• پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ -
  • 23 سپتامبر 2021

  • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ -
  • 23 سپتامبر 2021
با بهره‌گیری از تکنولوژی جدید و با سرمایه‌گذاری ۴ هزار میلیارد تومانی؛

کارخانه تولید کاتد مس «مجتمع بابک مس ایرانیان» افتتاح شد

اقتصاد کرمان:با دستور رئیس‌جمهور کارخانه تولید کاتد مس شرکت «بابک مس ایرانیان» با ظرفیت 50 هزار تن در سال افتتاح شد. در این آیین، چهار طرح صنعتی دیگر هلدینگ میدکو نیز در استان کرمان، افتتاح شدند

مدیرعامل شرکت بابک مس ایرانیان در این آیین، اعلام کرد که با راه اندازی کامل این مجتمع به روش «تانک بایو لیچینگ»، ظرفیت تولید کاتد مس کشور به ۵۰ هزارتن رسید.
مهندس محمدرضا میرزایی در آیین افتتاح این کارخانه که به‌صورت ویدیوکنفرانس با حضور رییس‌جمهور برگزار شد، با بیان اینکه تجلی مهر و قدرت خداوند در استان کرمان و شهرستان شهربابک به هزار چهره نمایان است که در این میان، معادن مس از درخشش ویژه‌ای برخوردار است، گفت: احداث بزرگترین واحد تولید مس به روش «تانک بایو لیچینگ»، نماد دیگری از همت بلند و توانمندی متخصصان ایرانی است.
وی افزود: شرکت بابک‌مس ایرانیان، از شرکت‌های زیرمجموعۀ هلدینگ میدکو که یکی از شرکت‌های خصوصی کشور است در سال 1390 آغاز به کار کرد و موفق شده با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی دنیا، بزرگترین واحد استحصال مس به روش «تانک بایو لیچینگ» را احداث کند.
مدیرعامل شرکت بابک‌مس ایرانیان ادامه داد: در این روش صنعتی که نسبت به سایر روش‌های متداول دیگر، سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد، با استفاده از باکتری‌های خاص گرمادوست مثل باکتری‌های موجود در انواع کنستانتره‌های مس، بدون فرآیند ذوب و با خلوص 99.99 درصد، کاتد مس استحصال می‌شود.

مهندس میرزایی بیان کرد: از دیگر مزایای این روش نسبت به سایر روش‌های موجود، می‌توان به هزینه‌های فرایند تولید، سادگی آن علی‌رغم پیشرفته‌بودن فرایند، عدم انتشار گاز دی‌اکسید گوگرد و استفادۀ کمتر از انرژی اشاره کرد که مجموعۀ این مؤلفه‌ها باعث شده این کارخانه بتواند یک نمونۀ بی‌بدیل و دوستدار محیط زیست در تولید مس باشد.
وی افزود: کارخانۀ کاتد مس، در زمینی به مساحت 110 هکتار و با حجم سرمایه‌گذاری 4 هزار میلیارد تومان در منطقۀ مستعد شهربابک در استان کرمان راه‌اندازی شده و زمینۀ اشتغال 400 نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده است.
مدیرعامل شرکت بابک‌مس ایرانیان ادامه داد: با راه‌اندازی این کارخانه، ظرفیت تولیدکاتد مس به میزان50 هزار تن در سال افزایش خواهد یافت.
مهندس میرزایی با بیان اینکه این شرکت در حال حاضر علاوه بر فعالیت در حوزۀ اکتشاف معدن، نسبت به ایجاد کارخانۀ تولید کنستانتره و همچنین در صنایع پایین‌دستی با احداث کارخانۀ تولید لولۀ مسی به ظرفیت 12 هزار تن در سال اقدام کرده است، گفت: با بهره‌برداری از طرح حاضر، زنجیرۀ ارزش مس در شرکت بزرگ میدکو، از معدن تا محصول نهایی انجام خواهد شد.
وی همچنین گفت: در پایان از تمام کسانی که در احداث این کارخانه ما را همراهی کرده‌اند، تشکر می‌کنم و برای کلیه خدمتگزاران این مرز و بوم آرزوی توفیق دارم.

دکتر روحانی رییس‌جمهور نیز پس از پایان گزارش مدیرعامل بابک مس ایرانیان از مهندس میرزایی و همه مهندسان و محققانی که برای دستیابی به تولید کاتد مس با تکنولوژی جدید تلاش کرده‌اند، قدردانی کرد و افزود: به ثمر نشستن این کار بزرگ را به مردم خوب شهربابک و استان کرمان تبریک می‌گویم.
در بخشی از این مراسم، مدیرعامل بانک پاسارگاد و مدیرعامل هلدینگ میدکو گزارش‌هایی از روند رو به رشد شرکت‌های تابعه میدکو ارائه کردند..
دکتر پورمند مدیرعامل میدکو با اشاره به شعار «توسعه از معدن آغاز می شود» به عنوان شعار میدکو، اظهار داشت: بیش از 15 هزار شغل مستقیم و تقریباً 20 برابر آن فرصت شغلی غیرمستقیم در میدکو ایجاد شده است.
لینک کوتاه خبر: https://www.eghtesadkerman.ir/3666
اخبار مرتبط
نظرات شما