجود در کشور و استان کرمان گفت: در ایران حدود دو میلیارد تن ذخایر ذغال‌سنگ وجود دارد؛ بنابراین، اگر اکتشاف بیشتری صورت گیرد، ذغال‌سنگ برای زنجیرۀ تولید فولاد به اندازۀ کافی خواهد بود.

مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان تأکید کرد: معادن باید تلاش کنند تا تولید و کیفیت ذغال‌سنگ افزایش یابد؛ چراکه ذغال‌سنگ، یکی از اصلی‌ترین مواد مورد نیاز در زنجیرۀ تولید فولاد است.
سهراب‌نژاد در پاسخ به پرسش رییس‌جمهور در خصوص چگونگی تأمین آب، کمبود آب در کرمان را یکی از اصلی‌ترین مشکلات تولید فولاد در این استان دانست و گفت: خوشبختانه از همان روزهای نخستِ راه‌اندازی کارخانجات فولاد در کرمان، جناب آقای دکتر پورمند، مدیرعامل هلدینگ میدکو، دغدغۀ کمبود آب داشتند که یکی از اقدامات مهم، استحصال آب از فاضلاب شهری بود.
وی افزود: در حال حاضر، تمام مصرف آب کارخانجات زرند ایرانیان، از پساب فاضلاب کرمان است.
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان، در پایان ضمن تشکر از مسئولان و مقامات وزارت صمت، از دکتر زینی‌وند استاندار کرمان، فرماندار شهرستان زرند و سایر مدیران استان کرمان و شهرستان زرند به دلیل همکاری نزدیک و صمیمانه، تشکر کرد.
سهراب‌نژاد در پایان افزود: همچنین از شرکت‌های نصاب پروژه‌ها و تمام همکاران و مدیران محترم شرکت‌های میدکو و زیسکو سپاسگزارم.
بر اساس گزارش «اقتصاد کرمان»، دکتر روحانی رییس‌جمهور نیز پس از ارایه گزارش مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان، از دکتر سهراب‌نژاد قدردانی کرد و افزود: افتتاح این طرح  را به مردم خوب و مومن زرند و مردم عزیز کرمان تبریک می‌گویم. رییس‌جمهور اظهار داشت:امروز شاهد به ثمر نشستن یک طرح مهم صنعتی و معدنی و تولید فولاد به روش کوره بلند برای اولین بار پس از انقلاب در استان کرمان هستیم که امیدواریم موجب توسعه این استان و کشور عزیزمان ایران باشد. 
لینک کوتاه خبر: https://www.eghtesadkerman.ir/3665
اخبار مرتبط
نظرات شما