• شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ -
  • 08/08/2020

در دومین جشنواره ملی مرکبات جیرفت مطرح شد

احداث مرز هوایی گره گشای صادرات جنوب استان

دومین جشنواره ملی مرکبات جیرفت با حضور استاندار کرمان، سفرای جمهوری اسلامی ایران در ۱۵ کشور، جمعی از مسئولین و فعالان بخش کشاورزی در دانشگاه جیرفت برگزار شد و در آن، راه های توسعه صادرات جنوب استان که از ظرفیت های فراوانی در زمینه کشاورزی و تولید محصولات گلخانه ای برخوردار است،مورد بررسی قرار گرفت


احداث مرز هوایی جنوب کرمان در دستور کار قرار دارد
استاندار کرمان گفت: مرز هوایی منطقه جنوب کرمان در دستور کار قرار دارد تا زمینه صادرات محصولات کشاورزی هفت شهرستان جنوب کرمان فراهم شود.
محمدجواد فدائی در دومین جشنواره ملی مرکبات جیرفت ضمن خیرمقدم به سفرا و ‌نمایندگان اتاق های بازرگانی گفت: امروز در نشست گفت و گوی بخش خصوصی و دولت مشکلات بخش صادرات‌ جنوب کرمان بررسی و پیگیری های لازم انجام می شود تا مشکلات این بخش برطرف شود.
 وی به برگزاری جشنواره ملی مرکبات اشاره و تصریح کرد: هدف از برگزاری این جشنواره ها معرفی پتانسیل ها و برنامه ریزی برای آینده است.
وی تصریح کرد: جنوب کرمان دارای ظرفیت های معدنی و کشاورزی است لذا باید این ظرفیت ها به دنیا معرفی شود.
استاندار کرمان هدف از دعوت سفرا و نمایندگان اتاق های مشترک بازرگانی در کشورهای خارجی را شناسایی ظرفیت های منطقه جنوب کرمان برشمرد و گفت: منطقه جنوب کرمان در بخش های معادن و کشاورزی آماده سرمایه گذاری است لذا این ظرفیت برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران فراهم شده است.
وی افزود: فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی، معرفی محصولات و ظرفیت های منطقه از مهم ترین خواسته ها برای ارتباط است.
وی با بیان اینکه سالانه چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان تولید می شود، اظهار داشت: از این میزان یک میلیون تن محصول صادر می شود لذا با این همه تولید فقر منطقه غیرمعقول است.
وی وجود دلالان و غیرفعال بودن تعاونی ها را علت مشکل بخش کشاورزی برشمرد و گفت: برای حل این مشکل نیازمند همت و تلاش مردم این منطقه هستیم.
وی افزود: تنظیم بازار از مشکلات دیگر کشاورزی منطقه جنوب کرمان است لذا باید طوری برنامه ریزی کنیم که هم تولید کننده و هم مصرف کننده متضرر نشوند.
 وی ادامه داد: برای تنظیم بازار نیازمند توجه به صادرات هستیم لذا امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده شاهد کاهش مشکلات در این بخش باشیم.
بخش کشاورزی و صنعت کرمان با وزارت خارجه ارتباط برقرار می‌کند
معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران از ارتباط بخش کشاورزی و صنعت کرمان با مجموعه وزارت خارجه خبر داد و گفت: تمام تلاش خود را برای برقراری هرچه بیشتر ارتباط با مجموعه کشاورزی این استان انجام می‌دهیم.
غلامحسین دهقانی در جشنواره ملی مرکبات به عملکرد وزارت امور خارجه پرداخت و افزود: دکتر ظریف به غیر از روابط خارجی به حوزه اقتصادی نیز توجه ویژه ای دارد به طوری که در دوره تصدی وی در این وزارتخانه، طرحی ارائه شد تا یک‌ معاونت اقتصادی در وزارت خارجه ایجاد شود.
وی اظهار داشت: با راه اندازی این معاونت بخش های اقتصادی داخلی با خارج از کشور ارتباط برقرار کردند لذا شناسایی ظرفیت های داخلی و آشنایی تجار داخلی با پتانسیل های بیرون کشور محقق شد.
وی برگزاری جشنواره ملی مرکبات جیرفت را فرصتی برای آشنایی با ظرفیت های استان کرمان برشمرد و تصریح کرد: بسیار خوب است تا زمینه ارتباط با خارج از کشور فراهم شود.
معاون امور بین الملل وزارت خارجه جمهوری اسلامی با بیان اینکه ایران سرزمینی متنوعی است، گفت: کمتر جایی چنین جشن مرکباتی با این کیفیت برگزار می کنند لذا باید از این ظرفیت ها استفاده کرد.
وی اظهار داشت: طی ۴۰ سال گذشته دچار جنگ و تحریم شده ایم ولی امروز فشار تحریمی زیادی بر کشور ایران ایجاد شده که با همت مردم و مسولان از این پیچ عبور می کنیم.
۵۲ کیلوگرم از محصولات کشاورزی جنوب کرمان سرانه مصرفی هر ایرانی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان نیز با بیان اینکه این منطقه سازمان جهاد کشاورزی مستقل از مرکز این استان دارد، گفت: سطح زیر کشت محصولات باغی و زراعی هفت شهرستان جنوبی استان کرمان ۲۴۵ هزار هکتار بوده که ۸۵ گونه محصول زراعی و باغی در این منطقه کشت می شود و ۵۲ کیلوگرم از محصولات کشاورزی این منطقه سهم سرانه مصرفی هر ایرانی است.
سعید برخوری افزود: با توجه به کیفیت و تنوع بالای محصولات جنوب کرمان، باید سعی کنیم با معرفی این محصولات با کیفیت، تازه، خارج از فصل زمینه صادرات این محصولات را به بازارهای خارجی فراهم تا به رونق منطقه کمک شود.
وی اظهار داشت: جنوب کرمان در تولید پنج نوع محصول از جمله خیار سبز، سیب زمینی طرح استمرار، پیاز طرح استمرار، گیاهان دارویی، خرما و محصولات گلخانه ای رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه جنوب کرمان به لحاظ سطح زیر کشت و توزیع مرکبات در رتبه سوم کشور قرار دارد بیان کرد: به دلیل اقلیم خاص این منطقه و برخورداری از خاک حاصلخیز و آفتاب کافی، انواع محصولات در این منطقه تولید می شود.
وی اظهار داشت: ۳۳ هزار تن انواع مرکبات نسبتا ارگانیک از جمله گریپ فروت، پرتقال، نارنگی، انواع لیموها در این منطقه وجود دارد.
 
اخبار مرتبط
نظرات شما