• سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ -
  • 15/06/2021

مانع سیاسی مقابل «ایرانگرد»ها در دو کشور برداشته شد

لغو «هشدار» برای سفر به ایران

دو کشور ژاپن و اتریش با برداشتن موانع سیاسی مقابل ایرانگردها، اقدام به لغو هشدارهای امنیتی مبنی‌بر سفر به ایران کرده‌ و با تاکید بر امنیت و شرایط عادی سفر به ایران برای شهروندان خود امکان سفر به ایران را ایجاد می‌کنند.

باتوجه به تنش‌های ایران و آمریکا در منطقه و سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در دی ماه ۹۸، سایت‌های وزارت خارجه برخی از کشورها به شهروندان خود هشدارهایی امنیتی راجع به سفر به ایران داده و عناوینی همچون «با احتیاط به ایران سفر کنید» یا «از سفر غیرضروری به ایران بپرهیزید» را مطرح کردند و به اتباع خود در ایران هشدارهای گسترده‌ای مبنی‌بر خروج از ایران داده شده بود. این امر منجر به تاثیر منفی بر ورود گردشگران خارجی به ایران و کاهش ناگهانی رشد گردشگری در ایران شد.

سیاست‌گذاران ارشد ایران در افتتاحیه سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی با دعوت از سفرای خارجی ضمن به تصویر کشیدن سطح امنیت ایران و اطمینان حاصل کردن سفرا مبنی‌بر شرایط عادی و امن برای سفر به ایران، از آنان حذف پیام‌های منفی و هشدارهای امنیتی با موضوعاتی چون «با احتیاط به ایران سفر کنید» یا «به ایران سفر نکنید» از روی سایت‌های وزارت امور خارجه کشورهای خود را خواستار شد. بعد از این نشست دو کشور اتریش و ژاپن این هشدارها را حذف و شرایط سفر به ایران را در حالت عادی اعلام کردند.

اشتفان شولتز سفیر اتریش در ایران اعلام کرد دولت اتریش پس از ارزیابی مجدد و اساسی شرایط امنیتی و در راستای ارتباطات تجاری بین جامعه مدنی دو کشور، تذکرهای سفر به ایران را کاهش داده و هشدارهای عمومی به منظور اجتناب از سفرهای کم‌اهمیت به ایران را لغو کرده و ریسک سفر برای اتباع اتریشی به‌استثنای برخی مناطق مرزی خاص تغییر کرده است.

وزارت خارجه ژاپن نیز هشدار سفر به ایران را حذف و نقشه امنیتی ایران را از حالت اخطارآمیز خارج کرد. پس از پاسخ نظامی ایران به آمریکا و سرنگونی هواپیمای اوکراینی، دولت ژاپن با تبدیل کردن رنگ نقشه امنیتی خود به نارنجی تیره شهروندانش را از سفر به ایران منع کرده و به اتباع خود در ایران توصیه خروج فوری داده بود. رنگ نارنجی تیره با درجه امنیتی ۳ به معنای پرهیز از سفر به این مناطق است که در این سطح توصیه توقف سفر و ترک فوری آن منطقه به اتباع داده می‌شود. این اخطار منجر به کاهش و لغو سفر توریست‌های ژاپنی و فعالیت آژانس‌ها و نمایندگان شرکت‌های بزرگ ژاپنی چون سوگو شوشا در ایران شد. با اقدامات گسترده دیپلماتیک ایران در منطقه آسیا و اقیانوسیه مبنی‌بر وجود امنیت در کشورمان، وزارت امور خارجه ژاپن سطح امنیتی ایران را یک درجه تغییر داده و به درجه ۲ امنیتی و رنگ نارنجی تبدیل کرده است و به شهروندان ژاپنی توصیه می‌شود از سفر غیرضروری به ایران بپرهیزند. باتوجه به اینکه تغییرات ریسک سفر در ژاپن با سرعت رخ نمی‌دهد و تغییرات ریسک سفر به تونس بعد از سه ماه ایجاد شد؛ ریسک سفر به ایران در مدت یک ماه تغییر کرده و شرایط دوباره سفر امن به ایران در حال اجرا شدن است. همچنین نمایندگان شرکت سوگو شوشا به شعبه‌های استانبول و دبی انتقال داده شده‌اند تا در صورت اطمینان کامل از امنیت ایران به این کشور بازگردند. بعد از تغییرات ریسک سفر به ایران توسط دولت ژاپن بسیاری از آژانس‌های گردشگری ژاپن نیز سفر به ایران را در فهرست خود قرار داده‌اند.

خوسه لوئیس سلانو، معاون سفیر اسپانیا در ایران نیز به علاقه‌مندی دولت اسپانیا به ادامه رابطه گردشگری با ایران اشاره و اعلام کرد که اسپانیا در اتحادیه اروپا درصدد آن است که هشدار عدم سفر به ایران مگر در شرایط ضروری را تغییر دهد و امکان ورود دوباره توریست‌ها به ایران را فراهم کند. اسپانیا در تلاش است با گذراندن مشکلات پیش رو رفت‌وآمد گردشگران دو کشور را تسهیل کند و شرایط سفر به ایران را به پیش از اتفاقات اخیر ایران برساند.

به گزارش رویترز و آسوشیتدپرس به‌دنبال کاهش تنش ایران و آمریکا و تحرکات نظامی در منطقه پیش از این نیز سازمان هوانوردی اروپا و اداره هوانوردی آمریکا هشدارهای عدم پرواز خود بر فراز منطقه خلیج فارس و ایران را لغو کردند. همچنین بسیاری از ایرلاین‌های اروپایی نیز پرواز هواپیماهای خود بر فراز ایران و عراق را از سر گرفتند.

بعد از حوادث یک ماه گذشته در ایران و منطقه خلیج فارس، با هشدار سازمان ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا ایرلاین‌های خارجی پروازهای خود بر فراز آسمان ایران و خلیج فارس را تا اطلاع ثانوی لغو کرده بودند.

اداره هوانوردی آمریکا (FAA) که حدود پنج هفته پیش به‌دنبال افزایش تنش ایران و آمریکا پرواز خطوط هوایی آمریکا را به منظور پیش‌گیری از وقوع اشتباهات احتمالی و جلوگیری از وقوع هر گونه درگیری نظامی در این منطقه ممنوع اعلام کرده بود، در چند روز اخیر پس از کاهش تنش و تحرکات نظامی در منطقه و همچنین کاهش احتمالی اشتباه محاسباتی در شناسایی هواپیماهای غیرنظامی و با توجه به کاهش وضعیت نظامی در منطقه خلیج‌فارس و کاهش خطر پروازهای مسافربری آمریکا در آسمان خلیج فارس، از سرگیری پروازهای شرکت‌ها و خطوط هوایی آمریکا برفراز خلیج فارس و دریای عمان را اتخاذ کرده است.

سازمان بین‌المللی SOS در انتشار نقشه ریسک سفر برای سال ۲۰۲۰ به بررسی میزان امنیت سفر به کشورها پرداخته و ایران به عنوان کشور با ریسک سفر کم خطر و درجه امنیتی یک نشان داد. پس از حوادث دی‌ماه و افزایش تنش ایران و آمریکا در منطقه و سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین، ایران به کشوری ناامن و با ریسک خطر بالا برای سفر در نظر گرفته شد. بازار گردشگری ایران با کاهش چشمگیر سفر جامعه جهانی به ایران مواجه شد. با توجه به تلاش‌های دیپلماسی سیاست‌گذاران ایران، شرایط سفر امن به ایران در کشورهای دیگر در جهت رسیدن به مرحله قبل از حوادث دی‌ماه و کشوری با ریسک کم خطر با امنیت بالا برای سفر گام برمی‌دارد.

گالری عکس
اخبار مرتبط
نظرات شما