• سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ -
  • 21 سپتامبر 2021

  • سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ -
  • 21 سپتامبر 2021
بررسی تورم استانی اجاره‌ در بهار 1400؛

رکورد تورم «اجاره‌بها» شکست

بررسی نرخ تورم اجاره بها از سال 95 تا کنون نشان می دهد تورم نقطه به نقطه اجاره بهای واحدهای مسکونی در خانوارهای شهری به 29.1 درصد رسیده که بالاترین رکورد در 5 سال اخیر به حساب می آِید.

به گزارش اقتصاد کرمان، به نقل از مرکز آمار در برآورد شاخص قیمت مصرف کننده، یکی از بخش های مهم بخش مسکن است. که شامل زیر بخش‌های "اجاره بهای واحدهای مسکونی" و "خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی" (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ‌کاری، برق کاری، نصب ایزوگام و...) است.
 در فصل بهار ١٤٠٠، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ٢٢٦,٠ رسید که نسبت به فصل قبل  ٧.٧ درصد افزایش داشته است. در این فصل استان کردستان با ٨.٩ درصد بیشترین و استان لرستان با ٠.٦ درصد کمترین نرخ تورم فصلی را در بین استانهای کشور داشته اند.
درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل بهار ١٤٠٠ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ٢٩.١ درصد است که نسبت به فصل زمستان ١٣٩٩(٢٨.٩ درصد)، ٠.٢واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
در این فصل، نرخ تورم نقطه به نقطه در استان کرمان۱۹.۹ بوده به عبارتی در فصل بهار١٤٠٠ خانوارهای کرمانی به طور متوسط۹.۲ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره‌بها هزینه کرده‌اند.
 در این فصل بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه  با ٣٩.٦ درصد مربوط به استان کرمانشاه و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه با ١٣.٩ درصد مربوط به استان سیستان و بلوچستان است. به عبارتی در فصل بهار١٤٠٠ خانوارهای استان کرمانشاه به طور متوسط ١٠.٥ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان بطور متوسط ١٥.٢ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.
نرخ تورم اجاره بها در چهار فصل منتهی به فصل بهار ١٤٠٠ برابر ٢٨,٨ درصد است. که استان همدان  با ٣٨.٣ درصد بیشترین نرخ تورم و استان سیستان و بلوچستان  با ١٣.٦ درصد کمترین نرخ تورم را داشته اند. مقایسه تورم سالانه اجاره در 5 سال اخیر نشان میدهد این رقم بالاترین میزان ثبت شده تورم در این مقطع بوده است

همچنین در فصل بهار ١٤٠٠متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، برابر با ٣٩,٨ درصد بوده است.

 
لینک کوتاه خبر: https://www.eghtesadkerman.ir/3675
اخبار مرتبط
نظرات شما