• جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ -
  • 22/01/2021

وزیر صنعت،معدن و تجارت اعلام کرد؛

رعایت الزامات زیست محیطی اولویت نخست وزارت صنعت

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاح همزمان ۱۱ طرح صنعتی و معدنی استان کرمان در شهرستان رفسنجان و مجتمع مس سرچشمه گفت: در مجموع این طرح ها با سرمایه گذاری بیش از ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افتتاح شده و زمینه اشتغال بیش از ۱۷۰۰ نفر را فراهم نموده اند.

رضا رحمانی در گزارش ویدئو کنفرانسی خود به رئیس جمهور در خصوص طرح های مورد افتتاح در استان کرمان افزود: علاوه بر طرح های تولید ۸۰۰ هزار تنی فولاد بافت و آغاز طرح گندله سازی این شرکت با ظرفیت 2.5 میلیون تن و همچنین طرح تولید آهن اسفنجی به ظرفیت 2.5 میلیون تن در جهان فولاد، همچنین افتتاح کارخانه اکسیژن و طرح تولید بریکت سرد در جهان فولاد، افتتاح 4 پست برق توسط شرکت گل گهر در سیرجان، شاهد بهره برداری نیروگاه 160 مگاواتی گوهران در مجتمع گل گهر بودیم که با سرمایه گذاری ۱۰۰ درصدی این واحد راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: طرح تولید اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه یکی از مهم‌ترین طرح‌های زیست محیطی کشور در این حوزه است که خوشبختانه امروز شاهد بهره‌برداری آن هستیم و این رویکرد در خصوص سایر مجتمع های تولید مس در نقاط مختلف کشور تداوم خواهد داشت.وی اضافه کرد: مس به عنوان یک عنصر استراتژیک در جهان، روز به روز اهمیت اش در حال فزونی است.وزیر صمت تصریح کرد: کشور ما هم اکنون رتبه ۸ ذخایر مس را در جهان داراست و هم اکنون بالغ بر 34.5 میلیون تن ذخایر قطعی ما شناسایی شده است و این رقم به واسطه اکتشافات جدید معدنی در کشور به دست آمده است.

رحمانی گفت: ذخایر شناسایی شده تا سال های قبل از این، بالغ بر ۲۲ میلیون تن بود که با اکتشافات انجام گرفته در دوره اخیر، این میزان افزایش چشمگیری یافته است.وی افزود: با توجه به اقدامات در دستور کار و برنامه‌ریزی انجام گرفته، پیش بینی می شود به زودی بتوانیم به رتبه 7 ذخایر مس در جهان دست یابیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در 6 ماهه نخست امسال بیش از ۱۵ درصد افزایش تولید داشتیم که 18 درصد بیشتر از برنامه پیش‌بینی شده برای این صنعت بوده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار رکورد تولید مس کاتدی در تاریخ این صنعت توسط شرکت ملی مس با تولید حدود ۲۶۰ هزار تن برای سال جاری و ۳۰۰ هزار تن برای سال ۹۹، حاصل خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر طرح های مورد افتتاح امروز در حوزه صنعت مس، بیش از 2.5 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید و واحد در دست احداث فقط در شرکت مس داریم.

وزیر صمت گفت: از محل این سرمایه‌گذاری ها کارخانجات جدیدی در این حوزه در کرمان، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و یزد راه اندازی خواهد شد که شامل طرح های بزرگی بوده همچون طرح مس خاتون آباد کرمان که طی چند ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

رحمانی ادامه داد: طرح جامع پالایشگاه آب در مس سونگون، ذوب این واحد و سایر طرح های مرتبط بزودی به بهره برداری می رسند.

وی اضافه کرد: طرح انتقال آب از خلیج فارس جزو ابر پروژه‌ هایی در دست اجراست که بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری روی آن انجام شده توسط 3 شرکت گل گهر، چادرملو و مس سرچشمه که انشاالله تا پایان امسال تا سیرجان به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: پروژه آبرسانی تا نیمه سال بعد به سرچشمه و تا پایان سال بعد نیز به چادرملو خواهد رسید و مجموعاً ۸۴۰ کیلومتر لوله گذاری انجام خواهد شد و حتما در تاریخ کشور ما یک پروژه ماندگار خواهد بود.

رحمانی با اشاره به اجرای طرح اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه افزود: با توجه به تغییر روش از تولید ریور به فلش و افزایش میزان برخی عناصر، ضرورت داشت که در راستای برنامه های حفظ محیط زیست و اهداف زیست محیطی وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامات مقتضی انجام گیرد که خوشبختانه این طرح در این مجتمع در حال اجراست و حتماً در سایر مجتمع‌های تولید مس کشور نیز به اجرا در خواهد آمد.

وزیر صمت تاکید کرد: دوستداران محیط زیست بدانند که صنعت کشور خود حامی و حافظ محیط زیست است این رویکرد جامع ما در سطح کشور است.

رحمانی با ارائه گزارشی در خصوص این رویکرد در وزارت صمت به رئیس جمهور گفت: در سالهای اخیر میزان تولید so2 در طرح تولید فلش ما در صنعت مس بالغ بر یک چهارم تولید جهانی بوده است.

وی تصریح کرد: در خصوص ذرات معلق خارج شده از کوره های فلش نیز حجم تولید کوره های مس ایرانی در سطحی بسیار نازل تر از استاندارد جهانی است.

رحمانی ادامه داد: این نشان‌دهنده تلاش زیاد مسئولان و عوامل مرتبط برای رعایت الزامات زیست محیطی است و بهتر است مردم اطلاع داشته باشند که چه گام ها و سرمایه گذاری‌هایی در این راستا در سطح کشور و در حوزه صنایع و معادن انجام می‌شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: این طرح ها در راستای خدمت به مردم و تقدیم به محضر ایشان در استان کرمان به بهره‌برداری می‌رسند.

اخبار مرتبط
نظرات شما