• سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ -
  • 21 سپتامبر 2021

  • سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ -
  • 21 سپتامبر 2021
معرفی سرپرست جدید پایگاه میراث‌جهانی قنات گوهرریز جوپار؛

زیرساخت‌های گردشگری «قنات گوهرریز جوپار» توسعه می‌یابد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با اشاره به اینکه زیرساخت‌های گردشگری قنات گوهرریز جوپار توسعه می‌یابد گفت: توسعه زیرساخت‌های گردشگری، بررسی منظر و کارکردهای حوزه آبریز و ثبت ملی قنوات بخش ماهان که شامل ۲۲۰ قنات می‌شود در دستور کار قرار دارد.

فریدون فعالی در آیین معرفی سرپرست جدید پایگاه میراث‌جهانی قنات گوهرریز جوپار، به ثبت جهانی این قنات اشاره کرد و افزود: این قنات به دلیل یکجانشینی، توسعه نظام باغ‌داری و تشکیل بافت‌تاریخی تحت عنوان باغ شهر در کنار ۱۰ قنات دیگر از جمله قنات اکبرآباد و قاسم‌آباد بروات شهرستان بم در فهرست میراث‌جهانی قرار گرفت.
وی اظهار داشت: در سال‌های گذشته فعالیت‌هایی همچون بهسازی محیطی، پژوهش‌های حوزه آبریز، بررسی و پژوهش ساختار قنوات و همچنین بررسی ظرفیت‌های باستان‌شناختی قنات با محوریت پایگاه میراث‌جهانی قنات گوهرریز جوپار انجام شده که جای تشکر و قدردانی دارد.
فعالی در ادامه از باغ شاهزاده ماهان به عنوان نگین گردشگری استان کرمان نام برد و گفت: برای ساماندهی، توسعه زیرساخت‌های گردشگری و همچنین فعالیت‌های مرمتی این باغ تاریخی به همکاری دستگاه‌های مرتبط با صنعت گردشگری و همچنین بخش خصوصی نیازمند هستیم.
وی به کمبود اعتبارات حوزه میراث‌فرهنگی اشاره و بیان کرد: مسئولان بخش ماهان برای ساماندهی این باغ تاریخی حس مطالبه‌گری را در خود تقویت کنند تا با همکاری و همدلی دیگر دستگاه‌ها و بخش خصوصی این باغ بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان به برپایی کارگروه ویژه باغ شاهزاده ماهان با حضور مسئولان این استان اشاره و تصریح کرد: با برگزاری این کارگروه به مشکلات و دیگر مسایل مربوط به این باغ تاریخی پرداخته می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: توسعه صنعت گردشگری استان کرمان با تمام مختصات و ویژگی‌ها نیازمند اقدامات فرابخشی و فرادستگاهی است و اقدامات بخشی و دستگاهی هیچ کمکی به توسعه این صنعت نمی‌کند.
"امین بیلدارماهانی" به عنوان سرپرست پایگاه میراث‌جهانی قنات گوهرریز جوپار معرفی و از زحمات فوزیه فرحبخش قدردانی شد.
لینک کوتاه خبر: https://www.eghtesadkerman.ir/3370
اخبار مرتبط
نظرات شما